Bankowość dla najmłodszych? No to zaczynajmy!
PKO Konto Dziecka to idealny prezent, ale tylko wtedy, gdy św. Mikołaj przyniesie jeszcze coś ekstra. Nawet najlepsze konto nie pokona figurek Marvella, klocków Lego czy wyścigówki Ferrari. 2019-11-28Nie można uszczęśliwiać 10-latków na siłę. Zalety konta dostrzegą o wiele później, kiedy staną się bardziej świadomymi jego użytkownikami. Nie zaszkodzi jednak powoli wprowadzać ich w świat bankowości – i to tej internetowej czy mobilnej.
PKO Konto Dziecka dla osób, które nie ukończyły 13 lat, działa w ramach serwisu Junior i pozwala uczyć się oszczędzania oraz zarządzania pieniędzmi w praktyce. Służy do tego m.in. aplikacja PKO Junior. Pamiętajmy, że nic tu nie dzieje się na niby – wszystkie operacje odbywają się na prawdziwych pieniądzach. Jeśli zostaną wydane, po prostu ich nie będzie, a konto będzie świecić pustkami.
Dziecko może zarządzać swoim kontem i oszczędnościami w 100 proc. online przez serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior. Co może robić za ich pomocą?
- Zainicjować polecenie przelewu, które rodzic akceptuje lub odrzuca w Aplikacji Rodzica
- Założyć wirtualną skarbonkę
- Utworzyć plan oszczędzania
- Używać kalkulatora finansowego
- Zdobywać wirtualne odznaki
Konto dla najmłodszych jest pełni kontrolowane przez rodziców za pomocą Aplikacji Rodzica. Jest to sekcja w serwisie internetowym iPKO, w której opiekun dba o bezpieczeństwo transakcji zlecanych przez dziecko w serwisie internetowym PKO Junior i aplikacji mobilnej PKO Junior. Jest ona dostępna w serwisie internetowym iPKO pod warunkiem, że opiekun jest posiadaczem konta osobistego w PKO Banku Polskim (dostępne jest również PKO Konta Rodzica). Dzięki niej:
- kontrolujemy transakcje i mamy wgląd do wszystkich działań dziecka na koncie;
- zatwierdzamy lub odrzucamy transakcje inicjowane przez dziecko przez serwis lub aplikację PKO Junior;
- decydujemy, które funkcje serwisu lub aplikacji PKO Junior będą dostępne dla dziecka (poniżej 10. roku życia funkcja inicjowania przelewów i doładowań telefonu komórkowego jest domyślnie wyłączona);
- możemy wyznaczać dziecku „zadania” i przyznawać nagrody za ich wykonanie;
- zarządzamy kartami używanymi przez dziecko.
Oprocentowanie na koncie jest zmienne z odsetkami naliczanymi co tydzień. 2,5 proc. w skali roku do kwoty 2,5 tys. zł oraz 0,5 proc. w skali roku od nadwyżki ponad 2,5 tys. zł.
O korzyści związane z PKO Kontem Dziecka zapytaliśmy Dagnę Witkowicz, doradcę PKO Banku Polskiego:
Dlaczego warto założyć takie konto?
Rodzice mogą założyć PKO Konto Dziecka zaraz po urodzeniu dziecka. Mają więc bardzo dużo czasu, aby odłożyć kapitał. Kiedy dziecko podrośnie, ma już zgromadzone przez rodziców pieniądze. Na naszą korzyść gra również czas – mamy go wystarczająco dużo, aby przy systematycznym oszczędzaniu odłożyć sporą kwotę. Przyda się potem np. na edukację – to zawsze dobra inwestycja.
Czy ponosimy jakieś wydatki prowadząc PKO Konto Dziecka?
PKO Konto Dziecka nie ma żadnych opłat. Kiedy młody człowiek zacznie nim zarządzać, nie zapłaci ani grosza. To również dobry początek finansowej edukacji. Dzieje się to pod czujnym okiem rodziców, ale nie jest to wada. Często same dzieci chcą wsparcia i pomocy podczas korzystania z produktów bankowych.
To również pierwszy krok do świata bankowości…
Warto wspomnieć o radości jaką daje oszczędzanie. Odsetki są naliczane co tydzień, a dzięki takiej kapitalizacji szybko widzimy efekty oszczędzania. To doskonała motywacja do dalszego odkładania. Pamiętajmy jednak, że nauką jest tu sam fakt zbierania pieniędzy, a nie tylko ich pomnażania.
Piotr Dunaj