Zbliż kartę, oddal zagrożenie!

Mamy ponad 36 mln kart zbliżeniowych w swoich portfelach. Aż 85 proc. wszystkich transakcji kartą w Polsce odbywa się właśnie w ten sposób. Bardzo ważne, żeby w dniach wzmożonej walki z koronawirusem w Polsce, z takich płatności korzystać.
około min czytania

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca takie płatności, które nie tylko nie wymagają obrotu gotówką, ale nawet pozwalają na dokonanie transakcji bez podawania karty sprzedawcy i dotykania przycisków terminala. Podobne zalecenia wydały w Polsce Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak płacić w dobie zagrożenia koronawirusem?

5 zasad, których musisz przestrzegać:

  1. Unikaj gotówki!
  2. Nie podawaj karty sprzedawcy
  3. Płać kartą zbliżeniowo
  4. Korzystaj z płatności mobilnych
  5. Dezynfekuj ręce po wpisaniu kodu PIN na klawiaturze terminala

Dziś transakcje zbliżeniowe bez użycia kodu PIN ograniczone są do kwoty 50 zł. Trwają prace, które pozwolą na podniesienie tego limitu do 100 zł. Od września 2019 r. o PIN możemy być proszeni nie tylko wtedy, gdy kwota transakcji przekracza 50 zł. Na mocy unijnej dyrektywy PSD2, klienci banku przechodzą dodatkową weryfikację. Jesteśmy proszeni o wprowadzenie PIN-u po pięciu transakcjach dokonanych zbliżeniowo lub wtedy, gdy ich łączna wartość przekroczy sumę określoną przez wydawcę karty. Warto więc być na taką okoliczność przygotowanym. Idealnie, jeśli będziemy mieli przy sobie podręczny płyn antybakteryjny i przemyjemy ręce po wpisaniu kodu.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

  • W ciągu 30 sekund od zalogowania do aplikacji IKO kodem PIN można płacić zbliżeniowo telefonem bez potrzeby autoryzacji operacji i wystarczy jedynie przyłożyć telefon do terminala płatniczego. Możesz też zapłacić telefonem za zakupy powyżej 50 zł bez logowania do aplikacji, jednym zbliżeniem swojego urządzenia do terminala. Wystarczy kliknąć ikonę falki w prawym górnym rogu ekranu logowania, następnie kliknąć przycisk Szybka płatność i podać PIN. Dzięki temu jeszcze szybciej dokonasz transakcji w sklepie.

Istnieje możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych bez potwierdzania ich PIN-em, niezależnie od kwoty. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy korzystamy z mobilnego portfela Apple Pay oraz Garmin Pay, Wykorzystujemy wówczas do tego weryfikację biometryczną, odbywającą się na telefonie lub w zegarku.

Jak aktywować płatności zbliżeniowe w aplikacji IKO?

  1. Kliknij ikonkę falki na górnej belce aplikacji IKO lub wchodząc w sekcję PłatnościPłatności zbliżeniowe.
  2. Z listy posiadanych przez Ciebie kart, wybierz tę, którą chcesz „podpiąć” do płatności zbliżeniowych telefonem z IKO.
  3. Swoją decyzję potwierdź przyciskiem Zatwierdź oraz wpisując PIN do aplikacji IKO.

Aleksandra Pietruczuk