Nowy okres rozliczeniowy dla wniosków 500+

Możemy już składać wniosek Rodzina 500+. Musimy to zrobić do 1 kwietnia. Pamiętajmy również, że zmienił się aktualny okres rozliczeniowy i teraz trwa on od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Od 1 lutego br. wnioski złożymy w serwisie internetowym iPKO.
około min czytania

Program „Rodzina 500+” obejmuje blisko 4 mln dzieci w Polsce. W 2021 r. wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące przyznawania tego świadczenia. O czym należy pamiętać, aby otrzymać wsparcie finansowe?

W poprzednich latach program 500+ był przyznawany – od października do września kolejnego roku. Oznaczało to, że składając wniosek o świadczenie np. w 2019 r. pieniądze otrzymywaliśmy od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r. Terminy na składanie wniosków ruszały w lipcu (drogą elektroniczną) i sierpniu (drogą tradycyjną). Warto również pamiętać, że nie musieliśmy co roku składać wniosku. Jeśli zrobiliśmy to raz świadczenia wpływały na nasze konto automatycznie.

Od 1 czerwca 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający do 31 maja 2022 r.

Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r. będzie złożenie wniosku. Należy to zrobić w gminnym organie właściwym do miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Chodzi tu o urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy.

Nowe terminy składania wniosków o 500+

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia 2021 r. także drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Złożymy je drogą elektroniczną:

  • na Portalu Informacyjno–Usługowego Empatia na stronie empatia.mpips.gov.pl;
  • na stronie internetowej PUE ZUS;
  • przez bankowość elektroniczną iPKO.

PKO Bank Polski również umożliwia złożenie wniosku Rodzina 500+ online w serwisie iPKO w sekcji „Oferty i wnioski”. Nie zrobimy tego w oddziale, agencji lub za pośrednictwem konsultanta infolinii.

Wysłany wniosek Rodzina 500+ możemy pobrać tylko raz, od razu po jego wysłaniu, w ramach tej samej sesji logowania. Jednak potwierdzenie jego wysłania jest dostępne do pobrania w sekcji „Wnioski złożone” przez 10 lat.

Aleksandra Pietruczuk