Nie zastanawiaj się długo – wypożycz auto na rok

Wynajem długoterminowy samochodów jest coraz bardziej popularny. Kierowcy doceniają tę usługę przede wszystkim za kompleksowy serwis. Płacąc miesięczny abonament nie muszą się martwić o nic. To wielka wygoda.
około min czytania

Wynajem długoterminowy to nowoczesna forma finansowania oraz użytkowania samochodów kierowana nie tylko do firm. Mogą z niej korzystać duże korporacje, ale i te, których flota składa się choćby z jednego auta. Dziś po tę usługę sięgają coraz chętniej również indywidualni kierowcy.

Wynajem długoterminowy samochodów

Wynajem długoterminowy aut w I kw. 2021 r. wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu rocznym – wynika z raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Na te potrzeby zakupionych zostało 21 tys. nowych samochodów osobowych – wobec 19,4 tys. w pierwszym kwartale 2019 r. W I kwartale 2021 r. co czwarty (24,9 proc.) nowy samochód osobowy znajdował się w wynajmie długoterminowym.

Na polskim rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu usługami. Nie wszystkie jednak działają na tych samych zasadach. Warto to sprawdzić decydując się na takie auto. W niektórych firmach wszystko jest w cenie, w innych musimy dopłać za ubezpieczenie, pakiet serwisowy, a nawet wymianę i przechowywanie opon. Ważną kwestią jest również limit kilometrów, po przekroczeniu którego będziemy musieli dopłacić.

Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych

Jedną z najciekawszych platform jest Automarket. Na rynku jest już półtora roku – to pierwsza w Polsce internetowa platforma do wynajmu samochodów, zintegrowana z elektronicznymi kanałami banku: serwisem iPKO i aplikacją mobilną IKO. Dostępne na niej auta pochodzą zarówno z zasobów Grupy Kapitałowej Banku, jak również od dealerów samochodowych.  

To co kiedyś było jedynie dostępne dla firm teraz jest dla wszystkich. Zamiast martwić się kredytem na auto, płacimy abonament jak przy korzystaniu z kablówki czy internetu, a umowę możemy podpisać tylko na rok.

To produkt zarówno dla firmy, jak i dla „Kowalskiego”. Widzimy, że klient indywidualny potrzebuje takiego rozwiązania. Pokazują to zwłaszcza ostatnie miesiące, gdy udział „zwykłego” leasingu w zakupach malał, a rosły formy bardziej „elastyczne” w tym właśnie wynajem długoterminowy. Zmieniają się potrzeby polskich konsumentów. Odchodzą oni od posiadania samochodu na własność na rzecz jego użyczania. Na platformie Automarket.pl klient sam wybiera formę finansowania, a jeśli zdecyduje się na wynajem długoterminowy wszelkie formalności jest w stanie załatwić online. To również atuty naszej platformy łatwość dopięcia transakcji i szeroki wachlarz możliwości wyboru usług i towarów dla nabywcy – mówi Paweł Pach, prezes zarządu PKO Leasing.

Automarket.pl – ponad 3 tys. sprzedanych aut

To wynik, który uzyskała platforma w czasie półtorarocznego funkcjonowania. W lipcu 2021 r. Automarket obchodził pierwszy rok działalności, który zamknął z bardzo dobrym wynikiem 2 tys. sprzedanych aut. W drugim roku platforma, na której klienci mają dostęp do nowych i używanych samochodów oferowanych wraz z gotowym finansowaniem oraz pakietem usług serwisowych, rozpędza się coraz bardziej. Od lipca do końca października licznik przekroczył tysiąc sprzedanych aut.

Najpopularniejszym sposobem nabycia samochodu przez klientów pozostaje niezmiennie wynajem długoterminowy, na drugim miejscu plasuje się finansowanie w leasingu, trzecią najchętniej wybieraną formą jest zakup auta za gotówkę.

Analizując wszystkie umowy, aż 28 proc. z nich przeprowadzonych jest w pełni online – klienci chętnie korzystają z wygody zdalnych zakupów oraz możliwości zamówienia wybranego samochodu prosto pod swój dom.

Wynajem długoterminowy samochodów używanych

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć samochód używany. Takie auta mają najwyżej 3-4 lata, ale mogą być nawet siedmioletnie. To na pewno tańsza opcja niż wynajęcie nowego pojazdu. Z takiej oferty korzystają m.in. młodzi ludzie, którzy chcą jeździć bez zawracania sobie głowy serwisem czy późniejszą odsprzedażą. Wszystko odbywa się szybko i bez dodatkowych formalności.

Oczywiście trzeba też pamiętać, że miesięczna rata auta w wynajmie obciąża budżet tak samo jak rata kredytu. Dlatego należy zestawić osiągnięte dochody z łącznymi, miesięcznymi zobowiązaniami.

Wynajem długoterminowy samochodów z możliwością wykupu

Wynajem długoterminowy z opcją wykupu to wygodne rozwiązanie dla obydwu stron – zarówno dla klienta, jak i dla firmy wynajmującej. To dziś często spotykane rozwiązanie.

Chęci wykupu samochodu nie musimy deklarować przy podpisywaniu umowy. Wystarczy, że zgłosimy ją miesiąc przed końcem umowy. Wcześniej i tak trudno będzie określić dokładną wartości auta.

Wraz w końcem zobowiązania znany jest realny przebieg samochodu i jego historia wypadkowa – to właśnie one określają jego cenę. Oczywiście prawo do skorzystania z tego rozwiązania mają także osoby fizyczne.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

To złożona kwestia. Trudno tu o konkretną cenę, jak przy kupnie biurka czy roweru. Przede wszystkie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym chcemy jeździć. Cena za leksusa czy samochód dostawczy nie będzie taka sama jak za wynajem auta miejskiego.

Za używanego Fiata 500 zapłacimy np. ok. 700 zł, ale za doskonale wyposażoną alfę już nawet 2700 zł. Nowe auta będą nieco droższe, bo ten sam fiat będzie nas kosztował kilkaset złotych więcej, natomiast Mercedes-Benz CLA 200 aż 3600 zł. Oczywiście na rynku jest wiele ofert.

Nieprawdą jest, że wyjedziemy autem z salonu nie wyjmując gotówki. Zwykle będziemy musieli wpłacić zwrotną kaucję lub tzw. opłatę wstępną – w niektórych wypożyczalniach obniża ona ratę miesięczną i jest bezzwrotna. Nie zawsze jest jednak obowiązkowa.

Dodatkowe koszty mogą na nas czekać przy zwrocie auta. Jest wtedy poddawany oględzinom i ocenie technicznej. Zapłacimy w przypadku stwierdzenia nadmiernej eksploatacji samochodu, przekroczenia limitu kilometrów, czy też kiedy jest zniszczony.

Bartosz Piotrowski