Przyszłość bankowości na wyciągnięcie… palca!

Bankowość biometryczna to nowoczesność, bezpieczeństwo i wygoda. Dzięki nowym funkcjom w IKO aplikacja staje się jeszcze bardziej przyjazna w użytkowaniu. Już teraz za pomocą odcisku palca lub skanu twarzy możemy potwierdzić przelew.
około min czytania

PKO Bank Polski stale i konsekwentnie rozwija mobilną bankowość, dostosowując ofertę do rosnących potrzeb i wymagań klientów. Biometria w bankowości staje się coraz bardziej zaawansowana, co pozwala użytkownikom IKO na szybkie i co najważniejsze – bezpieczne funkcjonowanie. 

Biometria – przyszłość mobilnej bankowości  

Biometria to jedna z najważniejszych technologii, która kształtuje szereg zmian zachodzących w sektorze bankowym. Umożliwia ona identyfikowanie klienta po cechach fizycznych, a dzięki badaniu np. układu naczyń krwionośnych dłoni, analizie głosu czy kształtu twarzy urządzenie może nas rozpoznać i nadać nam dostęp do konta czy usług. 

Identyfikacja biometryczna jest zdecydowanie wygodniejsza od obecnie stosowanych metod korzystających z kart dostępu, numerów PIN i haseł. Co istotne – układ linii papilarnych każdego z nas jest unikalny, zatem pozwala to bez żadnych wątpliwości zidentyfikować osobę, która dokonuje transakcji. 

Autoryzacja operacji biometria  

Autoryzacja biometryczna to jedna z wielu funkcji aplikacji mobilnej IKO. Klienci za pomocą telefonów wyposażonych w czytnik linii papilarnych nie muszą każdorazowo wprowadzać czterocyfrowego PIN-u. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji przyłożymy palec do czytnika lub zeskanujemy swoją twarz i chwilę później już znajdziemy się w świecie bankowości mobilnej. 

Już teraz aplikacja IKO idzie o krok dalej i wszystkie przelewy krajowe, do odbiorcy, z karty kredytowej oraz na telefon będzie można potwierdzić biometrią w IKO. Warto jednak pamiętać o limitach dla przelewów: 

  • limit kwoty pojedynczej transakcji: 500 PLN
  • dzienny limit kwoty: 3000 PLN
  • dzienny limit zlecanych transakcji: 20 transakcji

 Limit kwoty pojedynczej transakcji w prosty sposób można zmienić w IKO. Pozostałe limity są nieedytowalne.

 Jak autoryzowane są operacje w IKO z włączoną biometrią? 

Są na to trzy sposoby. Jeśli transakcja nie przekroczy limitu dla biometrii, wtedy poprosimy o autoryzację biometrią. Z kolei, kiedy limit jest przekroczony, klientowi automatycznie wyświetli się pole do wpisania PIN-u do IKO. W przypadku gdy autoryzacja biometrią nie uda się z różnych przyczyn, należy wtedy zalogować się PIN-em.