„… ale będzie San Francisco”, czyli budowa domku letniskowego
Pandemia nie odpuszcza, a wakacyjne podróże wciąż są mocno ograniczone. Nic więc dziwnego, że coraz częściej myślimy o swoim własnym azylu, który zapewni nam chwilę wytchnienia. Wakacje 2021? Odpocznij na swoim! 2021-05-12Od wielu miesięcy możemy zaobserwować popularny trend na zakładanie przydomowych ogrodów, urządzanie tarasów czy mniejszych lub większych balkonów. A gdyby tak… z dala od zgiełku, hałasu i zatłoczonych ulic, wśród otaczającej przyrody, na świeżym powietrzu, przy melodii drzew i ptaków? Domek letniskowy może stać się naszą kolejną odskocznią od życia codziennego tego lata. Zanim jednak wygodnie położymy się na leżaku, należy przejść przez kilka formalności i procedur. Jak się za to zabrać?
Budowa domku letniskowego – krok po kroku
Domek letniskowy to według definicji wolno stojący budynek rekreacji indywidualnej, przeznaczony do tymczasowego wypoczynku w okresie letnim. Dla wielu osób to idealne miejsce wakacyjne, do którego można pojechać w dowolnym momencie, bez wcześniejszej rezerwacji. Co istotne, taki dom nie wymaga dużych nakładów finansowych. Może być to zwykły domek drewniany bez wielkich udogodnień czy instalacji grzewczej. Budowa domku letniskowego jest zdecydowanie mniej wymagająca i czasochłonna niż postawienie domu użytkowanego przez cały rok. Pokoje mogą mieć wysokość zaledwie 2,2 m, a jego działka nie musi być w pełni uzbrojona. Nie oznacza to jednak, że budowa takiego domku nie wymaga dodatkowych procedur.
Krok 1 – Wybieramy działkę
Szukając działki pod nasz wymarzony domek letniskowy, warto abyśmy zapoznali się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub Warunkami zabudowy. Zawarte w nich przepisy dokładnie określają rodzaj działki oraz budynku. Warto również zwrócić uwagę na status prawny działki. Najlepiej, jeżeli będzie to działka budowlana, przeznaczona również pod budownictwo mieszkaniowe albo działka rekreacyjna – przeznaczona stricte pod budownictwo mieszkaniowo – rekreacyjne.
Krok 2 – Spełniamy warunki do rozpoczęcia budowy
Gdy znajdziemy idealne miejsce na nasz domek letniskowy, przystępujemy do zgłoszenia budowy w Starostwie powiatowym lub Urzędzie Miasta. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej i powinno być ono złożone minimum 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeżeli w tym czasie urząd nie wniesie pisemnego sprzeciwu, możemy przystąpić do budowy domku letniskowego. W tym wypadku, nie musimy mieć pozwolenia, należy jednak spełnić kilka warunków:
- budynek musi być obiektem parterowym, wolnostojącym,
- powierzchnia zabudowy budynku nie przekracza 35 m2,
- liczba tych obiektów na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.
W przypadku budynku rekreacji indywidualnej musimy również zachować odpowiednie odległości od granicy działki:
- 4 metry powinna wynosić odległość między ścianą domu a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie znajdują się drzwi lub okna,
- 3 metry powinna wynosić odległość między ścianą domu a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie nie ma okien i drzwi.
Ponadto, realizując inwestycję w pobliżu lasu, musimy liczyć się z koniecznością zachowania odpowiedniej odległości od granicy lasu.
Krok 3 – Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
Na ostateczną cenę oraz dalsze koszty wpływa wiele czynników min. lokalizacja, metraż czy zastosowane technologie. W przypadku najprostszego domku letniskowego, kompleksowa budowa na podstawie projektu będzie kosztować ok. 2 tys. zł/m2. Oznacza to, że za domek o powierzchni 20m2 zapłacimy ok. 40-50 tys. zł.
Z drugiej strony możemy kupić również gotowe konstrukcje, które mogą okazać się nieco tańsze. Stan surowy można kupić nawet za kwotę niewiele wyższą od 1 tys. zł/m2. W tym przypadku jednak musimy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych np. z montażem. Ponadto dochodzą wydatki związane z aranżacją wnętrz i niezbędnymi przedmiotami, które pozwolą nam zadbać o nasz wymarzony wypoczynek. Meble ogrodowe czy hamak to jedno z wielu dodatków, aby zadbać o odpowiednią oprawę naszej nowej przestrzeni.
Każdy z nas marzy o wyjątkowych wakacjach. Dla wielu idealne są to takie, gdy można poleniuchować na trawie, uprawiać grządki i grillować w gronie najbliższych przyjaciół i rodziny. Może zatem to dobry czas by pomyśleć o własnym domku letniskowym, kiedy dalsze podróże wciąż stoją pod znakiem zapytania. W końcu wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! Kto wie, może i w tym letniskowym?
Michalina Nowak