Większy limit transakcji zbliżeniowych kartą bez PIN-u

PKO Bank Polski zwiększył z 50 zł na 100 zł limit transakcji zbliżeniowych kartą, które można zrobić bez podawania PIN-u. Dzięki temu łatwiej jest robić zakupy w bezpieczny sposób.
około min czytania

Zmiana limitów oznacza możliwość dokonywania szybkich płatności zbliżeniowych do 100 zł bez konieczności autoryzowania ich kodem PIN. Powyżej tej kwoty trzeba będzie podawać PIN (z wyjątkiem karty PKO Junior, gdzie limit wynosi 30 zł).

Nowy limit transakcji dotyczy nie tylko tradycyjnych kart do konta i kart kredytowych, ale także:

Ze względów bezpieczeństwa może się zdarzyć, że osoba korzystająca z płatności zostanie poproszona o potwierdzenie PIN-em płatności zbliżeniowych również na kwoty poniżej 100 zł.

W przypadku tradycyjnych kart funkcja płatności zbliżeniowych jest uruchomiana w momencie aktywacji karty, poprzez dokonanie transakcji płatniczej z użyciem kodu PIN. W aplikacji IKO płatności zbliżeniowe można aktywować klikając ikonkę falki na górnej belce aplikacji IKO lub wchodząc kolejno w sekcję Płatności → Płatności zbliżeniowe. Informacje o włączeniu płatności Garmin Pay dostępne są tutaj. W przypadku Apple Pay konieczne jest dodanie karty Mastercard lub Visa PKO Banku Polskiego do danego urządzenia (iPhone, Apple Watch, iPad, Komputer Mac) – szczegóły tutaj.

Jak zapłacić zbliżeniowo?

  • Aby płatność zbliżeniowa doszła do skutku, musi zostać spełnionych kilka warunków:
    – sprzedawca musi aktywować na terminalu płatniczym czytnik dla płatności zbliżeniowej – sygnał wysyłany jest z czytnika jedynie w momencie dokonywania konkretnej płatności;
    – karta musi znajdować się bardzo blisko czytnika – w odległości ok. 5 cm,
    – należy zbliżyć kartę/telefon/zegarek do czytnika na terminalu płatniczym i potwierdzić płatność (jeśli jest to wymagane).

Po przyjęciu płatności czytnik od razu dezaktywuje się. Nie ma więc możliwości dokonania „przypadkowej” płatności zbliżeniowej ani zapłacenia za cudze zakupy.

W każdej chwili można złożyć dyspozycję zablokowania funkcji płatności zbliżeniowej na swojej karcie (nie dotyczy to kart debetowych w formie naklejki albo gadżetu zbliżeniowego). dzwoniąc pod numer 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju; w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (opłata zgodna z taryfą operatora) albo w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.