„100 lat – Moja mała Ojczyzna” – diecezjalny konkurs katechetyczny dla szkół podstawowych rozstrzygnięty!

Za nami uroczysta gala wieńcząca konkurs katechetyczny dla szkół podstawowych. Osoby nagrodzone oraz wyróżnione spotkały się w warszawskiej auli kurialnej przy ulicy Floriańskiej 3, a po części oficjalnej wspólnie wyruszyły na wycieczkę. Najpierw do konkatedry na Kamionku, a potem do… fabryki czekolady! Nagrody dla uczniów ufundował PKO Bank Polski.
około min czytania

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-6. Wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. dzieci. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 400 uczniów. Ich zadaniem było wykonanie prac przedstawiających „Małą ojczyznę”.

Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, chcieliśmy uświadomić najmłodszym, jak wielkim darem jest miejsce, w którym żyją i co zawdzięczają innym, by mogli docenić świat, który ich otacza – powiedział dyrektor diecezjalnego Wydziału Nauki Katolickiej, ks. Piotr Pierzchała.

Laureatami konkursu zostali:

  • w kategorii klas 1-3: Antoni Krzyżowski ze Szkoły Podstawowej Nr 141 w Warszawie
  • w kategorii klas 4-6: Kacper Łodyga ze Szkoły Podstawowej w Latowiczu
  • nagroda biskupa trafiła do Dominiki Gadomskiej z Glinianki

Namalowałem Syrenkę, zamiast z tarczą – z godłem Warszawy. Malowałem farbami, a tło robiłem z wydzieranki, z niebieskiej kartki. Bardzo lubię malować i cieszę się, że wygrałem – mówi Antoni Krzyżowski, laureat w najmłodszej grupie wiekowej.

Jak tłumaczył ks. Pierzchała, uczniowie w swoich pracach pokazywali obiekty historyczne, zabytkowe, związane z ich miejscem zamieszkania. Były stare kapliczki, kościoły, obiekty użyteczności publicznej, zdjęcia z czasów II wojny światowej. – Poziom prac i techniki ich wykonania są świadectwem kreatywność młodego pokolenia – tłumaczył.

Podczas gali obecny był biskup Marek Solarczyk, który podkreślił, że sam udział w konkursie to już wielkie zwycięstwo. – Każda okazja, kiedy wspominamy rocznice, uświadamiamy sobie, że czas płynie, a jednocześnie wspominamy tych, co żyli kiedyś, zastanawiamy się co robili, kiedy mieli tyle lat, co my, to jest dla nas ciekawe, ale też mobilizujące do tego, żebyśmy dobrze wykorzystali dany nam czas. Mam nadzieję, że ten konkurs i to wszystko, co Wam pomogło przygotować się dobrze do wykonania tych prac, wysiłek ich wykonania, będzie cenne i ważne dla Was – powiedział. Biskup zachęcił również uczniów, by rozwijali swoje zainteresowania i talenty. Pogratulował też wszystkim uczestnikom, a także podziękował za troskę i wsparcie rodzicom, nauczycielom i katechetom.

– Chcieliśmy szczególnie włączyć się w organizację tego konkursu, bo my, jako Bank, też obchodzimy setne urodziny. Dziękuję młodzieży, która tak obficie nas obdarowała swoimi umiejętnościami – powiedział podczas uroczystej gali Michał Mączyński, dyrektor ds. sprzedaży PKO Banku Polskiego.

Oktawia Staciewińska 

Czytaj także:

Dzieci ciekawe są nie tylko przeszłości, ale i przyszłości pieniądza. W projekcie „Dukaty Decjusza” ich ciekawość jest zaspokajana