Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości
Zakup domu, mieszkania, a nawet działki pod budowę, nie jest prostą sprawą. Znalezienie właściwego lokalu, spełniającego nasze oczekiwania, trwa często kilka miesięcy, w czasie których klienci zapoznają się z niezliczoną liczbą ofert. Kiedyś ogłoszenia wertowano w gazetach, od lat robimy to w sieci. Nikt jednak nie zdecyduje się na taką transakcję bez wizyty w mieszkaniu, które podoba mu się na zdjęciach. Gdy udamy się na miejsce i okaże się, że to strzał w 10, chcielibyśmy od razu zarezerwować sobie możliwość pierwokupu.
Sporo jest takich transakcji, które, pomimo pierwotnych deklaracji obu stron, nie dochodzą jednak do skutku – mówi Artur Jędrzyk, agent nieruchomości. – Czasem to kwestia przedłużających się formalności po stronie kupującego, a sprzedający nie chce czekać dłużej. Innym razem na ostatniej prostej dochodzi do przebicia oferty, zjawia się ktoś, kto płaci od ręki i nie próbuje nawet obniżyć ceny. Powodów może być mnóstwo.
Jeśli zakup mieszkania chcemy sfinansować z kredytu hipotecznego, wówczas podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży jest konieczne. Na tej podstawie bank, w którym ubiegamy się o kredyt, zacznie procesować nasz wniosek.
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – wzór
Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania to bardzo ważny dokument, który jest zobowiązaniem obu stron – sprzedającego i kupującego – do zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej, czyli umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Jeśli już po zawarciu umowy przedwstępnej jedna ze stron kontraktu nie wywiąże się z jego zapisów, to druga może skutecznie dochodzić swoich roszczeń.
W jakiej formie jest zawierana umowa przedwstępna kupna sprzedaży mieszkania? Jej podstawowe elementy określa Kodeks cywilny. Wzór takiej umowy przygotowuje notariusz, u którego takie zobowiązanie najczęściej podpisujemy. Bank wymaga bowiem, by umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania na kredyt miała formę aktu notarialnego. W innym przypadku, wzór takiej umowy możemy przygotować sami i uzgodnić pomiędzy stronami, czy zawarte w nim informacje odpowiednio zabezpieczają interes kupującego i sprzedającego nieruchomość.
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – forma
Właściwe sformułowanie zapisów umowy przedwstępnej jest bardzo ważne. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której nie dojdzie do podpisania ostatecznej umowy, to na podstawie pierwszego zobowiązania możemy dochodzić naszych roszczeń. Umowa taka powinna zawierać:
- określenie przedmiotu umowy,
- szczegółowe dane stron umowy – kupującego i sprzedającego,
- cenę nieruchomości, uzgodnioną przez obie strony transakcji,
- dokładny termin zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej umowy kupna-sprzedaży lub graniczny termin, w którym dojdzie do transakcji,
- szczegółowe informacje na temat nieruchomości – jej adres, powierzchnię, położenie, stan zabudowy.
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości bez zadatku
Przedwstępna umowa sprzedaży może, ale nie musi, uwzględniać wpłatę zadatku lub zaliczki przez kupującego nieruchomość. Jeśli obie strony decydują się na takie warunki podpisania umowy, należy określić formę dokonania płatności (przelew bankowy lub gotówka), termin, w jakim zobowiązanie finansowe zostanie pokryte oraz co stanie się z pieniędzmi w momencie zerwania umowy przedwstępnej przez sprzedającego lub kupującego.
Rynek nieruchomości coraz częściej sięga dzisiaj po takie umowy. Są one wymogiem banków, ale nawet jeśli zakup nie jest finansowany z kredytu – dobrze jest mieć taką umowę. Każda ze stron, która dąży do podpisania takiego dokumentu, pokazuje od razu swoje czyste intencje i daje znak, że jest zdecydowana na sfinalizowanie transakcji – dodaje Artur Jędrzyk.
Odstąpienie od umowy przedwstępnej z winy sprzedającego lub kupującego odbywa się na ściśle określonych warunkach, które są dla obu stron jasne.
Joanna Pawłowska