Internet pochodzi od m@łpy

Emotikony, hasztag czy małpa są jak współczesne pismo obrazkowe. Bez ich znajomości trudno nam komunikować się ze światem. Ich pochodzenie nie ma jednak nic wspólnego ze współczesnym internetem. Skąd się więc wzięły i czy na pewno są takie nowoczesne? Oto historia od początków sieci aż do aplikacji bankowej.
około min czytania

Internet to sieć połączeń pomiędzy komputerami. Globalny system, który pozwala nam na wymianę cyfrowych informacji i na stworzenie całej sieci usług, bez których nasze życie byłoby trudniejsze.

Historia internetu

Zaczęła się od ARPANET-u, czyli wojskowej i akademickiej sieci stworzonej przez organizację ARPA. Agencja powstała w 1958 r. i miała na celu prowadzenie projektów naukowych służących celom militarnym. Pierwsze prace nad internetem rozpoczęły się dopiero w 1969 r.

To oficjalna wersja. Jednak prawda jest taka, że na pomysł pierwszej sieci wpadła trójka studentów z Berkeley skupionych wokół kontestującej wspólnoty komputerowej Resource One. Latem 1971 r. Pamela Hardt-English i jej dwaj koledzy zaczęli projektować powszechny system wyszukiwania informacji – za cel obrali sobie połączenie w sieć ośrodków kontrkultury, do której należeli. I tak, bunt przeciwko globalizacji stworzył globalny system komunikacji.

Na początku nie był to jednak internet, który znamy. Kształtował się długo, a podczas jego tworzenie wykorzystano wiele zapomnianych już „wynalazków”. Jednym z nich była dobrze znana wszystkim małpa @, znak, który według kronikarzy pochodzi z 1448 r.

Czym jest internet?

Rewolucją w internecie było stworzenie przez Tima Berners-Lee strony WWW. To zmieniło całkowicie sieć. Można to porównać do wielkiego odkrycia geograficznego z czasów Kolumba. Pisanie stron internetowych stało się bowiem początkiem Internetu rzeczy, mediów społecznościowych i tego wszystkiego co dziś mamy i znamy. Po dwóch latach od pomysłu Tima została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic, a to przyspieszyło światową „internetyzację”.

Oczywiście, strony internetowe w swojej początkowej fazie rozwoju nie były tak eleganckie jak szablony z WordPressa. Kiedy jednak stały się wystraczająco popularne, przyszedł moment na wyszukiwarki. Pierwszą, która zapoczątkowała epokę robotów internetowych była Word Wide Web Wanderer. Powstała w 1992 r., a dwa lata później do gry weszło Yahoo – Yet Another Hierarchic Officious Oracle.

Cztery lata później na Uniwersytecie Stanforda powstała wyszukiwarka Google. Jej konstruktorami byli Larry Page i Sergey Brina. Zgodnie z założeniami, projekt miał działać w oparciu o analizę zależności występującą pomiędzy stronami WWW. Początkowo wyszukiwarka nosiła nazwę BackRub, jednak z upływem czasu nazwa uległa przekształceniu. Dziś to marka, która nie ma na świecie konkurencji.

Społeczności dla aspołecznych

To jednak nie wszystko. Korzystając z Facebooka czy Instagrama warto wiedzieć, że media społecznościowe również są o wiele starsze niż Nasza klasa. Jednym z pierwszych tego typu portali był SixDegrees.com, który powstał w 1997 r. i działał zaledwie dwa lata. Jego użytkownicy mogli już wtedy przesyłać zdjęcia i informacje, które udostępniano w mniejszych sieciach – zwykle skupionych wokół podobnych zainteresowań.

W tym samym czasie funkcjonował już protoplasta Messengera. AIM od firmy AOL był pierwszym komunikatorem – można było używać go bezpłatnie. Służył użytkownikom przez 20 lat, aż do 15 grudnia 2017 r.

Innym „klubem towarzyskim” był GeoCities, działający jako darmowa usługa hostingowa. Jego członkowie tworzyli własne strony HTML o dowolnej tematyce. GeoCities zostało przejęte przez Yahoo za prawie cztery miliardy dolarów, a w 1999 r. strona była najczęściej odwiedzaną witryną na globie. W końcu jednak, jak wszystko w sieci, straciła na popularności i funkcjonowała jedynie w Japonii. Yahoo Japan działała do 31 marca 2019 r.

