Jest mOC – ubezpiecz swoje auto

W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Należy je wykupić w momencie rejestracji samochodu lub – jeśli jest zarejestrowany – w dniu zakupu pojazdu. Jazda bez niego to ryzykowna sprawa. W 2022 r. kary zostały podwyższone – dla właścicieli aut osobowych wynoszą nawet 6020 zł.
około min czytania

Zdanych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t wzrosła w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, była natomiast niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca (marca). Chętnie wydajemy pieniądze na auta, ale już mniej chętnie na ich ubezpieczanie.

Eksperci BIG zwracają uwagę, że obecny okres nie jest łatwy dla towarzystw ubezpieczeniowych, którym w czasach koronakryzysu Polacy są winni ok. 225 mln zł. Taka kwota zaległości należącą do ponad 96 tys. podmiotów widnieje w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Średni dług wynosi 2342 zł. Zaległości związane są głównie z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Chodzi o niezapłacone raty składek od obowiązkowych polis OC.

Na raty i bez dodatkowych kosztów

Ubezpieczenia komunikacyjne w PKO Banku Polskim można teraz kupować na raty. Promocja trwa do końca czerwca tego roku. Kupujący pojedynczą polisę OC lub AC albo pakiet ubezpieczeń, korzystając z promocji, będzie mógł rozłożyć spłatę należności na cztery raty, płacąc w sumie tyle samo co przy zapłaceniu jednorazowo całej składki.

Z promocyjnej oferty można skorzystać posiadając konto w PKO Banku Polskim i kupując pojedynczą polisę OC lub AC albo pakiet ubezpieczeń w aplikacji mobilnej IKO, serwisie internetowym iPKO lub placówce banku, a także korzystając z bankowego serwisu telefonicznego pod numerem 800 302 302 (lub 81 535 60 60).

W razie zakupu pakietu ubezpieczeń, zarówno polisa OC jak i AC muszą pochodzić z tego samego zakładu ubezpieczeń – warto pamiętać, że system sprzedaży ubezpieczeń PKO umożliwia też zakup w pakiecie polis OC i AC pochodzących od różnych ubezpieczycieli, jednak takie pakiety nie są objęte promocją. Do promocyjnego zakupu można też dodać ubezpieczenie Assistance oferowane przez PKO Ubezpieczenia.

Kara za brak OC

Umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres 12 miesięcy, a jego ważność regularnie sprawdzana podczas kontroli drogowych. Dlatego brak OC to jak stąpanie po cienkim lodzie – wcześniej czy później wpadniemy.

Kiedy powinniśmy ubezpieczyć swój samochód i uniknąć kłopotów? Wszystko zależy od tego jakie to auto. Fabrycznie nowe ubezpieczamy w dniu rejestracji, to samo tyczy się, samochodu kupionego poza granicami kraju.

Auto z rynku wtórnego nie musi mieć OC, dlatego wykupujemy je w dniu podpisania umowy. Natomiast, gdy taki samochód posiada już ważną polisę po poprzednim właścicielu, możemy z niej korzystać do końca trwania polisy lub ją wypowiedzieć w dowolnym momencie i kupić nową. OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się jednak automatycznie. Warto o tym pamiętać.

Brak OC – wysokie kary w 2022 r.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi informacje na temat umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów i jest uprawniony do przeprowadzania kontroli. Dlatego nie tylko kontrola drogowa może ujawnić brak OC. Jeśli UFG uzna, że ktoś nie ma polisy, rozpoczyna procedurę ustalenia faktów:

 1. Sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców czy auto nie jest czasem wyrejestrowane. Tylko wyrejestrowany pojazd nie podlega obowiązkowi wykupowania OC.
 2. Kontaktuje się z ubezpieczycielami w celu ustalenia, czy w wykrytej przerwie nie była jednak wystawiona polisa OC.
 3. Kontaktuje się z właścicielem pojazdu i prosi o okazanie ubezpieczenia ważnego w danym okresie albo potwierdzenia, że właściciel zbył swój pojazd.
 4. Brak dokumentów lub reakcji właściciela to powód do wysłania wezwania do zapłaty kary za brak OC.

Co grozi za brak OC? Stawki są uzależnione od ustalanej przez rząd płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2022 r. wzrosła ona z 2800 zł do 3010 zł brutto. Ma to konsekwencje dla kierowców.

Właściciele samochodów osobowych, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia, zapłacą w 2022 r. nawet 6020 zł, ciężarowych – aż 9030 zł, a motocykli 1000 zł.

Kara za brak OC – 1 dzień

Nie zawsze jednak zapłacimy najwyższą karę. Wszystko zależy od tego jak długo zwlekamy z wykupienia OC. Jeśli pojazd nie ma ważnego OC od 4 do 14 dni, zapłacimy 50 proc. pełnej opłaty karnej. Natomiast jazda bez dokumentu do 3 dni to 20 proc. pełnej opłaty karnej. Kwoty zaokrągla się do pełnych 10 zł.

Kara za brak OC – jak uniknąć?

Pomyłki się zdarzają. Dlatego gdy UFG zwróci się o wyjaśnienie sprawy, warto dołożyć wszelkich starań i wyjaśnić ją w ciągu 30 dni. Jak to zrobić?

 • Przedstawić dowód, że auto było jednak ubezpieczone.
 • Poinformować, że samochód, np. został skradziony i nie mamy nowego (w takiej sytuacji OC nie obowiązuje).
 • Okazać dokument potwierdzający sprzedaż samochodu – potrzebna będzie umowa sprzedaży i dowód ważnego ubezpieczenia pojazdu do dnia jego sprzedaży.

Nie martwmy się, jeśli zgubiliśmy samą umowę. Wystarczy zwrócić się do ubezpieczyciela, który wystawi odpowiednie zaświadczenie.

UFG jest w stanie również umorzyć karę. Powodem może być status bezrobotnego czy niski dochód na członka rodziny w roku nałożenia kary. Taką szansę mają również osoby do ukończenia 25. roku życia, które nie osiągają własnych dochodów.

Najlepiej się ubezpiecz

„Przezorny zawsze ubezpieczony”. To dobra rada, dzięki której unikniemy kłopotów. Ubezpieczyć się można wychodzenia z domu – przez internet, korzystając z możliwości PKO Banku Polskiego. Ubezpieczenie komunikacyjne jest dostępne w serwisie iPKO i aplikacji IKO.

Do zawarcia umowy potrzebne będą dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Podajemy bowiem m.in. numer rejestracyjny, przebieg samochodu, liczbę współwłaścicieli i rok wydania prawa jazdy.

 1. W IKO przechodzimy do zakładki „Moje produkty” – „Ubezpieczenia” – „Komunikacyjne”.
 2. Wybieramy ubezpieczenie OC, AC lub OC+AC i ustalamy zakres, który nas interesuje.
 3. Sprawdzamy oferty dostępnych ubezpieczycieli. Możemy porównać zakres i cenę wszystkich wariantów.
 4. Możemy też wykupić dodatkowe ubezpieczenia: NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) i Car Assistance (wersje Mini, Midi, Super).
 5. Akceptujemy oświadczenia i potwierdzamy adres e-mail, na który dostaniemy dokumenty.
 6. Za polisę płacimy ze swojego konta lub wybieramy przelew zewnętrzny.
 7. Zatwierdzamy zakup ubezpieczenia PIN-em do aplikacji.

Tomasz Waligóra