Pierwsza praca – przestudiuj warunki!
Alicja studiowała psychologię, Rafał jest absolwentem Politechniki, Ola – świeżo upieczonym pedagogiem, a Maciej ukończył kulturoznawstwo. Każdy z nich marzy o dobrej pracy, rozwoju i satysfakcjonujących warunkach. Czy pierwsza praca może zaspokoić oczekiwania młodych ludzi? 2022-04-05Rozpoczynanie kariery zawodowej po studiach to duże wyzwanie. Znalezienie odpowiedniej pracy zależy nie tylko od umiejętności, wiedzy czy determinacji, ale nierzadko również od szczęścia. Obecnie ponad połowa młodych Polaków jest przekonana, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich szanse na rynku pracy – wynika z ostatniego raportu „Młodzi na rynku pracy 2021” realizowanego przez z PwC, Well.hr i Absolvent Consulting. Mimo to, wiary oraz zapału do pracy młodzieży nie brakuje.
Co to jest pierwsza praca
Aby zdobyć satysfakcjonującą pracę, dobrze jest wcześniej się do niej przygotować. W trakcie studiów – poza nauką – warto spróbować swoich sił na praktykach lub stażach. Młode osoby powinny więc koncentrować się przede wszystkim na tym, co chcą robić w przyszłości.
Już w czasie studiów łapałam różne staże, praktyki i tam zdobywałam swoje pierwsze doświadczenia. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej było mi znaleźć pracę zaraz po studiach – opowiada Alicja, absolwentka psychologii. – Pierwsza praca w zawodzie to była praca w centrum terapii dla dzieci, jednak męczył mnie jej „korporacyjny” charakter. Szybko poczułam, że to nie moje miejsce, że nie chce pracować w taki sposób. Znalazłam zatrudnienie jako psycholog w prywatnej klinice. Teraz jest zdecydowanie lepiej, bo mam większą swobodę. Prowadzę terapię dla osób, które borykają się z różnymi problemami. Widzę ich rozwój, czuję, że jestem im potrzebna. Mam umowę o pracę i jestem zadowolona z warunków finansowych – podkreśla Alicja
Ratunku! W którym iść kierunku?
Aż 53 proc. ankietowanych Polaków, którzy brali udział w badaniu, pracuje na stanowisku, które nie pokrywa się z ukończonym profilem wykształcenia – wynika z badań Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A. Czasami intuicja podpowiada, aby wykorzystać swoje predyspozycje, odważyć się i zacząć samodzielną pracę.
– Ukończyłem zarządzanie i inżynierię usług na Politechnice. Studia nie są związane z moją obecną pracą. Pasja do produkcji filmowej i montażu wygrała, choć nie była to łatwa decyzja – mówi Rafał. – Już w trakcie studiów zacząłem robić pierwsze zlecenia dla klientów – nagrywałem wywiady ze spotkań kulturalnych, chodziłem na plany zdjęciowe pomagając starszemu koledze, udało mi się również nakręcić parę teledysków. Otworzyłem niedawno swoją działalność gospodarczą i działam na własny rachunek. Nie narzekam, ale dużo inwestuję, bo sprzęt jest bardzo drogi. Odpowiada mi jednak taka forma pracy. Chyba nie odnalazłbym się w sztywnych zasadach i ustalonych godzinach.
Liczy się pasja
Większość młodych osób wybiera studia, kierując się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami – wynika z badań Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Perspektywa atrakcyjnych zarobków czasami znajduje się zatem na drugim planie.
– Od zawsze marzyłam, aby pracować z dziećmi. W tamtym roku skończyłam pedagogikę i teraz pracuję jako nauczycielka w klasach wczesnoszkolnych. – mówi Ola. – Pracę znalazłam dosyć szybko, teraz jest trudny czas, więc przystałam na propozycję szkoły. Warunki finansowe w tym zawodzie niestety nie są zbyt wysokie, ale powiedzmy, że otrzymuję pensję, za którą jestem w stanie spokojnie utrzymać się. Mam nadzieję, że kiedyś ta profesja zostanie doceniona i może zaczniemy dostawać jakieś dodatkowe benefity lub premie.
