Młodzi i dorośli oszczędzają – każdy ma swój sposób

Dzieci robią to w PKO Junior, SKO, na PKO Koncie Pierwszym i koncie oszczędnościowym. Dorośli – w Programie Budowania Kapitału oraz programie emerytalnym PKO TFI. Systematyczność w oszczędzaniu to wielka zaleta. Cieszymy się, kiedy nasze pieniądze procentują.
około min czytania

Początkiem naszej drogi do świata finansów może być PKO Konto Dziecka. Jest ono przeznaczone dla osób, które nie skończyły jeszcze 13 lat. W tym okresie nad dziećmi czywają rodzice lub opiekunowie, czasami wspierając je radą lub... wpłatami.

Konto Dziecka jest dobrze przygotowane do oszczędzania. Jego oprocentowanie jest zmienne (z odsetkami naliczanymi co tydzień) i wynosi 2,5 proc. w skali roku do kwoty 2500 zł. Przy okazji otrzymamy ekstra bonus – 0,5 proc. w skali roku od nadwyżki ponad 2500 zł. 

Dzieci w szkołach mają również swoje konta w SKO. To prosty sposób na pomnażanie kapitału. Tym bardziej, że robią to wspólnie: rywalizują, dostają nagrody i odznaki, a przy okazji dobrze się bawią. Razem mogą więcej.

Nasza szkoła organizuje akcję Góra Grosza, której celem jest zebranie pieniędzy na pomoc dzieciom z domu dziecka. Akcja przynosi dobry efekt wychowawczy. Pozwala uświadomić młodemu pokoleniu, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci – mówi Anna Możdżeń ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wojkowicach. – Uczniowie z własnej inicjatywy zbierają również pieniądze na rzecz schroniska dla zwierząt znajdującego się z Sosnowcu. Pomagają bezdomnym zwierzętom, a za zebrane pieniądze kupują najpotrzebniejsze rzeczy, m.in. karmę czy koce. W tej akcji liczy się każdy grosz.

Kiedy dziecko kończy 13 lat, może już samodzielnie zarządzać swoim Kontem Pierwszym, a w także Pierwszym Kontem Oszczędnościowym. Są one w pełni samodzielne. To dla nastolatka wyzwanie – nie zostawiajmy go z nim samego.

Co można zyskać na Pierwszym Koncie Oszczędnościowym?

  • 2 proc. w skali roku do kwoty 10 000 zł i 1,6 proc. od nadwyżki ponad 10 000 zł
  • 0,5 proc. za systematyczne wpłaty od 20 zł do 1000 zł i braku wypłat przez kolejne 3 miesiące.
  • Oprocentowanie zmienne, odsetki są kapitalizowane co miesiąc

Po skończeniu 18 lat przychodzi czas na dojrzałe decyzje. Choć czujemy się młodo, warto zastanowić się nad przyszłością. Odkładajmy na mieszkanie, swoją emeryturę lub pomyślmy o dzieciach. Niech kapitał, który zgromadzimy, będzie dla nich wsparciem, kiedy pójdą na studia lub będą chciały rozpocząć samodzielne życie.

Doskonałym sposobem oszczędzania jest Program Budowania Kapitału – produkt dla długodystansowców, ponieważ trwa nawet 5 lat. Z programu mogą skorzystać osoby od 18. do 75. roku życia, a cel oszczędzania zależy wyłącznie od nas.

 Jakie ma zalety? Po pierwsze nie płacimy za jego otwarcie, prowadzenie i likwidację. Za darmo ustanowimy zleceniem stałe – wtedy wpłaty na lokatę będą wpływać automatycznie. Możemy otworzyć  maksymalnie trzy lokaty i robić wpłaty na każdą z nich najczęściej raz w miesiącu – trzy cele i trzy różne wpłaty, nie wyższe jednak niż 1000 zł miesięcznie.

Oprocentowanie programu jest zmienne co trzy miesiące względem otwarcia lokaty w skali roku i wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50 proc. (0,50 punktu procentowego). Naszą lokatę założymy przez serwis internetowy iPKO, aplikację mobilną IKO, w dowolnej placówce Banku lub przez infolinię banku. Sami zdecydujmy jak chcemy to zrobić.

Wsparciem na przyszłość jest również Pakiet Emerytalny PKO TFI (IKZE+IKE) –kompleksowy i długoterminowy program emerytalny przygotowany specjalnie z myślą o zabezpieczeniu naszej przyszłości.

Dzięki połączeniu mechanizmów oszczędnościowych oferowanych w ramach III filaru systemu emerytalnego (IKZE oraz IKE) i profesjonalnej strategii inwestycyjnej możemy cieszyć się ulgą podatkową w każdym roku oraz korzyściami podatkowymi po zakończeniu oszczędzania w chwili przejścia na emeryturę.

Piotr Dunaj