IBAN – numer z paszportem
International Bank Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Konta Bankowego, jest potrzebny każdemu, kto robi przelewy poza granice Polski. Bez niego nie wyślemy pieniędzy do innego kraju. Dlatego zanim wyruszymy na podbój świata, musimy go zdobyć. 2021-04-21Wykonywanie przelewów międzynarodowych w Unii Europejskiej nie jest skomplikowane – zrobimy to samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Do realizacji takich operacji będziemy jednak potrzebowali dodatkowych danych, które nie są wymagane w przypadku krajowych operacji.
Rosnące zainteresowanie ofertą zagranicznych sklepów internetowych powoduje, że rośnie też liczba przelewów międzynarodowych. Z tymi z kolei nierozerwalnie łączy się numer IBAN. Podanie go przy wykonywaniu przelewu umożliwi zaksięgowanie transakcji bez opóźnień i szybki transfer środków.
To ważne, ponieważ cały czas rośnie liczba takich transakcji. Krajowa Izba Rozrachunkowa informuje, że tylko w systemie Euro Elixir w styczniu 2021 r. rozliczono 2,63 mln transakcji o łącznej wartości 13,32 mld euro. W tym samym okresie w 2020 r. było 2,58 mln komunikatów o wartości 14,19 mld euro. Rok do roku liczba transakcji wzrosła o 2 proc. W analizowanym miesiącu rekordowym dniem pod względem liczby transakcji był 8 stycznia – system przetworzył wówczas Niemal 164 tys. operacji o łącznej wartości 808,33 mln euro.
Numer IBAN
Format IBAN został utworzony pod koniec lat 90. ubiegłego wieku przez Europejski Komitet Standardów Bankowych. Jego celem było usprawnienie przelewów wykonywanych w UE. W Polsce obowiązuje od 2004 r. I tak, każdy użytkownik musi go podać, jeśli jest zainteresowany dokonaniem przelewu do banku działającego na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ten standard obejmuje ok. 60 krajów na świecie, nie tylko w Europie – także w niektórych państwach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.
Co to jest IBAN?
Aby się tego dowiedzieć, zacznijmy od NRB – numeru rachunku bankowego. Polski standard numeracji rachunków bankowych składa się z 26 cyfr. Są to kolejno:
- KK – 2 pierwsze cyfry numeru rachunku bankowego – suma kontrolna całego numeru rachunku bankowego, którą ustala się na podstawie pozostałych cyfr;
- AAAAAAAA. 8 kolejnych cyfr wskazujących numer rozliczeniowy banku – pozwalają one zidentyfikować konkretną instytucję. Ta część numeru rachunku bankowego jest przyznawana każdemu bankowi przez Narodowy Bank Polski;
- BBBBBBBBBBBBBBBB. Kolejne 16 cyfr – są one indywidualnym numerem rachunku bankowego klienta.
Warto pamiętać, że przy transakcjach internetowych należy wpisywać cały kod łącznie bez spacji. W formularzach papierowych numer dzieli się na grupy po cztery znaki.
IBAN tworzymy poprzez dodanie prefiksu PL. W ten oto prosty sposób nasze konto uzyskuje międzynarodowy paszport, a nasze pieniądze mogą ruszać w świat.
IBAN, jak to działa?
W Polsce numer IBAN ma 28 znaków, a maksymalnie może mieć 34. W praktyce długość numeru IBAN jest uzależniona od kraju. Przykładowo we Francji składa się z 27 znaków, w Austrii z 20 znaków, w Norwegii ma zaledwie 15, a na Malcie klienci muszą wpisywać aż 31 znaków.
Podając osobie z zagranicy numer konta do przelewu, bezwzględnie dopiszmy PL przed naszym numerem rachunku. Inaczej nici z dewiz. Natomiast płacąc w sklepie internetowym mamy łatwiej, bo wszystko odbywa się automatycznie. Sklep z Wielkiej Brytanii będzie miał na początku kodu IBAN litery GB, a z Niemiec DE.
Zakupy bez granic
Przelew zagraniczny to nic wyjątkowego. W PKO Banku Polskim zrobimy go online, wybierając aplikację IKO lub serwis iPKO.
Wykonanie przelewu międzynarodowego w kilku krokach wygląda tak:
- podajemy numer konta IBAN odbiorcy,
- wybieramy walutę, w której robimy przelew,
- zaznaczamy, kto pokrywa koszty transakcji,
- podajemy dane odbiorcy przelewu i kwotę transakcji.
Do zrobienia przelewu mogą być także potrzebne kody SWIFT/BIC banku PKO Banku Polskiego oraz IBAN PKO Banku Polskiego.
Zagraniczne przelewy wykonamy zarówno z rachunków prowadzonych w polskich złotych, jak i z kont walutowych. Obecnie dobrą opcją będzie to drugie – do 30.11.2021 r. nie zapłacimy nic za przelew z takiego rachunku. Wystarczy, że raz w miesiącu zrobimy jedną transakcję w kantorze internetowym PKO Banku Polskiego.
Alicja Pietruczuk