Jest mOC – ubezpiecz swoje auto

W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Należy je wykupić w momencie rejestracji samochodu lub – jeśli jest zarejestrowany – w dniu zakupu pojazdu. Jazda bez niego to ryzykowna sprawa. W 2021 r. kary zostały podwyższone – dla właścicieli aut osobowych wynoszą aż 5600 zł.
około min czytania

Z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t wzrosła w kwietniu 2021 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, była natomiast niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca (marca 2021 r.). Skumulowana liczba rejestracji po czterech miesiącach 2021 r. jest wyższa od tej zanotowanej w 2020 r. Chętnie wydajemy pieniądze na auta, ale już mniej chętnie na ich ubezpieczanie.

Eksperci BIG zwracają uwagę, że obecny okres nie jest łatwy dla towarzystw ubezpieczeniowych, którym w czasach koronakryzysu Polacy są winni ok. 225 mln zł. Taka kwota zaległości należącą do ponad 96 tys. podmiotów widnieje w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Średni dług wynosi 2342 zł. Zaległości związane są głównie z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Chodzi o niezapłacone raty składek od obowiązkowych polis OC.

Dołącz do nas

 • Rusza Tydzień z Ubezpieczeniami! Jeśli chcesz zadbać o życie swoje i swoich bliskich, kończy Ci się polisa na samochód, a może planujesz podróż – skontaktuj się już teraz z doradcą PKO Banku Polskiego! Wybierz swój oddział, zapytaj doradcę o ofertę i zadbaj o swoje poczucie bezpieczeństwa!

  Tydzień z Ubezpieczeniami w dniach 5-9 lipca w PKO Banku Polskim!

Kara za brak OC

Umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres 12 miesięcy, a jego ważność regularnie sprawdzana podczas kontroli drogowych. Dlatego brak OC to jak stąpanie po cienkim lodzie – wcześniej czy później wpadniemy.

Kiedy powinniśmy ubezpieczyć swój samochód i uniknąć kłopotów? Wszystko zależy od tego jakie to auto. Fabrycznie nowe ubezpieczamy w dniu rejestracji, to samo tyczy się, samochodu kupionego poza granicami kraju.

Auto z rynku wtórnego nie musi mieć OC, dlatego wykupujemy je w dniu podpisania umowy. Natomiast, gdy taki samochód posiada już ważną polisę po poprzednim właścicielu, możemy z niej korzystać do końca trwania polisy lub ją wypowiedzieć w dowolnym momencie i kupić nową. OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się jednak automatycznie. Warto o tym pamiętać.

Brak OC – wysokie kary w 2021 r.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi informacje na temat umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów i jest uprawniony do przeprowadzania kontroli. Dlatego nie tylko kontrola drogowa może ujawnić brak OC. Jeśli UFG uzna, że ktoś nie ma polisy, rozpoczyna procedurę ustalenia faktów:

 1. Sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców czy auto nie jest czasem wyrejestrowane. Tylko wyrejestrowany pojazd nie podlega obowiązkowi wykupowania OC.
 2. Kontaktuje się z ubezpieczycielami w celu ustalenia, czy w wykrytej przerwie nie była jednak wystawiona polisa OC.
 3. Kontaktuje się z właścicielem pojazdu i prosi o okazanie ubezpieczenia ważnego w danym okresie albo potwierdzenia, że właściciel zbył swój pojazd.
 4. Brak dokumentów lub reakcji właściciela to powód do wysłania wezwania do zapłaty kary za brak OC.

Co grozi za brak OC? Stawki są uzależnione od ustalanej przez rząd płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2021 r. wzrosła ona z 2600 zł do 2800 zł brutto. Ma to konsekwencje dla kierowców.

Właściciele samochodów osobowych, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia, zapłacą w 2021 r. nawet 5600 zł, ciężarowych – aż 8400 zł, a motocykli 930 zł.

Kara za brak OC – 1 dzień

Nie zawsze jednak zapłacimy najwyższą karę. Wszystko zależy od tego jak długo zwlekamy z wykupienia OC. Jeśli pojazd nie ma ważnego OC od 4 do 14 dni, zapłacimy 50 proc. pełnej opłaty karnej. Natomiast jazda bez dokumentu do 3 dni to 20 proc. pełnej opłaty karnej. Kwoty zaokrągla się do pełnych 10 zł.

Kara za brak OC – jak uniknąć?

Pomyłki się zdarzają. Dlatego gdy UFG zwróci się o wyjaśnienie sprawy, warto dołożyć wszelkich starań i wyjaśnić ją w ciągu 30 dni. Jak to zrobić?

 • Przedstawić dowód, że auto było jednak ubezpieczone.
 • Poinformować, że samochód, np. został skradziony i nie mamy nowego (w takiej sytuacji OC nie obowiązuje).
 • Okazać dokument potwierdzający sprzedaż samochodu – potrzebna będzie umowa sprzedaży i dowód ważnego ubezpieczenia pojazdu do dnia jego sprzedaży.

Nie martwmy się, jeśli zgubiliśmy samą umowę. Wystarczy zwrócić się do ubezpieczyciela, który wystawi odpowiednie zaświadczenie.

UFG jest w stanie również umorzyć karę. Powodem może być status bezrobotnego czy niski dochód na członka rodziny w roku nałożenia kary. Taką szansę mają również osoby do ukończenia 25. roku życia, które nie osiągają własnych dochodów.

Najlepiej się ubezpiecz

„Przezorny zawsze ubezpieczony”. To dobra rada, dzięki której unikniemy kłopotów. Ubezpieczyć się można wychodzenia z domu – przez internet, korzystając z możliwości PKO Banku Polskiego. Ubezpieczenie komunikacyjne jest dostępne w serwisie iPKO i aplikacji IKO.

Do zawarcia umowy potrzebne będą dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Podajemy bowiem m.in. numer rejestracyjny, przebieg samochodu, liczbę współwłaścicieli i rok wydania prawa jazdy.

 1. W IKO przechodzimy do zakładki „Moje produkty” – „Ubezpieczenia” – „Komunikacyjne”.
 2. Wybieramy ubezpieczenie OC, AC lub OC+AC i ustalamy zakres, który nas interesuje.
 3. Sprawdzamy oferty dostępnych ubezpieczycieli. Możemy porównać zakres i cenę wszystkich wariantów.
 4. Możemy też wykupić dodatkowe ubezpieczenia: NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) i Car Assistance (wersje Mini, Midi, Super).
 5. Akceptujemy oświadczenia i potwierdzamy adres e-mail, na który dostaniemy dokumenty.
 6. Za polisę płacimy ze swojego konta lub wybieramy przelew zewnętrzny.
 7. Zatwierdzamy zakup ubezpieczenia PIN-em do aplikacji.

Tomasz Waligóra