#zostanwdomu. E-recepta w e-aptece. Jak kupić leki on-line?

Polacy kupują leki przez internet. Dziś to bardzo wskazane. Aby ograniczyć nasze wychodzenie z domu, skorzystajmy również z e-recepty – zrobimy to na Internetowym Koncie Pacjenta.
około min czytania

Według raportu firmy badawczej PMR, Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na leki – w 2014 r. było to ok. 9 mld zł, w 2018 już ponad 13 mld zł. Bezdzietny Polak przeznacza na leki bez recepty i suplementy ok. 25 proc. wartości miesięcznego koszyka zakupów spożywczych.

Z e-aptek korzystamy również kupując leki na receptę. Jest to związane z nowymi możliwościami, czyli obsługą „zdrowotną” przez internet – to ważne szczególnie, gdy cierpimy na przewlekłe choroby i systematycznie musimy wykupywać leki.

E-recepta od lekarza – jak to działa?

W PKO Banku Polskim możemy założyć Internetowe Konto Pacjenta – aplikację internetową, dzięki której szybko i bezpiecznie sprawdzimy informacje o leczeniu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła. Będziemy mogli również otrzymać e-receptę.

To bardzo praktyczne narzędzie. Ale jak właściwie działa?

  1. Najpierw zakładamy Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – zrobimy to w serwisie iPKO. Będzie nam potrzebne podczas kontaktów z lekarzem online.
  2. Dzięki niemu specjalista będzie mógł wysyłać nasze e-recepty e-mailem lub SMS-em. Za pośrednictwem IKP możemy mu również udostępnić informacje dotyczące przepisanych przez innych specjalistów leków i przebytych zabiegów. Możliwe jest więc uniknięcie niebezpiecznych interakcji między lekami.
  3. Każda recepta posiada czterocyfrowy kod, dzięki któremu farmaceuta zidentyfikuje naszą receptę w systemie.
  4. Potem logujemy się do internetowej apteki. Tak właśnie przyda się kod i oczywiście numer PESEL, aby można było nas zidentyfikować.

W e-aptece płać bezgotówkowo

Dziś nie musimy już odwiedzać apteki, aby zrobić zakupy – mówi Mariusz Krasuski z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łukowie. – W internecie jest wszystko. Jeśli nie mamy zaufania do nieznanych punktów, sprawdźmy czy np. nasza stacjonarna apteka, w której zwykle robimy zakupy, nie ma sklepu internetowego. Zadzwońmy do niej i porozmawiajmy – sprzedawca, którego znamy, na pewno powie nam, co i jak mamy zrobić. Wtedy pozostanie tylko wybór płatności: przelew, BLIK albo płatność kartą. Jeśli jest możliwość płatności przy odbiorze – wybierzmy ją tylko wtedy, gdy kurier ma terminal płatniczy. Wtedy będziemy mogli zapłacić również zbliżeniowo telefonem.

Aby ograniczyć kontakt z farmaceutą i kurierem, najlepiej zapłacić za leki z góry, a odebrać przesyłkę np. w paczkomacie blisko domu.

Co zrobisz na Internetowym Koncie Pacjenta

  • otrzymasz e-recepty – razem z informacją o dawkowaniu leków;
  • dostaniesz e-skierowania – wraz z informacją o zaplanowanych wizytach u lekarza, zabiegach oraz pobytach w szpitalach i uzdrowiskach;
  • sprawdzisz recepty zrealizowane od 1 stycznia 2019 r., również te papierowe;
  • przejrzysz historię wizyt od 2008 r., za które zapłacił NFZ;
  • otrzymasz kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim (w przypadku chorób przewlekłych, po ustaleniu z lekarzem);
  • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia oraz historię przepisanych leków;
  • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia oraz osób, które cię do tego upoważniły.

Olga Kobylańska