Dom z wysokim IQ, czyli 13 zasad bezpiecznego smart home

W inteligentnym domu znajdziemy wiele wspaniałych rozwiązań – to nowoczesna technologia, która jest bezpieczna i pomocna. Należy pamiętać jednak, że będzie taka, tylko jeśli przestrzegamy… 13 zasad.
około min czytania

Inteligentne domy, które znamy, są zbiorem systemów i urządzeń codziennego użytku, podłączonych do wspólnej sieci (IoT – Internet of Things). Mogą one ze sobą współpracować, a my za pomocą pilotów, aplikacji czy komputerów, wydawać im konkretne polecenia.

Smart home, jak zadbać o bezpieczeństwo

O smart home mówi się już od wielu lat, urządzeń wchodzących w skład takiego rozwiązania przybywa, ale problemów z lukami w zabezpieczeniach nie ubywa. Głównym powodem ataków jest jednak nasza nieuwaga lub lekceważenie zagadnienia bezpieczeństwa przez użytkowników i czasem również producentów.

Dlatego, aby mieć pewność, że system, a tym samym dom i nasza rodzina, są bezpieczne, warto zadbać o kilka kwestii, takich jak np. zaszyfrowanie sieci, a mocne hasło zmniejsza prawdopodobieństwo skutecznego ataku hakera. Nie powinno się także oszczędzać na kupowanych do domu urządzeniach. Cały system powinien pochodzić od sprawdzonego i polecanego przez innych użytkowników producenta, a szyfry, kody dostępu i hasła powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu. 

O czym warto jeszcze pamiętać? Ekspert Jan Grusznic z czasopisma „a&s Polska” opracował na podstawie materiałów firmy Symantec 13 zasad bezpieczeństwa, które przydadzą się każdemu użytkownikowi domowych systemów smart.

 1. Przeprowadź analizę ryzyka
  Nie pozostawaj przy domyślnej nazwie producenta, bo może to pomóc zidentyfikować twórcę lub model sprzętu. Nadaj nietypową nazwę, niezwiązaną ani z lokalizacją, ani z tobą. Nie chcesz przecież, aby nazwa routera dostarczała jakichkolwiek informacji o tobie.
 2. Użyj silnego szyfrowania wi-fi
  Dobrą praktyką jest użycie silnej metody szyfrowania, takiej jak WPA2, podczas konfigurowania dostępu do sieci Wi-Fi. Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo sieci i komunikacji.
 3. Skonfiguruj sieć dla gości
  Z twojego konta Wi-Fi powinieneś korzystać tylko ty. Goście, przyjaciele i krewni powinni zalogować się do oddzielnej sieci, która nie jest powiązana z urządzeniami IoT.
 4. Zmień domyślne nazwy użytkownika i hasła
  Przyjmij, że domyślne hasła dla wszystkich produktów IoT są znane. Jeśli twoje urządzenie nie pozwala zmienić domyślnego hasła lub nazwy administratora, rozważ zmianę dostawcy.
 5. Używaj silnych, oryginalnych haseł do sieci Wi-Fi i kont urządzeń
  Unikaj typowych słów lub haseł, które łatwo odgadnąć, takich jak „password” lub „123456”. Zamiast tego używaj unikalnych, złożonych haseł składających się z liter, cyfr i symboli.
 6. Sprawdź ustawienia swoich urządzeń
  Twoje urządzenia IoT mogą mieć domyślne ustawienia prywatności i bezpieczeństwa. Rozważ ich zmianę, ponieważ niektóre ustawienia domyślne mogą przynieść więcej korzyści producentowi niż tobie.
 7. Wyłącz funkcje, których nie potrzebujesz
  Urządzenia IoT są dostarczane wraz z różnymi usługami, takimi jak zdalny dostęp, który często jest domyślnie włączony. Jeśli go nie potrzebujesz, wyłącz go.
 8. Aktualizuj oprogramowanie
  Gdy producent wyśle ci aktualizację oprogramowania do aplikacji na urządzenie mobilne, nie zwlekaj z jej instalacją. Może zawierać poprawkę do zabezpieczeń. Pamiętaj również o aktualizacjach urządzeń IoT zainstalowanych w domu.
 9. Sprawdź urządzenia IoT już pracujące w sieci domowej
  Być może nadszedł czas na wymianę starej, niewspieranej już kamery IP. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie, czy nowsze modele mogą zapewnić większe bezpieczeństwo.
 10. Dwa kroki do uzyskania dostępu
  Mowa o uwierzytelnianiu. Dwustopniowe uwierzytelnianie – takie jak dodatkowy jednorazowy kod wysyłany na telefon komórkowy – może powstrzymać atak. Jeśli aplikacje
  inteligentnego urządzenia oferują uwierzytelnianie wielopoziomowe lub 2FA, użyj go.
 11. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi
  To fantastyczne, że możesz zarządzać urządzeniami IoT za pośrednictwem urządzenia mobilnego gdziekolwiek jesteś. Jeśli jednak korzystasz z publicznego Wi-Fi pamiętaj, że inni użytkownicy sieci mogą „widzieć” twoją komunikację. Pomyśl o wykorzystaniu VPN.
 12. Uważaj na przerwy w zasilaniu
  Upewnij się, że brak zasilania nie wpływa na stan zabezpieczenia urządzenia.
 13. Zamawiaj urządzenia tylko ze sprawdzonego źródła
  Nie kupuj używanych systemów smart home lub takich niewiadomego pochodzenia. Ich wbudowane oprogramowanie mogło zostać zmodyfikowane, aby dać atakującemu pełną kontrolę nad inteligentnym domem.

