Karta kredytowa nie tylko w sklepach bez kas

W Polsce otwarto pierwsze sklepy bez kas. Rewolucja już się zaczęła. W bezobsługowym świecie przyda się nam… karta kredytowa.
około min czytania

Przyszłością handlu są sklepy bez obsługi. Pracują całą dobę, 7 dni w tygodniu. Zakupy zrobimy szybciej, łatwiej i bez stania w kolejce do kasy. Cały proces jest automatyczny, co jeszcze go przyspiesza. Żeby skorzystać z takiego sklepu, musimy mieć smartfon i odpowiednią aplikację.

Pod czujnym okiem czujników

Polska nie jest pionierem w tej dziedzinie. Na świecie działa coraz więcej bezobsługowych sklepów. W Chinach kilka firm rozwija np. sieci kiosków, gdzie z pomocą smartfona można kupić podstawowe produkty. Nieco większe placówki bez kasjerów stworzył w USA Amazon. Podobne projekty zapowiadają inne duże markety.

Dzięki specjalnej aplikacji wejdziemy do sklepu i zrobimy zakupy. Nie musimy samodzielnie skanować produktów. W momencie zbliżenia się do kas system automatycznie je rozpoznaje, a klient musi jedynie zapłacić za produkty w aplikacji.

Nasze konto w aplikacji jest oczywiście podłączone do źródła gotówki, czyli do naszej karty kredytowej. Przechodzimy przez specjalne bramki, gdzie musimy zeskanować swój smartfon. Potem kamery i czujniki sprawdzają, co wybraliśmy i nas podliczają. Gdy opuszczamy sklep, konto jest automatycznie obciążane zsumowaną kwotą za zakupione produkty.

Poznaj ją w przybliżeniu

Karta przyda się nam również w innych okolicznościach. Przejrzystą kartą kredytową zapłacimy w sklepie stacjonarnym i internetowym – nieważne czy jest to nasz krajowy, czy może na końcu świata. Pomoże nam regulować płatności zbliżeniowo w kawiarni i kinie, a co więcej – również podczas płatności walutą.

Karta może być integralną częścią pakietu walutowego. Dzięki temu zapłacimy nią także w sklepie za granicą. W razie potrzeby szybko skorzystamy z e-Kantoru.

W styczniu 2020 r. będziemy obchodzić drugie urodziny kantoru internetowego w PKO Banku Polskim – mówi Anna Gutowska, doradca Banku. Od momentu udostępnienia tej usługi nasi klienci wykonali prawie 3,08 mln transakcji, z czego blisko 63 proc. zrealizowanych zostało za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO. Największą popularnością kantor cieszy się oczywiście w okresie wakacyjnym – w lipcu i sierpniu br. usługę aktywowało ponad 66 tys. osób. Klienci doceniają najważniejsze zalety kantoru – możliwość wymiany walut 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu oraz szybkość i bezpieczeństwo.

Na co pozwala Przejrzysta Karta Kredytowa?

  1. Zapłacimy nią zbliżeniowo w sklepach i punktach usługowych w Polsce i zagranicą.
  2. Zapłacimy nią w internecie. 
  3. Jeśli połączymy kartę z aplikacją IKO, skorzystamy z płatności zbliżeniowych telefonem i kodem BLIK. Do płacenia możemy też użyć płatności mobilnych Apple Pay lub Garmin Pay.
  4. Bezpłatne powiadomienia SMS i w aplikacji IKO poinformują o transakcji kartą, terminie spłaty i zbliżającej się opłacie rocznej.
  5. Za każdym razem, gdy zostawimy kartę bez nadzoru (np. w siłowni lub na basenie), możemy ją czasowo zablokować.
  6. Nadamy lub zmienimy PIN do karty i ustawimy limity dla kart.
  7. Unieważnimy kartę w przypadku jej utraty lub kradzieży.
  8. Spłacimy wykorzystany limit kredytowy na karcie.
  9. Mamy do 55 dni wolnych od odsetek w ramach transakcji bezgotówkowych (tzw. grace period) w przypadku spłaty całej kwoty zadłużenia w terminie.

Piotr Dunaj