Przesyłka kontrolowana – odbierz bezpiecznie paczkę

Kupując w sieci, pomyślmy również o odbiorze paczki. Kontakt z kurierem nie jest wskazany. Zminimalizujmy go. Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie i jak bezpiecznie odebrać paczkę?
około min czytania

Prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem poprzez produkty albo opakowania, w których są dostarczane, jest niskie. Co oczywiście nie znaczy, że nie powinniśmy być czujni. Paczkę można zdezynfekować, a potem dobrze umyć ręce – ostrożności nigdy nie za wiele. Kupując w e-sklepie pomyślmy też o sposobie odbioru towaru – kontakt z kurierem jest znacznie bardziej obarczony ryzykiem zakażenia niż z samą paczką.

W związku z tym, że gotówka – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – może być źródłem przenoszenia koronawirusa, warto opłacać zamówione produkty bezgotówkowo, decydując się na płatność online. Bezpośrednio przełoży się to zmniejszenie ryzyka i w naturalny sposób może wpłynąć na ograniczenie rozprzestrzenia się koronawirusa.

Odbiór paczki od kuriera

Najpierw płatność! Jeśli za swoje produkty zapłacimy przelewem albo BLIKIEM, możemy uniknąć bezpośredniego kontaktu z kurierem. Jeśli jednak sytuacja wymaga płatności przy odbiorze, najlepiej skorzystać z płatności bezdotykowej.

Nasza przesyłka może trafić bezpośrednio do domu lub do paczkomatu. W pierwszym przypadku podejmijmy kolejne kroki ostrożności. Wystawmy np. przed drzwi krzesło, a na kartce napiszmy: „Proszę o pozostawienie przesyłki”. Same firmy kurierskie zachęcają do skorzystania z usług, które umożliwiają pozostawienie paczki bez podpisu na terenie adresu doręczenia w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu kurier dostarczy przesyłkę np. pod drzwi, na taras itp. bez ryzykownego i zbędnego kontaktu osobistego. Odbiór odbywa się na podstawie unikatowego kodu wysłanego na podany przy zakupie w sklepie internetowym numer telefonu komórkowego.

Kurier, w uzasadnionych przypadkach, może też poprosić odbiorcę, by ten wyszedł po przesyłkę na zewnątrz budynku.

Odbiór paczki w paczkomacie

Firmy zarządzające paczkomatami przygotowały się już do nowej, trudnej sytuacji. W InPost można teraz bezpieczne odbierać przesyłki, zdalnie otwierając skrytkę. Potrzebujemy do tego aplikacji. Paczkę odbierzemy też przy pomocy kodu QR przesłanego w wiadomości – wystarczy wybrać tę opcję i zbliżyć kod do czytnika. Możemy także otworzyć skrzynkę paczkomatu w rękawiczkach ochronnych.

Od dawna korzystam z paczkomatów. Przede wszystkim nie muszę być pod wybranym adresem w określonym czasie – mówi Dorota Szczygielska z Ząbek. – Dostaję powiadomienie i mam kod odbioru. Wszystko sprawnie i szybko – a teraz przede wszystkim bezpiecznie – dodaje.

Używając aplikacji nie tylko odbierzemy przesyłkę, ale i wyślemy ją. To również proste. Wysyłamy zgłoszenie, opłacamy usługę i dostarczamy przesyłkę do najbliższego paczkomatu – resztą zajmie się kurier.

Joanna Kozłowska