Masz, ale czy znasz? Konto bankowe na 10 sposobów

Konto bankowe jest dla nas bardziej prywatne niż profil na Facebooku czy muzyczna playlista w telefonie. Ale czy naprawdę wiemy jakie daje możliwości i w czym może nam pomóc? Konto osobiste ma moc i 10 niezastąpionych funkcji.
około min czytania

Na koniec III kw. 2019 r. banki prowadziły 34 mln rachunków typu ROR. To o 1,9 mln więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych zebranych przez PRNews.pl. Czołówka zestawienia nie ulega zmianom. Liderem jest niezmiennie PKO Bank Polski, który prowadzi 7,9 mln rachunków dla klientów indywidualnych. W ciągu minionego roku przybyło mu 590 tys. rachunków.

Jakie jest najlepsze konto bankowe?

Dziś nie zadajemy sobie pytania: mieć konto czy go nie mieć? Jest ono w naszym świecie koniecznością i każdy wie, jak jest potrzebne w codziennym życiu. Oczywiście nie chcemy za nie płacić. Najlepsze jest… darmowe konto bankowe. Dane zgromadzone na potrzeby raportu Zwyczaje płatnicze Polaków, który opracował Departament Systemu Płatniczego NBP, wskazują, że Polacy za posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) płacą średnio 5,10 zł miesięcznie. Bezpłatne konto ma 33 proc. badanych użytkowników.

Konto osobiste - cyfrowa rewolucja

Konto bankowe ma dwie podstawowe funkcje – pozwala przechowywać pieniądze posiadacza oraz dokonywać rozliczeń. Tak je zwykle postrzegaliśmy i standardowo używaliśmy:

  1. Polecenia przelewu – zlecenia bankowi przekazania środków z naszego rachunku bankowego na inny rachunek.
  2. Polecenia zapłaty – zlecenia bankowi pobrania środków ze wskazanego rachunku i przekazania ich na nasz rachunek.
  3. Zlecenia stałego – powtarzalnego polecenia przelewu, realizowanego według ustalonego przez posiadacza harmonogramu.
  4. Kart płatniczych – pozwalających opłacać bezgotówkowo zakupy w sklepach i internecie. Za ich pomocą można także wypłacać gotówkę i regulować powtarzające się zobowiązania.
  5. Sprawdzenia stanu konta i na bieżąco kontrolowania jego historii.

Prawdopodobnie tak byłoby do dziś, gdyby nie rewolucja cyfrowa. W jej efekcie konto bankowe stało się właściwie kontem internetowym i kontem mobilnym.

Według naszych badań, liczba osób, które mają powyżej 15 lat i posiadają konto w banku, sięgnęła 89 proc. – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. – Liczba nowych aktywnych użytkowników bankowości mobilnej natomiast pokrywa się z liczbą nowych użytkowników bankowości elektronicznej. Rynek bankowości coraz lepiej dopasowuje się do potrzeb klientów. Nowe funkcjonalności i interfejsy bankowości mobilnej sprawiają, że sięgamy po aplikacje mobilne. Warto jednak pamiętać, że banki ponoszą dziś ogromne nakłady na bezpieczeństwo i rozwój nowoczesnych technologii – tego oczekują ich klienci.

Klient indywidualny wiele płatności i operacji zleca samodzielnie przez serwis internetowy i aplikację. Dlatego do klasycznych funkcji doszły te, które wykorzystujemy w świecie wirtualnym:

  1. Płatności BLIKIEM – służy on do wykonywania płatności w sklepach, online, aplikacjach mobilnych oraz wypłat w bankomatach i przelewów na numery telefonów. Dostępny jest w serwisie internetowym i aplikacji.
  2. Wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego.
  3. Korzystanie z platformy e-Urząd i e-Tożsamość czy złożenie wniosku o konto firmowe i rejestrację firmy
  4. Aktywacja, blokada tymczasowa i zastrzeżenie karty płatniczej.
  5. Otwieranie lokat, zarządzanie posiadanymi lokatami.

Czy da się żyć bez konta bankowego?

Nawet gdybyśmy bardzo chcieli funkcjonować bez konta, byłoby to niezwykle trudne, a przy prowadzeniu działalności gospodarczej właściwie niemożliwe. Pamiętajmy, że bez konta bankowego:

  • nie założymy firmy;
  • nie otrzymamy wynagrodzenia (pracownik może odbierać pensję „do ręki”, ale firmy tego nie stosują);
  • żaden bank nie wyda nam karty bankowej i kredytowej;
  • nie otrzymamy kredytu i pożyczki gotówkowej;

Konto bankowe stało się produktem pierwszej potrzeby, a dzięki cyfryzacji – również najbardziej pożądanym. Wygoda, szybkość i łatwy dostęp do pieniędzy każdego dnia przekonują Polaków do korzystania z nowym mobilnych funkcji.

Najlepsze konto bankowe w PKO Banku Polskim

  • PKO Bank Polski oferuje wiele kont: od PKO Konta Dziecka, przez PKO Konto dla Młodych aż po PKO Konto walutowe. Doskonałą opcją jest nowe PKO Konto za Zero – świetnie przystosowane do nowoczesnych realiów: z pełnym dostępem do internetowych i mobilnych funkcji oraz z możliwością korzystania z pakietu walutowego. Może być obsługiwane całkowicie przez aplikację IKO i serwis internetowy iPKO, gwarantuje oszczędność czasu, zerowe opłaty za prowadzenie i wygodę.

Olga Kobylańska