Studia, a przyszłość zawodowa
Czasami studia nie wyznaczają jednoznacznie drogi i nie gwarantują pracy. Tym samym nie jest łatwo znaleźć pracę i zwłaszcza na początku, z pokorą trzeba przyjąć ofertę, która zapewnia realizację podstawowych potrzeb i pomoże zdobyć różne umiejętności.
– Ukończyłem kulturoznawstwo. Szukałem bardzo długo pracy, zacząłem już w ogóle wątpić, że coś znajdę. Wysłałem sporo CV, a brak doświadczenia był dużym utrudnieniem. – mówi Maciej. Na razie pracuje jako kelner w jednej z łódzkich restauracji. Na pewno niektóre umiejętności nabyte w trakcie studiów, pomagają mu w szybkim nawiązywaniu kontaktów. – Ale to nie jest praca moich marzeń. Mam umowę zlecenie, a czasy są trudne, więc docelowo na pewno będę szukał czegoś stabilniejszego.
Pierwsza praca po studiach to czas sprawdzenia się w danej branży. Kiedy już uda się znaleźć odpowiednie miejsce, wielu młodych ludzi zaczyna się zastanawiać nad praktycznymi kwestiami, czyli umową, wynagrodzeniem czy urlopem.
Pierwsza praca po studiach
Założeniem wielu pracowników jest podpisanie umowy na czas nieokreślony. Zapewnia to bowiem poczucie pewności i stabilizacji. Wielu pracodawców na początek proponuje umowę na okres próbny – zazwyczaj są to 3 miesiące, aby przekonać się, czy dana osoba na pewno się sprawdzi na określonym stanowisku.
W tym czasie zatrudniony ma szansę się wykazać, wypełniając pierwsze, powierzone mu obowiązki. Po takim okresie, pracodawca może zaproponować umowę na czas określony lub nieokreślony, która zapewnia pracownikowi największe gwarancje kodeksowe. Inne typy kontraktów również dają szeroką gamę możliwości – wszystko jednak zależy od tego, jakie są oczekiwania pracownika.
Pierwsza praca po studiach – zarobki
Zależy nie tylko od naszego wykształcenia, umiejętności i oczekiwań, ale również od branży, wybranego miejsca czy możliwości pracodawcy. Każdy absolwent marzy o pracy, która przyniesie mu satysfakcjonujące zarobki, wystarczające na pokrycie swoich potrzeb. Jak wynika z ostatnich badań, oczekiwania finansowe wynoszą obecnie 4,5 tys. zł netto miesięcznie.
Tymczasem rynek pracy przedstawia zupełnie inną wizję, nie zawsze niestety zadowalającą dla pracowników. Szacuje się, że zarobki młodych osób z wykształceniem wyższym średnio wynoszą 2,5 tys. zł brutto.
Do zarządzania swoimi pieniędzmi przyda się dobre konto. Jeśli nie skończyliśmy jeszcze 26 lat, najlepsze będzie PKO Konto dla Młodych. Nowoczesne, które da nam możliwość płatności BLIKIEM i telefonem.
Pierwsza praca – urlop
W pierwszej pracy liczy się nieco inaczej niż w kolejnych latach. Znaczenie ma nie tylko jego wymiar, ale także kwestia nabywania prawa do urlopu. Osoby podejmujące pierwszą pracę na etat otrzymują prawo do 20 dni urlopu, który naliczany jest cząstkowo każdego miesiąca. Zatrudniony nabywa prawo do 1/12 z 20 dni urlopowych, co daje 1,66 dnia na każdy miesiąc. Jednak w przypadku absolwentów studiów po dwóch pierwszych latach liczba dni urlopowych zwiększa się do 26, ponieważ okres studiów liczony jest jako 8 lat stażu pracy. Ponadto mogą wziąć urlop bezpłatny, okolicznościowy lub na żądanie.
Pierwsza praca po studiach budzi ogromne emocje, a proces szukania zatrudnienia może być długotrwały i męczący. Warto jednak zawsze zastanowić się nad swoim celem zawodowym oraz motywacją do podjęcia zatrudnienia. I uwierzyć w siebie! W końcu każdy kiedyś zaczynał...