Wpłatomat, transfer gotówki od ręki
Wpłacenie pieniędzy na konto za pomocą wpłatomatu to prywatna sprawa – tylko między nami a… maszyną. Odbywa się szybko, bez żadnych bez pośredników i o każdej porze. Jak działa wpłatomat? Banalnie! 2021-06-02Pod koniec 2020 r. na polskim rynku funkcjonowały 8618 urządzenia umożliwiające wpłaty gotówki. W porównaniu z grudniem 2019 r. oznacza to wzrost o kilkadziesiąt maszyn, natomiast w stosunku do grudnia 2018 r. – o ponad 300! Wpłatomatów w Polsce systematycznie przybywa. PKO Bank Polski ma obecnie aż 1111 takich punktów.
Dlaczego korzystamy z wpłatomatów? Po pierwsze, unikamy wizyt w oddziałach. Drugim powodem jest oczywiście czas – sami wpłacimy pieniądze szybciej, bez zbędnych kolejek. Pozbywamy się również nadmiaru gotówki (ponieważ płacimy najczęściej bezgotówkowo, banknoty są nam mniej potrzebne).
Jak korzystać z wpłatomatu?
Skorzystanie z urządzenia nie wymaga specjalnego szkolenie. Niemniej warto wiedzieć jak to zrobić. Niezależnie od sposobu wpłaty (karta, aplikacja IKO), warto pamiętać o podstawowych zasadach:
- Wpłatomat przyjmuje nominały 10, 20, 50, 100, 200, 500 zł.
- Nie wydaje reszty.
- Pieniądze muszą być w dobrym stanie – nie mogą być podarte lub pogniecione, nie mogą mieć zagiętych rogów. Powinniśmy je policzyć i wiedzieć, jakie nominały wpłacamy.
- Jednorazowa liczba wpłacanych banknotów nie powinna być większa niż dozwolona liczba wpłacanych banknotów wyświetlana na ekranie urządzenia. Dużą wpłatę najlepiej rozłożyć na kilka mniejszych, wybierając na ekranie opcję Dodaj po przeliczeniu pierwszej paczki banknotów. Jeśli po kilku próbach wpłaty banknot nie jest akceptowany, oznacza to, że z jakiegoś powodu (najczęściej uszkodzenie lub zużycie banknotu) wpłatomat nie może go prawidłowo rozpoznać.
Po wykonaniu wpłaty należy odebrać swoją kartę oraz wydruk potwierdzający transakcję.
Jak korzystać z wpłatomatu bez karty
Wyszukiwarka dostępnych wpłatomatów PKO Banku Polskiego dostępna jest na stronie Banku. Ponieważ urządzenia działają 24 h na dobę, zawsze możemy z nich skorzystać. To dobra wiadomość dla osób, które przypomną sobie o zaległościach finansowych w środku nocy. Wpłatę można wykonać z użyciem karty lub aplikacji bankowej IKO.
Jak wpłacić pieniądze używając IKO i BLIK?
- Znajdźmy wpłatomat obsługujący wpłaty przy użyciu kodu BLIK z aplikacji IKO.
- Na ekranie wpłatomatu wybierzmy przycisk Wpłata IKO.
- Wprowadźmy kod BLIK ze swojej aplikacji IKO na ekranie wpłatomatu.
- Wybierzmy, komu chcemy wpłacić pieniądze: Naciśnijmy przycisk Wpłata własna, jeśli chcemy wpłacić gotówkę na swoje konto albo Wpłata na telefon, jeśli chcemy wpłacić gotówkę na konto innego użytkownika aplikacji IKO.
- Jeżeli wybraliśmy Wpłatę na telefon, należy wpisać numer telefonu odbiorcy.
- Gdy pojawi się ekran znany ze standardowego procesu wpłaty gotówki przy użyciu karty (opis zasad wpłacania banknotów, prośba o podanie kwoty wpłaty, podsumowanie liczby i rodzaju wpłaconych banknotów), postępujmy zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Po akceptacji podsumowania operacji wpłata zostanie zarejestrowana, a środki zaksięgowane na koncie odbiorcy.
- Kilka kliknięć na klawiaturze bankomatu i gotówka trafia na konto. Tak w skrócie można opisać funkcję wpłatomatu. Zamiast tracić cenne minuty na dotarcie do oddziału, stać w kolejce, wystarczy podejść do najbliższego wpłatomatu, „wrzucić” do niego gotówkę i załatwione – transakcja jest natychmiastowa.
Bankomat pełen możliwości
Opcja wpłatomatu to świetne narzędzie dla przedsiębiorców rozliczających się wyłącznie w gotówce. Najpierw, nawet późnym wieczorem, mogą wpłacić do banku utarg, a potem, jeszcze tego samego dnia, wykonać w domu najpotrzebniejsze przelewy.
Funkcje nowoczesnego bankomatu nie ograniczają się jedynie do wpłat i wypłat. Możemy w nim: doładować telefon, sprawdzić saldo rachunku, zmienić PIN, pobrać pieniądze przesłane przelewem Western Union lub nadać przekaz bankomatowy do znajomego na drugim końcu Polski.
Doskonałe narzędzie, które pomaga mi w prowadzeniu biznesu – mówi Szymon Szyc, przedsiębiorca z Radomia. – Za co go lubię? Przede wszystkim za to, że „pracuje” 24/7, czyli jest do mojej dyspozycji, kiedy chcę. Wpłacam pieniądze na konto we wpłatomacie, a potem w aucie odpalam laptopa i robię przelewy – wszystko w czasie rzeczywistym.
Zdaniem ekspertów, bankomaty i wpłatomaty będą się jeszcze bardziej funkcjonalne. Już dziś w niektórych z nich można nawet korzystać z wideokonferencji. Bankomat staje się centrum usług finansowych, które z każdym rokiem będzie coraz bardziej zaawansowane.
Aleksandra Pietruczuk