Piotr Bujak i Przemysław Smoliński zwycięzcami konkursu „Byki i Niedźwiedzie”

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, drugi rok z rzędu zwyciężył w kategorii Ekonomista Roku w organizowanym przez „Parkiet” konkursie „Byki i Niedźwiedzie”. Tytuł Analityka Roku trafił do Przemysława Smolińskiego z Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego otrzymało nominację w konkursie.
około min czytania

Ekonomiści PKO Banku Polskiego drugi rok z rzędu wygrali w konkursie krótkoterminowych prognoz makroekonomicznych i finansowych „Parkietu”. Zespół analiz makroekonomicznych, który tworzą Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Michał Rot i Kamil Pastor (a do niedawna także Marcin Czaplicki) w ciągu minionego roku przedstawiał najtrafniejsze szacunki dotyczące wartości wskaźników gospodarczych.

Ekonomiści banku pokonali 24 inne zespoły, formułowali najcelniejsze prognozy wskaźników makroekonomicznych, a także byli najlepsi w rankingu głównym dla wskaźników makro i rynkowych. O sukcesie przesądziły analizy dotyczące siły rynku pracy oraz sprawnego odrobienia pandemicznych strat w gospodarce.

Na podstawie wyników tego konkursu wybrany został najlepszy ekonomista roku. Podczas gali „Byki i Niedźwiedzie” tytuł ten i statuetkę otrzymał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, kierujący zwycięskim zespołem.

–Tytułu „Ekonomisty Roku” nie zdobywa się w pojedynkę. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie systematyczna praca i zaangażowanie całego zespołu, wykorzystanie technologicznych możliwości PKO Banku Polskiego oraz współpraca z różnymi jego jednostkami. Dziękuję wszystkim departamentom banku, dzięki którym możliwe było ponowne zwycięstwo w konkursie – mówi Piotr Bujak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO Banku Polskim.

Nagroda „Byki i Niedźwiedzie” w kategorii „Analityk Roku” trafiła do Przemysława Smolińskiego z Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego, pierwszego i jedynego analityka w Polsce z tytułem MFTA przyznawanym przez Międzynarodową Organizację Analityków Technicznych IFTA. Przemysław Smoliński wypracował w zeszłym roku najwyższą - sięgającą blisko 49 proc. stopę zwrotu w portfelu technicznym „Parkietu”. Wynik ten był o około 26 pkt proc. lepszy od średniej stóp zwrotu dla całego portfela. W rywalizacji udział brało ośmiu ekspertów od analizy technicznej.

–Ubiegły, pełen zmienności rok, ponownie pozwolił w pełni wykorzystać potencjał analizy technicznej. Należy przy tym pamiętać, że sukces zazwyczaj nie jest zasługą jednej osoby i to dzięki synergii wynikającej z umiejętnego połączenia analizy technicznej z fundamentalną możliwe było osiągnięcie tak dobrych wyników – mówi Przemysław Smoliński, analityk techniczny, w Biurze Maklerskim PKO Banku Polskiego.

W kategorii dom maklerski roku nominowane do nagrody było Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego. Kapituła jako jego mocne strony wskazała sprawny zespół maklerów instytucjonalnych, dzięki którym biuro umacnia pozycję na rynku akcji, aktywność na rynku IPO i fachową obsługę inwestorów indywidualnych.

Na co dzień raporty analityczne ekonomistów PKO Banku Polskiego można śledzić na stronie Centrum Analiz oraz na profilu @PKO_Research na Twitterze.

„Parkiet” corocznie przyznaje nagrody „Byki i Niedźwiedzie” dla najlepszych spółek, menedżerów i instytucji. Lista laureatów stanowi jedno z najbardziej prestiżowych zestawień gospodarczych w kraju.