Za pobraniem kontra przelew – gotówka przegrywa

W tym pojedynku zwycięzca może być tylko jeden – płatności bezgotówkowe. Wszystkie dane wskazują, że coraz rzadziej sięgamy po banknoty i monety, a podczas zakupów najchętniej korzystamy z kart.
około min czytania

Badania firmy Blue Media, która obsługuje płatności prawie 10 tys. sklepów online pokazują, że w 2019 r. płatności za pobraniem były najpopularniejszym sposobem regulowania opłat za zakupy w sieci (46 proc.). Obecnie poważnie straciły na znaczeniu – wybiera je tylko jeden na czterech kupujących (24 proc.).

Gotówka? Nie dotykaj!

Na trendy związane z korzystaniem z gotówki wpływają nie tylko sami klienci, ale również cały sektor handlowy. Carrefour zrezygnował z płatności gotówkowych w sprzedaży internetowej, gdy tylko zaczęła się epidemia. Podobne zmiany wprowadziła sieć home&you. Niedawno własne płatności mobilne wprowadził jeden z dyskontów – można zakładać, że te zmiany również zniechęcą część klientów do korzystania z gotówki.

Sytuacja na świecie bardzo przyspieszyła rewolucję digitalową w płatnościach. W obliczu pandemii stajemy się „bezdotykowi”. W ruch idą karta i telefon. Zamawiając produkty w sklepach internetowych nie wybieramy już opcji za pobraniem, ale płacimy online. Blue Media podaje także, że zmniejszyły się płatności w punkcie odbioru towaru – z 16 proc. rok temu do 9 proc. dziś.

Gotówka staje się passe. Powoli z niej rezygnujemy, korzystamy coraz mniej, a ostatni okres pokazał, że wcale nie jest nam potrzebna – mówi Andrzej Maj, przedsiębiorca z Lublina. – Biorąc pod uwagę, że w biznesie nie używam gotówki, przestała mi w ogóle być potrzebna. Nie pamiętam, kiedy ostatnio miałem w ręku plik banknotów. Ponieważ teraz jeszcze bardziej liczy się bezpieczeństwo, pieniądze w moim portfelu to naprawdę rzadkość.

BLIK czy to działa?

Podczas zakupów online najlepszy będzie przelew albo BLIK. Szczególnie popularna jest ta druga metoda. Jak podaje Polski Standard Płatności, w pierwszym kwartale 2020 r. użytkownicy BLIKA zrealizowali prawie 78 mln transakcji. To blisko dwukrotnie więcej niż rok temu (40 mln). Jego popularność wciąż rośnie we wszystkich kanałach. W internecie BLIK zdystansował płatności kartami.

Co ciekawe, tę formę płatności zaczęły akceptować również największe sklepy na świecie. BLIK pojawia się na AliExpress jako jedna z możliwych form płatności podczas finalizowania zamówienia. Teraz wystarczy wpisać kod i zaakceptować go w swojej aplikacji bankowej. Zgodnie z zapowiedzią wkrótce wprowadzone zostanie także rozwiązanie One Click Blik, dzięki któremu przy kolejnych zakupach nie będzie już konieczne wpisywanie kodu, a jedynie zatwierdzenie płatności w aplikacji bankowej. Wcześniej klienci mogli wybrać BLIKA na AliExpress w ramach różnych sposobów płatności realizowanych za pośrednictwem Przelewy24 lub PayU.

BLIK – jak zapłacić online

  1. Na stronie sklepu internetowego wybierz „Płatność BLIK”.
  2. Pobierz w aplikacji mobilnej IKO kod BLIK i wpisz na stronie płatności w sklepie internetowym.
  3. W IKO pojawi się prośba o potwierdzenie transakcji PIN-em. Wpisz PIN i zaakceptuj płatność. Gotowe!

Joanna Kozłowska