Nieplanowane wydatki pod kontrolą. Zobacz, jak korzystać z tzw. debetu!

Potrzebujesz „na już” kilkuset złotych? Wiesz, że będziesz mógł je szybko zwrócić? Warto rozważyć, czy nie skorzystać z debetu na koncie. Na czym polega i jakie są jego zalety?
około min czytania

Co to jest debet?

Debet na koncie to taka sytuacja, gdy wydaliśmy z niego więcej pieniędzy niż mieliśmy, czyli doprowadzamy do salda ujemnego. To, ile funduszy możemy w ten sposób pożyczyć, zależy od banku. Na spłatę mamy zwykle 30 dni.

Można powiedzieć, że debet jest ofertą, która może pomóc, gdy znajdujemy się w finansowym dołku. Dołku, dodajmy, z którego w miarę szybko jesteśmy w stanie wyjść.

Dlaczego warto z niego skorzystać?

Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z niewielką ilością formalności, a w dodatku możemy załatwić procedurę aplikacyjną przez internet. W uproszczeniu można powiedzieć, że debet to szybki kredyt gotówkowy, który można uzyskać od ręki.

Od kredytu odnawialnego, z którym jest często mylony, różni się chociażby tym, że zwykle obejmuje dużo niższe kwoty i trzeba go w miarę szybko spłacić (w przypadku debetu mamy na to zwykle 30 dni, kredytu odnawialnego – nawet rok). Debet przyda się więc tym, którzy potrzebują raczej niewielkich pożyczek i są w stanie je szybko zwrócić.

Najczęstsze pytania dotyczące debetu w PKO Banku Polskim

Co to jest saldo debetowe?

Jest to sytuacja, kiedy wydamy więcej pieniędzy z konta niż na nim wcześniej zgromadziliśmy. Taką zaległość musimy w porę uregulować, by bank nie doliczył nam karnych odsetek.

Jak uzyskać debet?

Na podstawie historii konta bank określa zdolność kredytową klienta i podejmuje decyzję. Kto ma szansę na debet? Taki klient, który prawidłowo prowadzi swój rachunek przez chociaż kilka miesięcy i dokonuje na niego regularnych wpłat. Aby uzyskać debet, najczęściej wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek, na przykład przez internet. Tak jest w przypadku Debetu na Koncie za Zero PKO Banku Polskiego, dzięki któremu można mieć nawet 1000 zł dodatkowych środków na koncie.

Jak spłacić debet?

Wystarczy wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy na rachunek bankowy, na którym zaciągnęliśmy debet. Nie trzeba już dopełniać żadnych formalności, spłata następuje natychmiast. Trzeba jednak pamiętać o okresach rozliczeniowych i spłacać w odpowiednim czasie, z ewentualnymi odsetkami.

Czy debet można spłacać w ratach?

Tak, ale musimy trzymać się terminu spłaty – inaczej bank może nam naliczyć karne odsetki.

Czy debet jest oprocentowany?

Tak, wysokość oprocentowania ustala bank. Warto zapytać o nią, gdy będziemy szacować realne koszty debetu.

Jak korzystać ze środków przyznanych w ramach debetu?

Środki przyznane w ramach debetu na koncie można wykorzystywać tak samo jak pieniądze zgromadzone na rachunku np. realizować przelewy czy transakcje przy użyciu karty do konta

Andrzej Trubiłowicz
starszy specjalista w PKO Banku Polskim