Jak uniknąć dodatkowych opłat w bankomatach za granicą?

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Poznajemy innych ludzi, miejsca, kultury i zabytki, próbujemy innej kuchni. Rzecz w tym, że niestety też kosztują. Można jednak pewnych opłat uniknąć. Wystarczy tylko wiedzieć jak, by uniknąć płacenia tzw. frycowego.
około min czytania

Czym innym jest zaplanowany wydatek, a czym innym nieprzyjemne zaskoczenie, gdy spoglądamy na wyciąg z rachunku. Zanim wyruszycie w podróż, przeczytajcie, co warto wiedzieć o DCC i surcharge.

Uwaga na DCC

Podczas wakacyjnych wojaży za granicą należy zachować szczególną czujność w przypadku usługi dynamicznej wymiany walut (ang. DCC – Dynamic Currency Conversion). Polega ona na tym, że dana transakcja jest rozliczana w walucie kraju, z którego pochodzi karta płatnicza, a nie w walucie lokalnej (np. euro, koronach czy frankach). W przypadku kart wydanych w Polsce transakcja byłaby przeliczana na złote polskie. Kurs przeliczenia jest ustalany przez operatora bankomatu albo terminala płatniczego i zazwyczaj jest on niekorzystny dla turysty.

Jeśli osoba pobierająca gotówkę z bankomatu skorzysta z usługi DCC, czyli nie wybierze waluty lokalnej, to operator sam przeliczy transakcje na PLN po swoim kursie. Wówczas pieniądze zostaną pobrane z konta złotówkowego, nie zadziała funkcja wielowalutowa na karcie debetowej, w ten sposób płacone jest tzw. frycowe i bank nie ma na nie wpływu.

Jak uniknąć DCC?

Należy uważnie czytać komunikaty wyświetlane na ekranie i odrzucać opcję dynamicznej wymiany walut – to jedyne rozwiązanie. Dzięki temu nie dojdzie do niekorzystnego przeliczenia transakcji na PLN, a co ważne obciążone zostanie konto walutowe (o ile jest na nim wystarczająca kwota wymagana do realizacji transakcji). Należy jednak pamiętać, by przed wyjazdem za granicę podpiąć kartę debetową do konta walutowego oraz je zasilić.

Nawet osoby, które nie mają konta walutowego powinny wybrać płatność w walucie lokalnej. Unikają w ten sposób DCC, ponieważ to bank przeliczy transakcję. Opłata za pobranie gotówki z bankomatu będzie wówczas trochę większa, niż gdyby transakcja była realizowana z konta walutowego, ale za to nie będzie opłaty za DCC.

Surcharge, czyli ukryta opłata

Surcharge to dodatkowa opłata za skorzystanie z zagranicznego bankomatu pobierana przez jego właściciela, która jest niezależna od banku. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie bankomaty naliczają tę opłatę. Jeśli jednak bankomat pobiera surcharge, to można albo zaakceptować ten fakt i pobrać gotówkę, licząc się z opłatą, albo poszukać innego bankomatu.

Jak uniknąć surcharge?

Oto kilka sposobów na uniknięcie surcharge przy wypłacie gotówki z bankomatów za granicą:

  • uważnie czytaj komunikaty wyświetlane na ekranie bankomatu przed dokonaniem wypłaty. Jeśli bankomat informuje o opłacie surcharge, możesz zrezygnować z transakcji;
  • porównuj opłaty surcharge w różnych bankomatach. Niektóre sieci bankomatów mają wyższe stawki, inne niższe. Warto poszukać tańszych opcji;
  • rozważ wypłatę większych sum jednorazowo, gdyż surcharge może być stałą opłatą niezależną od kwoty wypłaty;

DCC i surcharge to opłaty, na które warto zwracać uwagę podczas zagranicznych podróży. DCC i surcharge to zawsze dodatkowy koszt, którego lepiej unikać.