#SKO: Trening czyni mistrza – także w oszczędzaniu

Szkolne Kasy Oszczędności są źródłem wiedzy nie tylko o finansach, cyberbezpieczeństwie, ekologii, ale również zdrowym odżywianiu i trybie życia. Sport uczy systematyczności i wytrwałości. To cechy, które przydadzą się zawsze – także w zarządzaniu pieniędzmi. Spróbuj swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO” i zostań „Mistrzem wiedzy SKO”!
około min czytania

Odpowiednie przygotowanie, upór w dążeniu do celu, cierpliwość i przestrzeganie reguł są ważne w wielu dziedzinach życia. Bez względu na to, czy chce się w przyszłości być sportowcem, a gra w piłkę z kolegami lub taniec traktowane są tylko jako zabawa, warto pamiętać, że ruch poprawia naszą kondycję fizyczną i kształtuje charakter. 

Uprawianie sportu, nawet dla przyjemności, to także wydatki. Nowe buty do piłki nożnej czy rower kosztują, podobnie jak wyposażenie dla fana e-sportu. Rodzice mogą pomóc, ale dzieci powinny uczyć się oszczędzania na własne potrzeby. Ważny jest cel, bo nic tak nie motywuje do odkładania pieniędzy, jak zainteresowania i pasje. Pomocne będzie w tym przypadku SKO, które pozwala m.in. na założenie dziecku konta, stworzenie planu oszczędzania czy korzystanie z kalkulatora finansowego. 

O pozytywnym wpływie aktywnego trybu życia można przeczytać w publikacji „Ruszaj po zdrowie, czyli dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia?”, gdyż aktywność fizyczna powinna być stałym punktem dnia:

 • Co najmniej 60 minut dziennie – tyle czasu na aktywność fizyczną powinny poświęcać dzieci i młodzież.
 • Jeżeli nie możesz jednorazowo przeznaczyć na ruch 60 minut, rozłóż aktywność fizyczną na krótsze okresy, ale co najmniej 10–20-minutowe.
 • Każdego dnia próbuj zwiększać swoją aktywność.
 • Wysypiaj się! Dla zdrowia potrzebujesz 8 godzin snu.
 • Pij dużo wody – minimum 1,5 litra dziennie. Możesz do niej dodać owoce (np. cytrynę albo pomarańczę) lub zioła (np. miętę).

Internetowy „Test wiedzy SKO”

 • Zapraszamy wszystkich do spróbowania swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO”. Każdy, bez względu na wiek oraz niezależnie od posiadania konta SKO, może w nim uczestniczyć – nawet osoby dorosłe. Aby uruchomić test, wystarczy podczas logowania w polu „Kod szkoły” wpisać 000 (trzy zera). Dzieci, których szkoła uczestniczy w programie SKO, otrzymają kod swojej szkoły od Nauczyciela-Opiekuna SKO. 

  Każdy może zostać „Mistrzem wiedzy SKO”!  

Co trzeba wiedzieć o teście?

 • Test ma formę elektroniczną (lub papierową dla uczniów, którzy nie mają dostępu do urządzeń z Internetem – po uzgodnieniu z nauczycielem-Opiekunem SKO).
 • Składa się z 10 pytań zamkniętych, typu: prawda/ fałsz lub „dokonaj wyboru” 1 spośród 4 odpowiedzi. Zaliczenie testu wymaga udzielenia poprawnej odpowiedzi na minimum 7 z 10 pytań.
 • Realizowany jest w kilku wersjach, dopasowanych do możliwości i wieku uczestników.
 • Kończy się dyplomem potwierdzającym zdobycie tytułu „Mistrza wiedzy SKO”.
 • Można do niego przystąpić więcej niż jeden raz!
 • Test jest dostępny z przeglądarek: Chrome, Mozilla, Safari, Edge (nie jest obsługiwany przez Internet Explorer).

Dodatkowym elementem pomagającym w przygotowaniu się do Testu jest sylabus, który sprawi, że rozwiązywanie zadań będzie ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Uczestnicy, którzy zapoznają się z nim oraz materiałami edukacyjnymi SKO, bez problemu zaliczą Test.

Sprawdź swoją wiedzę! Uruchom Test

Powodzenia!