Prośba o przelew w IKO, czyli jak przelać pieniądze przez telefon

Prośba o przelew to funkcja, która szybko i sprawnie pomoże rozliczyć się ze znajomymi i przypomnieć im o długu. Przyda się, kiedy mamy zrzucić się na wspólny prezent albo zabrakło nam nagle gotówki.
około min czytania
 

– Rewolucja „mobile only” już się rozpoczęła, choć na razie dotyczy głównie młodszej części klientów banków – mówi Mateusz Włodarczyk, doradca Oddziału 5 PKO Banku Polskiego w Sosnowcu. – Nestorzy dopiero się z nią oswajają, a my staramy się ich edukować. Pokazujemy krok po kroku jak obsługiwać aplikację IKO. Seniorom pomagają także dzieci i wnuki, które – wychowane w erze smartfonów – nie mają z tym problemów.

Wśród wielu funkcji aplikacji IKO jest również możliwość generowania prośby o przelew. – To przydatne rozwiązanie, kiedy na przykład chcemy delikatnie przypomnieć o długu – zaznacza Mateusz Włodarczyk. – Wiadomość: „Proszę, oddaj mi za…” motywuje do działania i uregulowania należności. Cała operacja jest wyjątkowo prosta – wystarczy kilka kliknięć w aplikacji.

Jak wysłać prośbę o przelew?

 • Zaloguj się do aplikacji IKO i wejdź do sekcji Płatności.
 • Wybierz ikonkę Prośba o przelew.
 • Uzupełnij treść prośby o przelew (tytuł i kwotę) oraz zdecyduj, czy chcesz wysłać prośbę o przelew:
  – jako powiadomienie w aplikacji IKO – wtedy należy podać numer telefonu odbiorcy, na którym ma on zainstalowaną aplikację IKO;
  – jako kod QR – wówczas należy wysłać kod przez dostępne na telefonie komunikatory (np. Messenger, WhatsApp) lub mailem.

Jak wysłać pieniądze w odpowiedzi na prośbę o przelew (przelew na telefon)?

 1. Na pasku powiadomień na telefonie pojawi się powiadomienie z IKO. Moższ je również znaleźć w aplikacji IKO w zakładce Powiadomienia.
 2. Otwórz powiadomienie. Znajdziesz w nim informację, że ktoś chce otrzymać konkretną kwotę na konkretny cel, np. za pizzę.
 3. Kliknij przycisk Wyślij przelew.
 4. Zapoznaj się z prośbą o przelew – m.in. komu przelejesz środki oraz jaka to będzie kwota i zatwierdź transakcję.
 5. Po zatwierdzeniu transakcji przelew trafi niezwłocznie do odbiorcy. Jeśli prośba o przelew będzie zrealizowana jako przelew na telefon, otrzyma on również powiadomienie w aplikacji IKO.

Jak wysłać pieniądze w odpowiedzi na kod QR?

 1. Po otrzymaniu obrazka z kodem QR z danymi do operacji, zapisz go na swoim telefonie lub na komputerze.
 2. Wejdź do aplikacji IKO i w sekcji Płatności wybierz ikonkę Zeskanuj i zapłać.
 3. Zeskanuj kod QR lub wybierz grafikę z kodem QR z pamięci telefonu, jeśli masz ją tam zapisaną.
 4. Aplikacja zeskanuje kod QR i wypełni dane przelewu w aplikacji IKO.
 5. Gdy sprawdzisz poprawność danych, potwierdź przelew wpisując kod PIN do aplikacji.

Kod QR możemy wykorzystać także wtedy, gdy chcemy zapłacić fakturę. Formy telekomunikacyjne przysyłają nam faktury z kodem QR, mamy go na rachunkach za gaz czy prąd. Warto się tym zainteresować, bo ułatwi nam to życie. Użyjemy wtedy funkcji Zeskakuj i zapłać. Najpierw skanujemy aparatem fakturę z kodem, a reszta zrobi się sama – wyjaśnia Mateusz Włodarczyk. – Otrzymamy wypełniony przelew – do nas należy tylko sfinalizowanie transakcji.

Joanna Kozłowska