Dobry zwyczaj – pożyczaj. Byle z głową!

Na remont mieszkania, wakacje lub zakup samochodu, sprzętu AGD i RTV – na te cele najczęściej przeznaczamy pieniądze z pożyczki gotówkowej. Prawie połowa Polaków w ciągu ostatniego roku zaciągnęła kredyt gotówkowy. Badania Federacji Konsumentów pokazują, że ta forma bieżącego finansowania dużych domowych wydatków jest bardzo popularna.
około min czytania

Kredyty gotówkowe zaciągają najczęściej 30- i 40-latkowie. Stosunkowo dużą grupę zadłużonych stanowią również badani w przedziale wiekowym 18–34. Spośród wszystkich kredytobiorców osoby starsze to zaledwie 15 proc.

Najlepszy kredyt gotówkowy

Oferta kredytów konsumenckich i pożyczek gotówkowych na rynku jest bardzo bogata. Znaleźć można w sieci mnóstwo reklam pod hasłem: „kredyt gotówkowy bez prowizji”, „tanie kredyty gotówkowe” czy „szybki kredyt gotówkowy”. Trzeba jednak wiedzieć, z czym wiąże się zaciągnięcie takiego zobowiązania i kto udziela pożyczek w sposób uczciwy. Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Pierwsze kroki warto kierować do banku. Tu także oferta bywa bardzo atrakcyjna. Można na przykład zaciągnąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Kwota takiego zobowiązania jest zazwyczaj niewielka, a ponadto osoba, która będzie się o nią ubiegać ma udokumentowaną historię bankową, czyli jest klientem banku. Dla tych, którzy dopiero otwierają rachunek, banki chętnie przygotowują specjalne promocje. Można wówczas skorzystać z dobrej oferty i zaciągnąć tani kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy – zdolność kredytowa

Pożyczka konsumencka zazwyczaj nie wymaga pogłębionej analizy naszej sytuacji finansowej przez bank. Kredyt gotówkowy czy hipoteczny pod tym względem znacząco różnią się od siebie. Kwotę kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych, która pozwoli nam na wakacyjny wyjazd czy szybki remont łazienki można załatwić bardzo szybko.

O kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach może ubiegać się niemal każdy klient w banku. Wystarczy, że z historii jego rachunku wynikać będą stabilne dochody, które regularnie wpływają na jego konto. Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Analitycy banku nawet w kilka minut po złożeniu odpowiedniego wniosku decydują o przyznaniu kredytu gotówkowego bez zaświadczeń o dochodach i niemalże w tym samym momencie następuje wypłata środków. W PKO Banku Polskim całą procedurę można załatwić poprzez aplikację mobilną IKO, bez konieczności wizyty w oddziale.

Koszty kredytu gotówkowego

Darmowy kredyt gotówkowy w zasadzie nie istnieje – choć często kuszeni jesteśmy reklamami, które obiecują, że za zaciągnięcie pożyczki nie zapłacimy nic. Należy pamiętać jednak, że bank pożyczając nam pieniądze nie robi tego za darmo, bo na tym właśnie polega jego biznes. Bywa, że oferuje nam kredyt gotówkowy bez prowizji, mając nadzieję, że zaciągając zobowiązanie zwiążemy się z nim na dłużej, być może powierzając mu zarządzanie swoimi finansami.

Banki walczą o klienta obniżając oprocentowanie kredytu gotówkowego. Dzięki temu – jeśli nie będzie prowizji, nie oddamy bankowi dużo więcej niż pożyczyliśmy. Niewątpliwie najkorzystniejszy kredyt gotówkowy to taki, który ma najniższe RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, oznaczającą całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta.

Wniosek o pożyczkę gotówkową on-line

  • W PKO Banku Polskim prowizja kredytu gotówkowego maleje wraz z wysokością kwoty, jaką chcesz pożyczyć. Wniosek o pożyczkę dostępny jest przez 24h 7 dni w tygodniu. Możemy ją otrzymać online w serwisie iPKO lub aplikacji IKO. Wypłata następuje nawet w ciągu 30 sekund od momentu akceptacji umowy. Sprawdź warunki.

Marta Zagdańska