Serfuj w sieci

Co właściwie robimy w sieci? Jedyna dobra odpowiedź to serfujemy. Autorem tego terminu jest bibliotekarka o nazwisku Jean Armor Polly, pisząca również książki o bezpieczeństwie w internecie. Wpadła na to określenie jeszcze w 1992 r. Jak twierdzi, siedziała przy komputerze i zastanawiała się, jakiego tytułu wymyślić do jednego ze swoich artykułów. Spojrzała na podkładkę pod mysz. Był tam surfer, fala i fraza „surfowanie po informacji”. Tak to się wydarzyło. Proste skojarzenie, które zmieniło postrzeganie internetu.

Co ciekawe nowe określenie najbardziej nie spodobało się właśnie prawdziwym surferom. – Dostawałam listy z obelgami od serferów – wspominała Polly. – Myśleli, że utożsamiam ich sport z czymś trywialnym i łatwym. Dlatego kiedy Polly pojechała na konferencję na Hawaje, odwiedziła pomnik księcia Kahanamoku, ojca współczesnego surfingu. Chciała w ten sposób podziękować mu za inspirację i pokazać sportowcom, że miała dobre intencje.

6 rzeczy, które musisz znać:

  1. Hasztag – pochodzi z lat 70., a w latach 80. służył do kategoryzacji tematów na popularnej wówczas platformie IRC. Oznaczenie treści symbolem # i odpowiednim słowem ułatwiało znalezienie powiązanych wątków. Na Twitterze zadebiutował w 2007 r. i w ten sposób rozpoczął swoja ekspansję.
  2. Małpa@ – po angielsku @ czyta się jako „at”. Zastosowanie dla tego symbolu w adresowaniu e-maili znalazł Ray Tomlinson we wczesnych latach 70. XX w.
  3. Emotikon :) – pojawił się pod koniec XIX w. w amerykańskim magazynie Puck. Natomiast w obecnej formie zastosował go w 1982 r. amerykański naukowiec, Scott Fahlman, w odpowiedzi na dość infantylny żart swoich współpracowników.
  4. Wi-Fi – około 1999 r. firma konsultingowa Interbrand stworzyła nazwę Wi-Fi po tym, jak Wi-FI Alliance zleciła jej wprowadzenie na rynek tej innowacyjnej usługi. Termin Wi-Fi nie ma żadnego rzeczywistego znaczenia.
  5. Bug – inaczej usterka. Wiadomo, że tego słowa w takim kontekście użył Thomas Edison już w 1878 r. Ale spopularyzowali programiści zajmujący się komputerem Mark I w latach 50.
  6. IKO, aplikacja bankowa, która od 2013 r. pozwala zarządzać kontem z telefonu: daje m.in. możliwość wykonywania przelewów, wypłacania gotówki z bankomatów, skanowania i opłacania faktur. Uznana wielokrotnie za jedną z najlepszych na świeci. To must have, każdego posiadacza konta. Aplikacja IKO wygrała Nagrodę Specjalną Internautów Mobile Trends Awards 2020 za największy rozwój.

Jak widać cyfrowy świat rozwija się bardzo szybko. Dziś nikt już nie wraca do jego początków. Czy ktoś, za wyjątkiem nerdów jeszcze pamięta, że YouTube miał być docelowo portalem randkowym, a pierwsza prawdziwa strona WWW – info.cern.ch została stworzona przez Tim Berners-Lee (1990 r.) i… nadal działa. Całe szczęście to o czym zapomina człowiek nie zapomina internet.

Tymczasem w Polsce...

  • Historia polskiego internetu jest znacznie krótsza. Nie tworzyliśmy go, raczej skorzystaliśmy z tego, co wymyślono w USA. Oficjalnie nasz kraj uzyskał dostęp do internetu w grudniu 1991 r. Podłączone do sieci komputery znajdowały się w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Katowicach. Prędkość internetu osiągała mniej niż 10 kb/s i korzystały z niej tylko nieliczne firmy i instytucje. Do 1994 r. internet w Polsce był prawie wyłącznie siecią akademicką. Rok później na Uniwersytecie Gdańskim powstała Wirtualna Polska, a w 1996 r. w Krakowie – OptimusNet, czyli Onet.

    W tym samym roku zadebiutowała Interia.pl. Wtedy też powstawały polskie serwisy: Merlin i Allegro, a grudniu 2000 r. portal aukcyjny Allegro miał już 66 tys. zarejestrowanych użytkowników. Natomiast pierwszy portal społecznościowy Nasza klasa powstał dopiero w 2006 r.