#zostanwdomu. Internetowe Konto Pacjenta – Bank pomoże ci je założyć!
W epoce walki z koronawirusem w Polsce, do sieci przenoszą się nie tylko spotkania biznesowe czy zajęcia szkolne, ale także inne działania. Choć od kilku miesięcy funkcjonuje Internetowe Konto Pacjenta i wielu z nas już z powodzeniem z niego korzysta, są tacy, którzy właśnie odkrywają tę możliwość. 2020-04-02Warto mieć Internetowe Konto Pacjenta
To dzięki aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, podczas wizyty u lekarza nie dostaniemy już tradycyjnej recepty, ale czterocyfrowy kod, który umożliwi wykupienie leków w aptece. Wystarczy, że podamy swój numer telefonu lub adres e-mail. Jeśli chorujemy przewlekle i lekarz przepisuje nam zawsze te same lekarstwa, dziś – gdy niepotrzebnych wizyt u lekarza należy unikać – możemy poprosić o zdalne wystawienie recepty.
Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?
- Od tej chwili możesz korzystać ze wszystkich opcji, jakie udostępnia w aplikacji Ministerstwo Zdrowia.
- Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta, wybierając spośród możliwości PKO Bank Polski.
- Potwierdź utworzenie e-Tożsamości narzędziem autoryzacyjnym.
- Sprawdź poprawność danych i zmień je w razie potrzeby
- Upewnij się, że masz w danych banku aktualny numer telefonu komórkowego.
- Możesz użyć do tego celu Profilu Zaufanego, ale jako klient PKO Banku Polskiego możesz też wykorzystać krótszą ścieżkę. Zaloguj się na swoje konto w Banku poprzez iPKO. Przejdź do sekcji e-Urząd i wybierz e-Tożsamość.
- Jeśli nie masz jeszcze założonego Internetowego Konta Pacjenta – zjedź niżej i znajdź pytanie: Jak się zalogować?
- Na otwartej stronie znajdziesz możliwość zalogowania na się na swój profil.
- Wejdź na stronę internetową pacjent.gov.pl i tam z menu górnego wybierz opcję Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to kompendium wiedzy o twoim stanie zdrowia. Zawiera nie tylko informacje na temat e-recept, ale także historię wizyt u lekarza, wszystkie e-zwolnienia i e-skierowania. IKP daje też możliwość udostępnienia bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o naszym stanie zdrowia i historii przepisanych nam leków. Jako rodzice mamy wgląd do danych medycznych naszych dzieci, które nie są jeszcze dorosłe (do 18. roku życia).
Olga Kobylańska