5 zasad oszczędzania

Oszczędzania, jak wielu rzeczy w życiu, trzeba się nauczyć. Najlepiej zacząć od oszacowania swoich dochodów i zastosowania limitów budżetowych. Jak robić to z głową?
około min czytania

Żyjesz od wypłaty do wypłaty? Wciąż brakuje Ci do pierwszego? Naucz się tak gospodarować pieniędzmi, aby co miesiąc odkładać część funduszy. Każdy z nas powinien mieć oszczędności na nieprzewidziane wydatki: w razie utraty pracy, problemów w życiu osobistym, choroby. Aby oszczędzać, trzeba jednak być konsekwentnym, zmotywowanym i regularnym, a także mieć plan działania.

1. WYDAWAJ MNIEJ NIŻ UDAJE CI SIĘ ZAROBIĆ

Niby banał, ale to absolutna podstawa oszczędzania: jeśli będziesz systematycznie odkładać część zarobionych pieniędzy, z czasem uda ci się uzbierać pokaźną kwotę. Najlepszym sposobem jest oszacowanie, ile jesteś w stanie zaoszczędzić miesięcznie i starać się trzymać tego ustalenia. To oznacza ograniczenie wydatków lub… zarabianie więcej. Jeśli jednak nie chcesz brać nadgodzin lub pracować na dwie zmiany, jedyną radą jest kontrolowanie swojego budżetu.

2. ODCZEKAJ, ZANIM COŚ KUPISZ

Osoby, które wydają dużo pieniędzy, zwykle działają pod wpływem impulsu. Takie zakupy nie dość, że wywołują poczucie winy, to jeszcze mogą wpędzić w długi. Dlatego, aby tego uniknąć, zastosuj regułę 24 godzin: zanim kupisz coś powyżej ustalonej kwoty, odczekaj dobę. W tym czasie zastanów się, czy na pewno jest Ci to potrzebne i czy nie lepiej poczekać na wyprzedaż. Dzięki temu unikniesz kompulsywnych zakupów, a twoje wydawanie pieniędzy będzie bardziej przemyślane. Z czasem taki tryb postępowania wejdzie Ci w krew i z każdym kolejnym razem będzie Ci łatwiej. Gwarantujemy, że po odczekaniu 24 godzin zrezygnujesz z wielu zakupów, a tym samym oszczędzisz część pensji.

3. ZAPLANUJ WYDATKI Z WYPRZEDZENIEM

Jeśli chcesz nauczyć się oszczędzać i uważasz, że wydajesz za dużo, musisz wytropić, gdzie rozpływają się twoje finanse. Na co przepuszczasz za dużo pieniędzy? Gdzie możesz „znaleźć” oszczędności? W tym celu załóż osobny zeszyt lub plik na komputerze i zapisuj, na co wydajesz pieniądze. Podziel swoje wydatki na bloki tematyczne, np.: jedzenie, rachunki, ubrania, rozrywka, kosmetyki itp. Po każdych zakupach zapisuj, ile i na co wydałeś. Po miesiącu podlicz wszystko i oceń, w którym sektorze należałoby wprowadzić zmiany. Możesz też od razu założyć sobie limity budżetowe na każdy z wypisanych sektorów, bazując na wielkości swoich comiesięcznych zarobków. Nie zapomnij przy tym wyznaczyć sobie kwoty, jaką chcesz co miesiąc odkładać!

4. ZASTANÓW SIĘ, NA CZYM MOŻESZ OSZCZĘDZIĆ

Na pewno są takie elementy Twojej codzienności, na które wydajesz za dużo, a drobne lub większe zmiany mogłyby zrewolucjonizować Twoje wydatki. Postaw na tańszy transport (za bilet autobusowy zapłacisz mniej niż za benzynę), ograniczenie jedzenia na mieście (gotowanie w domu jest tańsze i zdrowsze), kupuj na wyprzedażach, częściej oglądaj filmy w domu niż w kinie, wymieniaj się książkami ze znajomymi, zamiast wciąż kupować nowe… Sposobów jest wiele. Grunt to ocenić, na co wydajemy za dużo i narzucić sobie limity.

5. POSTAW NA RACHUNEK OSZCZĘDNOŚCIOWY

Zamiast odkładać do przysłowiowej skarpety lub świnki skarbonki, postaw na nowocześniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, które w dodatku sprawi, że będziesz pomnażać swoje pieniądze: konto oszczędnościowe. Jeśli jesteś zdeterminowany, by oszczędzać, to najlepszy sposób.

Justyna Białowąs