Asystent głosowy i 5 zasad oszczędzania

Oszczędzania, jak wielu rzeczy w życiu, trzeba się nauczyć. Najlepiej zacząć od oszacowania swoich dochodów i zastosowania limitów budżetowych. Nie masz na to czasu poproś o pomoc… robota. Asystent głosowy w IKO zrobi wiele spraw za ciebie.
około min czytania

Żyjesz od wypłaty do wypłaty? Wciąż brakuje Ci do pierwszego? Naucz się tak gospodarować pieniędzmi, aby co miesiąc odkładać część funduszy. Każdy z nas powinien mieć oszczędności na nieprzewidziane wydatki: w razie utraty pracy, problemów w życiu osobistym, choroby. Aby oszczędzać, trzeba jednak być konsekwentnym, zmotywowanym i regularnym, a także mieć plan działania.

Teraz pomogą nam w tym nowe funkcje w bankowej aplikacji mobilnej do kontrolowania budżetu domowego. Za pomocą Asystenta głosowego w IKO możemy dokonać analizy wydatków oraz podsumowania oszczędności na koncie.

Asystent głosowy po polsku

Do tej pory klienci PKO Banku Polskiego przeprowadzili 4,3 mln rozmów z bankową sztuczną inteligencją, w tym 800 tysięcy z Asystentem głosowym. Teraz będą być może jeszcze bardziej skorzy do rozmowy, ponieważ Asystent zyskał nowe funkcje, dzięki którym możemy przeanalizować łatwiej stan finansów na swoich kontach:

  • pierwsza funkcja umożliwia sprawdzenie, ile pieniędzy wydaliśmy w danym okresie i jak te wydatki rozłożyły się na zrealizowane operacje, ile wydaliśmy na zobowiązania kredytowe, płatności kartą, przelewy wychodzące, wypłaty z bankomatów i pozostałe płatności,
  • druga funkcja informuje, jak wygląda i zmieniał się stan oszczędności na koncie w wybranym czasie.   

Obie umożliwiają wybór waluty, konta i okresu, dla których ma zostać przeprowadzona analiza. Kwoty wydatków i oszczędności są prezentowane graficznie – w postaci wykresów oraz podsumowania, które Asystent głosowy przekazuje w aplikacji mobilnej w formie mówionej i tekstowej.

– To bardzo praktyczne, przydatne i proste do zastosowania narzędzia, które pomagają zarządzać własnym budżetem. Wystarczy zapytać Asystenta na przykład o pokazanie wydatków z ostatnich trzech miesięcy i natychmiast widzimy ich podsumowanie w podziale na miesiące i typy operacji. Możemy też obejrzeć. jak w ostatnim czasie kształtowały się nasze oszczędności. To kolejna funkcja Asystenta głosowego w aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego, która powstała w odpowiedzi na rosnące wymagania klientów. Stale rozwijamy umiejętności językowe Asystenta i konsekwentnie będziemy go rozbudowywać o następne elementy. W przyszłości planowane są nowe funkcje, umożliwiające bardziej szczegółowe analizy wydatków czy wyszukiwanie transakcji – podkreśla Kamil Konikiewicz, dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Co potrafi asystent głosowy - w IKO powie, jak oszczędzać

Aby przeanalizować oszczędności wystarczy wydać Asystentowi głosowemu polecenie, np. „pokaż oszczędności za ostatnie 3 miesiące”. Jeśli mamy konta w kilku walutach, Asystent poprosi o nas o wybranie waluty. Jeżeli mamy więcej niż 5 kont, poprosi o wskazanie kont do analizy. Następnie w aplikacji pojawią się sumy przychodów, wydatków i stan oszczędności w tych miesiącach oraz obrazujące je grafiki.

asystent_glosowy_got.jpg

Asystent dodatkowo poinformuje, ile wynosiła średnia kwota oszczędności przypadająca na 1 miesiąc w tym okresie oraz pokaże, jaka jest suma oszczędności za 3 miesiące. Podobnie przy analizie wydatków. Można zapytać np. „ile wydałem w ostatnim miesiącu?”.

Asystent poda kwotę wydatków i pokaże ją graficznie w aplikacji w rozbiciu na: zobowiązania kredytowe, płatności kartą, przelewy wychodzące, wypłaty z bankomatów i pozostałe płatności.

