Domy modułowe – wady i zalety

Domy modułowe od kilku lat zyskują na popularności. Liczba producentów na rynku rośnie, zwiększa się także liczba projektów, z których można wybierać i które można dostosowywać do własnych potrzeb. Rozwiązania modułowe mają wiele interesujących cech, które przekonują do siebie odbiorców. Nie są jednak też pozbawione wad. Przyjrzyjmy się zatem ich najważniejszym cechom.
około min czytania

Dom modułowy to rodzaj budynku, który jest prefabrykowany i składa się z oddzielnych modułów, które są produkowane w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy. Tam są łączone w kompletną konstrukcję. Moduły mogą być projektowane i wykonywane zgodnie z indywidualnymi specyfikacjami klienta, co pozwala na pewną personalizację budynku.

Zalety domów modułowych

Zalety domów modułowych obejmują różne aspekty. Są to m.in. szybszy czas budowy, często mniejsze koszty w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi oraz możliwość łatwego przenoszenia budynków. Przyjrzyjmy się bliżej ich cechom charakterystycznym.

1. Mniejsze zużycie materiałów

Proces prefabrykacji domów modułowych pozwala na minimalizację zużycia materiałów budowlanych. Ponadto, wiele firm stara się wykorzystać lub zredukować odpady poprzez ich ponowne wykorzystanie.

2. Efektywność energetyczna

Nowoczesne domy modułowe są często projektowane z myślą o wysokiej efektywności energetycznej. Mogą zawierać izolację, okna i drzwi oraz systemy ogrzewania czy chłodzenia zgodne z najnowszymi standardami. Podobnie jak tradycyjnie budowane domy one także mogą posiadać zintegrowane źródła energii odnawialnej i nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na mniejsze zużycie energii. Są to m.in. rekuperacja, pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Domy modułowe mogą, podobnie jak i tradycyjne budynki, zawierać rozwiązania takie jak systemy zbierania deszczówki czy ogrody na dachach, które wspierają bioróżnorodność. Przy okazji przypomnijmy nasz ostatni artykuł o innych nowoczesnych rozwiązaniach w budownictwie, a mianowicie domach krytych ziemią.

3. Mały wpływ na teren budowy

Tradycyjne budowy często wymagają dużych maszyn i długotrwałych prac ziemnych, co może prowadzić do erozji gleby czy zanieczyszczenia wód gruntowych. Domy modułowe, dzięki swojemu prefabrykowanemu charakterowi, wymagają mniejszej liczby maszyn i krótszego czasu budowy. Wystarczy przygotować fundament pod taki dom, a budowa zajmie tylko kilka tygodni, gdyż na plac budowy przyjeżdżają na ciężarówkach gotowe prefabrykaty, które są montowane na miejscu.

4. Możliwość ponownego wykorzystania i przenoszenia

Jedną z unikalnych cech domów modułowych jest możliwość ich przenoszenia lub rozbiórki i ponownego złożenia w innym miejscu. To oznacza, że jeśli właściciel decyduje się na zmianę lokalizacji, dom może zostać zdemontowany i przeniesiony.

Wady domów modułowych

Pomimo licznych zalet domy modułowe posiadają także pewne wady. Są to przede wszystkim ograniczenia projektowe, konieczny jest też odpowiedni dojazd do posesji, by taki budynek mógł być złożony. Niektórych zniechęca także powtarzalność projektów czy charakterystyczny wygląd takich domów – płaski dach i prostopadłościenna bryła. To jednak nie wszystkie minusy takich domów. Zobaczmy, z czym może się wiązać wybór takiego rozwiązania.

1. Ograniczenia podczas budowy

Nie na każdej działce może stanąć dom modułowy. Aby taka konstrukcja powstała, na działkę muszą wjechać ciężarówki z modułami, a także dźwig, który połączy wszystkie elementy. Jeśli działka ma dojazd tylko drogą gruntową, budowa takiego domu może okazać się niemożliwa. Podobną przeszkodę mogą stanowić linie energetyczne biegnące przez działkę lub gęste zadrzewienie.

2. Prosty i powtarzalny design

Większość domów modułowych wygląda podobnie. Domy te, jak sama nazwa wskazuje, składają się z zestawionych ze sobą modułów. Stanowi to zasadnicze ograniczenie przy tworzeniu projektu takiego domu. Budynki te są przez to często do siebie bardzo zbliżone: mają płaskie dachy i prostopadłościenną formę bez elementów dekoracyjnych, na których często zależy inwestorom.

3. Brak możliwości przestawiania ścian

W tradycyjnych domach, które są murowane, projekt budynku, zastosowane w nim rozwiązania, ściany działowe czy finalny wygląd można ustalać jeszcze na etapie budowy. W przypadku domów modułowych nie ma takiej szansy. Etap planowania musi zakończyć się przed zamówieniem modułów, a wszystkie decyzje muszą zostać podjęte zanim zlecenie na prefabrykaty trafi do fabryki.

4. Dodatkowe koszty i sposób płatności

Tradycyjny dom murowany można budować powoli i etapami. Nie trzeba mieć całej kwoty od razu, by go sfinansować. Taka budowa może trwać nawet kilka lat. Domy modułowe muszą być od razu opłacone. Chociaż mogą być one tańsze od murowanych, to jednorazowo trzeba zapłacić za całość inwestycji.

W przypadku domów murowanych mamy też większą swobodę w zakresie wyboru materiałów. W przypadku domów modułowych nie możemy wybrać dowolnych rozwiązań, jakie są dostępne na rynku. W tym przypadku wybór komponentów jest ograniczony.

Warto mieć też na uwadze, że przedstawiana w katalogach cena domu modułowego zawiera zwykle tylko koszt zakupu prefabrykatów i ich złożenia na wskazanej działce. Oprócz tego, należy jeszcze opłacić dodatkowe usługi, takie jak dowóz elementów, wykonanie fundamentów, instalacji sanitarnych czy niekiedy także ocieplenia. To wszystko sprawia, że cena domu modułowego może ostatecznie wzrosnąć i nie być tak atrakcyjna, jak się wydawało.


Domy modułowe stanowią atrakcyjną opcję dla osób poszukujących domów o prostym designie i takich, które można wybudować w krótkim czasie. Takie budynki mają niewątpliwe korzyści, ale też i wady. Z pewnością nie wymieniliśmy wszystkich „za” i „przeciw”. Domy modułowe są jednak ciekawą alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych. Można je wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy własnych czterech kątów. A jeśli szukacie finansowania swojej inwestycji i marzycie o domu, mieszkaniu lub działce, zapoznajcie się z ofertą PKO Banku Hipotecznego.