Konto w PKO Banku Polskim – to u nas rodzinne!
Czas wiosennych porządków w kątach i… na kontach. Przelewy, wydatki, opłaty, kieszonkowe, zakupy, kurier… w domowych finansach da się również posprzątać. 2022-03-28Ponad 93 proc. Polaków korzysta z telefonu komórkowego, a 73 proc. ma dostęp do internetu w swoim smartfonie – wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pozwala to nie tylko na rozmowy, zakupy czy kreowanie swojego świata w social mediach. Telefon dziś równa się również bank i dostęp do pieniędzy z każdego miejsca na ziemi, o każdej porze dnia i nocy. I to dla wszystkich członków rodziny.
Rodzinne (po)rachunki
W tym roku postawiłam na generalny remont… w finansach – mówi Judyta, mama dwójki dzieci. Zdecydowała się założyć konta bankowe całej rodzinie w jednym banku, by udoskonalić zarządzanie domowym budżetem. Chce nauczyć najmłodszych członków rodziny odpowiedzialności, gospodarowania pieniędzmi i oszczędzania. Chce też, by było szybko i wygodnie. – Kolejna zabawka, modna sukienka, najnowszy smartwatch… Który rodzic tego nie doświadczył? – pyta retorycznie Kamil. – Przekonałem się, że bieżące wydatki i miesięczne kieszonkowe wcale nie muszą być finansową studnią bez dna, ale trzeba o tym pomyśleć, by zebrać finanse w jednym miejscu. Nie chcę już wypłacać gotówki, zawsze pamiętać o tym, by zostawić pieniądze dla kuriera. Chcę, by było wygodnie – nam wszystkim. Chcemy być spokojni, że w każdej chwili możemy zrobić szybki przelew córce czy doładować kartę do telefonu synowi.
Finanse rodzinne w jednym miejscu można mieć zakładając wszystkim członkom rodziny konta w PKO Banku Polskim. Tu znajdują się rachunki dla klientów w każdym wieku. Dorośli najchętniej korzystają z PKO Konta za Zero. Główne jego zalety to przede wszystkim bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku, karta debetowa z funkcją wielowalutową, darmowe wypłaty BLIK-iem ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz za granicą. Każdy, kto ma PKO Konto za Zero może korzystać z aplikacji mobilnej IKO oraz bankowości elektronicznej iPKO. A to już niemal nieograniczone możliwości – tu znajdzie już bowiem nie tylko swoje pieniądze, ale również obsługę e-administracji, opłaty za autostrady czy nawet ubezpieczenie OC dla swojego auta. To świat na wyciągnięcie ręki.
Cyfrowy portfel nawet dla najmłodszych
Prawie 80 proc. rodziców jest zdania, że jedną z najważniejszych wartości, które chcieliby przekazać swoim dzieciom jest ich niezależność. Mówili o tym w badaniu „Family Power” przygotowanym przez agencję badawczą IQS. Co więcej, blisko 7 na 10 dorosłych uważa, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest niezwykle ważnym elementem procesu wychowawczego. Gdy dziecko stawia pierwsze kroki w bankowości pod okiem dorosłych – uczy się sprawdzać stan swojego konta, określać cel, na jaki zbiera pieniądze czy też korzystać ze specjalnego kalkulatora, który mu pozwala obliczyć, ile należy zaoszczędzić.
Mama powiedziała, że mam teraz taką skarbonkę w internecie. Mogę kupić sobie MiniBota, a jak znowu uzbieram kasę to wybiorę sobie LEGO Kosmos – opowiada z przejęciem dziewięcioletni Mateusz, syn Judyty i Kamila.
PKO Konto Dziecka to rachunek przeznaczony dla najmłodszych, czyli dzieci poniżej 13. roku życia, które mogą zarządzać swoim budżetem i oszczędnościami przez serwis internetowy i aplikację PKO Junior. Dzieci za pomocą konta mogą założyć wirtualne skarbonki i zbierać na swoje wymarzone cele. Ponadto uczą się tworzyć samodzielnie plan oszczędzania, który pomaga im systematycznie odkładać pieniądze. Mogą również np. zainicjować przelew, który rodzic zaakceptuje lub odrzuci. Dzięki aplikacji rodzic może również wyznaczyć dziecku ,,zadania” i przyznawać nagrody za ich wykonanie. Może to być dodatkową motywacją do rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.
Pierwsze konto to pierwszy krok w stronę dorosłości
Z badania Związku Banków Polskich wynika, że 46 proc. młodych Polaków ma założone pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Nastolatkowie, którzy posiadają swój rachunek mogą w ten sposób budować własną świadomość na temat finansów i uczą się kontrolować przychody oraz wydatki.
Mam swoje pierwsze konto w życiu i mega się jaram! Mama teraz w każdej chwili może przelać mi pieniądze, kiedy muszę kupić pieczywo do domu albo zapłacić za jakieś zamówienie on-line. Mam też nadzieję, że konto w banku pomoże mi trochę zaoszczędzić, bo nie należę do osób, którym łatwo udaje się coś odłożyć, a kasa zawsze się przydaje – mówi piętnastoletnia Zuza.
PKO Konto Pierwsze skierowane jest dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Ponieważ młodzież na co dzień korzysta z telefonu lub laptopa, rachunek obsługiwany jest zarówno przez internet, jak i aplikację mobilną. Taki rachunek oznacza więc wygodne zakupy online, płatności zbliżeniowe telefonem w sklepach stacjonarnych, wypłaty z bankomatów bez karty i przede wszystkim darmowe prowadzenie rachunku. Nastolatek może również zamówić kartę do konta z wybranym przez siebie wizerunkiem z galerii kart PKO Banku Polskiego.
Z rodziną najlepiej wychodzi się na… osobnych rachunkach.
Eksperci pozostają zgodni, że rozpoczęcie edukacji finansowej już od najmłodszych lat pozwala kształtować w młodym wieku prawidłowe nawyki. Dzięki posiadaniu różnych rachunków osobistych w PKO Banku Polskim, członkowie rodziny mogą wzajemnie uzupełniać się w działaniach bankowych. Każdemu członkowi rodziny przypisana jest wygodna i intuicyjna aplikacja mobilna, a przelane środki są dostępne od razu na rachunku odbiorcy. Proces ten jest bardzo intuicyjny i przebiega bardzo sprawnie.