Nowe funkcje są dostępne dla użytkowników aplikacji PKO Banku Polskiego korzystających z urządzeń z systemami operacyjnymi Android, w najbliższym czasie będą też dostępne dla korzystających z iOS.

Trzymaj się zasad oszczędzania

Asystent głosowy pomoże nam w zarządzaniu wydatkami, ale to nie on oszczędza. Od nas zależy jak do tego podejdziemy i czy będziemy konsekwentni w naszym działaniu. Na początek skorzystajmy z pięciu naszych zasad oszczędzania:

#1 Wydawaj mniej niż udaje ci się zarobić

Niby banał, ale to absolutna podstawa oszczędzania: jeśli będziesz systematycznie odkładać część zarobionych pieniędzy, z czasem uda ci się uzbierać pokaźną kwotę. Najlepszym sposobem jest oszacowanie, ile jesteś w stanie zaoszczędzić miesięcznie i starać się trzymać tego ustalenia. To oznacza ograniczenie wydatków lub… zarabianie więcej. Jeśli jednak nie chcesz brać nadgodzin lub pracować na dwie zmiany, jedyną radą jest kontrolowanie swojego budżetu

#2 Odczekaj, zanim coś kupisz

Osoby, które wydają dużo pieniędzy, zwykle działają pod wpływem impulsu. Takie zakupy nie dość, że wywołują poczucie winy, to jeszcze mogą wpędzić w długi. Dlatego, aby tego uniknąć, zastosuj regułę 24 godzin: zanim kupisz coś powyżej ustalonej kwoty, odczekaj dobę. W tym czasie zastanów się, czy na pewno jest Ci to potrzebne i czy nie lepiej poczekać na wyprzedaż. Dzięki temu unikniesz kompulsywnych zakupów, a twoje wydawanie pieniędzy będzie bardziej przemyślane. Z czasem taki tryb postępowania wejdzie Ci w krew i z każdym kolejnym razem będzie Ci łatwiej. Gwarantujemy, że po odczekaniu 24 godzin zrezygnujesz z wielu zakupów, a tym samym oszczędzisz część pensji.

#3 Zaplanuj wydatki z wyprzedzeniem

Jeśli chcesz nauczyć się oszczędzać i uważasz, że wydajesz za dużo, musisz wytropić, gdzie rozpływają się twoje finanse. Na co przepuszczasz za dużo pieniędzy? Gdzie możesz „znaleźć” oszczędności? W tym celu załóż osobny zeszyt lub plik na komputerze i zapisuj, na co wydajesz pieniądze. Podziel swoje wydatki na bloki tematyczne, np.: jedzenie, rachunki, ubrania, rozrywka, kosmetyki itp. Po każdych zakupach zapisuj, ile i na co wydałeś. Po miesiącu podlicz wszystko i oceń, w którym sektorze należałoby wprowadzić zmiany. Możesz też od razu założyć sobie limity budżetowe na każdy z wypisanych sektorów, bazując na wielkości swoich comiesięcznych zarobków. Nie zapomnij przy tym wyznaczyć sobie kwoty, jaką chcesz co miesiąc odkładać!

#4 Zastanów się, na czym możesz oszczędzić

Na pewno są takie elementy Twojej codzienności, na które wydajesz za dużo, a drobne lub większe zmiany mogłyby zrewolucjonizować Twoje wydatki. Postaw na tańszy transport (za bilet autobusowy zapłacisz mniej niż za benzynę), ograniczenie jedzenia na mieście (gotowanie w domu jest tańsze i zdrowsze), kupuj na wyprzedażach, częściej oglądaj filmy w domu niż w kinie, wymieniaj się książkami ze znajomymi, zamiast wciąż kupować nowe… Sposobów jest wiele. Grunt to ocenić, na co wydajemy za dużo i narzucić sobie limity.

#5 Postaw na rachunek oszczędnościowy

Zamiast odkładać do przysłowiowej skarpety lub świnki skarbonki, postaw na nowocześniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, które w dodatku sprawi, że będziesz pomnażać swoje pieniądze: konto oszczędnościowe. Jeśli jesteś zdeterminowany, by oszczędzać, to najlepszy sposób.

Te zasady powinny nam pomóc. Jeśli nie, zawsze możemy o tym pogadać… z Asystentem głosowym. Obecnie jest on dostępny na Androida, a już wkrótce skorzystają z niego posiadacze iSO.