Przygotuj auto na zimę

Zima zwykle zaskakuje drogowców, a czasem również kierowców. Dobre przygotowanie samochodu oszczędzi nam wielu niespodzianek. Co powinno znaleźć się na naszej liście rzeczy do sprawdzenia i wymiany? Na pewno opony, akumulator, płyny i zawieszenie. Ale to nie wszystko.
około min czytania

Z badania ,,Czy Polacy zmieniają opony” przeprowadzonego w ostatnim tygodniu września 2021 r. przez SW Research dla serwisu Oponeo.pl wynika, że aż 83,5 proc. polskich kierowców zmienia opony sezonowo z letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Robi tak 82,3 proc. mężczyzn i 84,6 proc. kobiet, a także 81,1 proc. mieszkańców wsi i 82,2 proc. dużych miast (powyżej 500 tysięcy mieszkańców). Mimo tego i tak ok. 6 milionów polskich kierowców jeździ zimą na letnich oponach.

Według statystyk samochody ulegają awariom blisko dwukrotnie częściej zimą niż latem. Część z nich z pewnością można by uniknąć, jeśli auto byłoby przygotowane odpowiednio do gorszych warunków pogodowych.  

Przygotowanie samochodu do zimy

Przygotowanie auta na zimę jest niezbędne, jeśli chcemy spokojnie i bezpiecznie podróżować w trudnych warunkach atmosferycznych. Regularne przeglądy oraz wykonywanie drobnych, bieżących napraw sprawiają, że nie musimy się obawiać o kondycję naszego auta. Powinien o tym pamiętać każdy właściciel samochodu.

Przede wszystkim zmieniam opony i robię przegląd w serwisie, tak na wszelki wypadek – mówi Andrzej, doświadczony kierowca. – Jeśli są jakieś usterki, naprawiam od razu. Nie warto tego zostawiać na później, bo pogoda może w każdej chwili nas zaskoczyć. Całej szczęście moje auto jest naszpikowane elektroniką więc każdą awarię od razu system wykryje i poinformuje o tym. Ale kierowcy, którzy jeżdżą starszymi modelami powinni być czujni i robić bardziej szczegółowy przegląd przed zimą.

Jak więc jak przygotować auto do zimy?

Aby ułatwić sobie przetrwanie zimy za kółkiem przygotujmy się do niej należycie. Zróbmy „czeklistę”. Nie musi być długa. Wystarczy kilka zabiegów, aby jazda przez zaspy była również przyjemna co przejażdżka latem.

  1. Najważniejszym punktem zimowych przygotowań jest wymiana opon. Przed założeniem zimówek trzeba sprawdzić ich stan – czy nie są zbyt stare, czy guma nie jest popękana oraz czy bieżnik ma odpowiednią głębokość (bezpieczny poziom to nie mniej niż 4 mm).
  2. Sprawdźmy zawieszenie – szczególnie amortyzatory. Jeśli są w kiepskim stanie wydłuży się nam droga hamowania i pogorszy zachowanie auta na zakrętach.
  3. Trzecią rzeczą będą płyny, które warto wymienić na zimowe np. ten do spryskiwaczy. Sprawdźmy także stan wycieraczek – zimą używamy ich o wiele częściej niż latem.
  4. Przy kilkustopniowych mrozach akumulator musi działać bezawaryjnie. Jeśli mamy wątpliwości czy poradzi sobie z mrozem, kupmy nowy.
  5. Kolejny punkt na liście to ogrzewanie i klimatyzacja. Mają one wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ogrzewane szyby nie zachodzą szronem, zapewniając tym samym lepszą widoczność.
  6. Zimą warto wozić ze sobą koce, zestaw awaryjny, naładowany telefon, ładowarkę samochodową i latarkę.
  7. O tej porze roku znacznie częściej podróżujemy po zmierzchu. Sprawne oświetlenie to podstawa. Może przyda się regulacja świateł?

Jak myć samochód zimą?

Powinniśmy to robić tylko przy dodatnich temperaturach i gdy mamy pewność, że wieczorem nie nadejdą przymrozki. Na mrozie tylko wtedy, gdy nasz wóz stał wcześniej w ogrzewanym garażu. Przy okazji sami zadbajmy o dokładne osuszenie nadwozia.

Najwygodniejszą opcję stanowi umycie samochodu na myjni automatycznej. Pracujące pod wysokimi obrotami szczotki usuną brud z większości newralgicznych punktów auta, zazwyczaj można też dopłacić za umycie podwozia i wysuszenie karoserii. Tego typu myjnie mogą jednak rysować karoserię. 

Mamy również myjnie: ręczne i bezdotykowe. Pierwsze z nich, podobnie jak automatyczne, pracują niezależnie od temperatury na zewnątrz. Kosztują sporo (nawet kilkadziesiąt złotych), ale ich pracownicy „znają się na rzeczy”. Dodatkowo osuszą karoserię i zabezpieczą lakier woskiem.

Podobne opcje (poza suszeniem) posiadają również myjnie bezdotykowe. Są tanie – już za kilka złotych da się szybko umyć auto, a za porządne mycie trzeba zapłacić ok. kilkanaście złotych. Tego typu myjnie nie pracują przy temperaturach poniżej -10ºC.

Czym przykryć samochód zimą?

Pokrowiec jest dobrym pomysłem na osłonę auta zimą. Najlepiej, jeśli jest wykonany z trzech warstw. Pierwsza odbija promieniowanie słoneczne i jest wodoodporna, środkowa składa się z grubszej pianki, natomiast ostatnia, wewnętrzna ma miękką strukturę, dzięki czemu nie rysuje lakieru.

Wybierajmy te zatrzymujące wodę, ale jednocześnie oddychające. Skroplona woda musi mieć możliwość odparowania, inaczej mogą powstać ogniska rdzy. Do kupienia jest także pół pokrowiec, który ochroni szyby przed szronem. Idealny, jeśli chcemy uniknąć odśnieżania i skrobania zmarzniętych szyb każdego poranka.

Tomasz Waligóra