Smart home, zestaw z ubezpieczeniem

Połączenie dobrego systemu zarządzania domem z ubezpieczeniem domu sprawi, że wszystko będziemy mieli pod kontrolą. Technologia przejmie wiele naszych obowiązków administratora, sprawi, że nie będziemy musieli pamiętać o niektórych czynnościach. Dobrze zaprogramowany system podleje kwiaty w ogrodzie, wyłączy światła na noc, a dzięki np. inteligentnym czujnikom, zabezpieczy dom na wypadek zalania. Dlaczego można połączyć tę technologię z polisą ubezpieczeniową domu? Wszystko po to, aby otrzymać efekt podwójnej ochrony – nie tylko tej wynikającej z polisy, ale i zabezpieczeń, które zapewniają inteligentne urządzenia.

– PKO Bank Polski wykorzystuje atuty wynikające z dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań cyfrowych oraz możliwości zaoferowania produktów ubezpieczeniowych dostarczanych przez spółkę PKO Ubezpieczenia należącą do jego Grupy Kapitałowej. Rozszerzanie oferty bankowej o ubezpieczenia daje naszym klientom - w jednym miejscu, w prosty i intuicyjny sposób – możliwość korzystania nie tylko z produktów bankowych. Systematycznie wzbogacamy ofertę produktów ubezpieczeniowych nie powiązanych z produktami bankowymi, czego najnowszym przykładem jest PKO Dom – powiedział Jan Emeryk Rościszewski, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Ubezpieczenie PKO Dom oferowane jest w trzech pakietach:

 Pakiet Standardowy zapewnia ochronę na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych (np. działanie ognia, powódź, zalanie, przepięcie, działanie gradu lub śniegu) oraz pomoc Assistance 24/7. Centrum Alarmowe zorganizuje wsparcie fachowców, hydraulika, dekarza czy ślusarza, którzy usuną powstałą usterkę

 Pakiet Super poza zakresem ubezpieczenia w pakiecie Standardowym, daje też możliwość zabezpieczenia w razie nieumyślnie wyrządzonych szkód osobom trzecim (tzw. OC w życiu prywatnym)

 Pakiet Super Pro jest kompleksowym ubezpieczeniem dającym jego posiadaczowi najwyższy poziom komfortu obejmując zakres pakietu Super i dodatkowo chroni od kradzieży z włamaniem, rabunku czy dewastacji.

Warto rozważyć, czy ubezpieczenie PKO Dom dostępne w PKO Banku Polskim wraz z systemem smart home Fibaro, jest dobrą ochroną naszego domu. Wystarczą tylko 4 kroki do kompleksowej ochrony domu lub mieszkania przy jego wykorzystaniu:

 1. Wybierz ubezpieczenie PKO Dom w pakiecie Standardowym, Super albo Super Pro i opłać składkę.
 2. Przystąp do Programu PKO Inteligentny dom i kup urządzenia smart home FIBARO z 40 proc. zniżką.
 3. Zamontuj inteligentne urządzenia samodzielnie lub z pomocą certyfikowanego specjalisty.
 4. Zainstaluj aplikację, skonfiguruj urządzenia oraz połącz je z ubezpieczeniem PKO Dom. Pomoże w tym również specjalista.

W ramach ubezpieczenia PKO Dom otrzymamy też pomoc na wypadek awarii urządzeń inteligentnego domu FIBARO czy ataku hakerskiego, a także serwis urządzeń smart home FIBARO po zakończeniu gwarancji udzielonej przez producenta (dla sprzętu nie starszego niż 8 lat).

Tomasz Waligóra