Smart home, mieszkaj mądrze

Inteligentny dom to coś więcej niż tylko system zarządzania mieszkaniem i naszpikowane gadżetami pomieszczenia. Smart home ma wszystko na oku, chroni nas i naszą rodzinę. Sprawuje nadzór i informuje na bieżąco, co dzieje się w naszym domu.
około min czytania

Inteligentne czujki, zamki, systemy alarmowe i monitoringu połączone z aplikacjami mogą tworzyć sieć, która kontroluje, zarządza i zapewnia ochronę domu czy mieszkania. Nie ma tu nic zaskakującego czy futurystycznego. Smart home stał się codziennością, z której powinniśmy korzystać.  

Smart home – co to jest?

Oferta smart home obejmuje nie tylko odkurzacze, telewizory czy pralki, ale także inteligentne czujki. Monitorują one temperaturę i stan techniczny urządzeń. Na tej podstawie algorytmy przewidują ryzyko wystąpienia usterek i konieczność wymiany części, dopasowują parametry pracy maszyn do liczby zamówień lub pory dnia. Podobnie zaczyna działać automatyka instalowana w domach. Według ekspertów w ciągu najbliższych kilku lat standardem staną się zintegrowane, automatyczne systemy, które będą monitorowały i zarządzały całym budynkiem.

Z nowego raportu Oferteo.pl wynika, że co trzeci inwestor budujący dom w 2020 r. wykorzystał w nim rozwiązania smart home. Argumentami, które przekonywały Polaków do inwestycji w inteligentne rozwiązania, były: zwiększenie komfortu (78 proc. badanych) oraz chęć skorzystania z nowoczesnych technologii (50 proc.), a także oszczędność (43 proc.) i potrzeba zadbania o bezpieczeństwo (36 proc.).

System smart home na świecie

Globalny rynek smart home szybko się rozwija. Jak wynika z szacunków MarketsandMarkets, do 2024 r. osiągnie wartość 151,4 mld dol. Liderem pod względem wzrostu sprzedaży i wykorzystania są Stany Zjednoczone – 26 proc. amerykańskich gospodarstw domowych posiada urządzenia inteligentnego domu. Tymczasem w Wielkiej Brytanii to tylko 16 proc.

W 2020 r. najczęściej wybieranymi inteligentnymi rozwiązaniami w Polsce były systemy sterowania ogrzewaniem oraz oświetleniem. Według badania Oferteo.pl, zainstalowano je odpowiednio w 68 proc. i 64 proc. nowych domów. Na kolejnych miejscach znalazły się alarmy (58 proc.), czujki (51 proc.) i kamery monitoringu (49 proc.).

Ile kosztuje inteligentny dom

Najtańsze systemy inteligentnego domu kosztują od 10 do kilkunastu tysięcy. Można jednak skorzystać z dostępnych na rynku modułowych systemów, które już od bardzo niskich kwot umożliwiają adaptację funkcjonalności i stopniowe rozbudowywanie - w miarę indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

W przeciwieństwie do elektronicznego sprzętu powszechnego użycia, projekt inteligentnego domu wymaga czegoś więcej niż tylko wybrania inteligentnej centrali sterującej (smart hub) i inteligentnych żarówek. Już teraz na rynku znajdziemy rozwiązania, które łączą dwa światy – profesjonalnych rozwiązań oraz takich, które są łatwe w montażu i dalszej rozbudowie. To czyni je bardziej dostępnymi, również finansowo. Przyrost nowoczesnych rozwiązań obserwujemy także w apartamentach na wynajem oraz sezonowych, których właściciele chcą mieć wiedzę, co się dzieje w ich nieruchomościach.

Fibaro - elektroniczna pomoc domowa

Jednym z ciekawszych i w pełni profesjonalnych rozwiązań na rynku jest system FIBARO. Realizuje on wszystkie zadania, które są niezbędne do funkcjonowania prawdziwego inteligentnego domu.

O szczegółach mówi Tomasz Jankowski, ekspert i Product Director z firmy FIBARO.

Czym właściwie jest smart home?

Smart home łączy w sobie elementy, które coś wyczuwają (np. temperaturę, nasłonecznie, ruch) z takimi, które są w stanie wykonać jakąś czynność, czyli np. podnieść temperaturę, opuścić żaluzje czy włączyć klimatyzację. Bazą, która podejmuje decyzję o tym co ma się wydarzyć jest centralka – to ona na podstawie danych wydaje polecenie. Jeśli jest za ciepło, czujka wysyła informację do centralki, a ona nakazuje włączyć klimatyzację i obniżyć rolety. To bardzo proste. Gdy cała rodzina wychodzi system może wyłączyć wszystkie światła w domu i np. obniżyć temperaturę ogrzewania przynosząc realne oszczędności w budżecie domowym.

Co takiego system FIBARO może zagwarantować użytkownikowi. Co będzie z tego miał?

Inteligentny dom od FIBARO ma przede wszystkim być użyteczny, bezpieczny i przynosić oszczędności. Cały system jest bezprzewodowy i można go w dowolny sposób rozbudowywać. Dlatego nie trzeba od razu montować pełnego pakietu, zrobimy to powoli, inwestując tyle ile chcemy. Najpierw zacznijmy np. od trzech sensorów, które wykryją zalanie. Są eleganckie i jeśli pojawi się jakiś przeciek dowiemy się o tym natychmiast. Domownicy otrzymają powiadomienie, a system odetnie dopływ wody, co ograniczy możliwość wystąpienia większych szkód.

Co to jest PKO Inteligentny dom?

Program PKO Inteligentny dom to innowacyjne połączenie nowego ubezpieczenia nieruchomości PKO Dom z technologią smart home, w tym z usługami Assistance. W ten sposób otrzymujemy podwójną ochronę – nie tylko tę wynikającą z polisy.

Ubezpieczenie domu w parze z urządzeniami smart home daje jeszcze większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a skoro tak, warto było połączyć te dwie usługi. Program pozwala świadomym klientom wykorzystać najnowszą technologię do monitorowania i zabezpieczania swojej nieruchomości. Nawet jeśli nie będą w domu, inteligentne urządzenia wykryją usterkę, a informacja o problemie trafia do Centrum Alarmowego PKO. To innowacja, którą dostarczamy w ramach współpracy z PKO Ubezpieczenia

Natomiast Centrum, po wykryciu zagrożenia sprawdzi, czy potrzebna jest pomoc i zorganizuje wizytę fachowca w ramach Assistance dla domu 24/7. Czujki oferowane w programie pozwolą na szybką pomoc w przypadku zagrożenia zalaniem, pożarem, włamaniem czy też wystąpieniem groźnego czadu.

Dodatkową korzyścią ubezpieczenia PKO Inteligentny dom jest także to, że w razie nieoczekiwanego zdarzenia, szybko i prosto zgłosimy szkodę lub awarię 24/7. Możemy też w każdym oddziale i agencji PKO Banku Polskiego lub wkrótce również online w serwisie transakcyjnym iPKO, czy za pomocą aplikacji mobilnej IKO, kupić ubezpieczenie i przyłączyć się do Programu PKO Inteligentny dom. A wszystko to z myślą o jeszcze większym poczuciu bezpieczeństwa i ochronie.

Ile za taki system musimy zapłacić?

Wszystko zależy od naszych wymagań i metrażu, od tego jakie chcemy mieć czujki, i jaki obszar w mieszkaniu monitorować. W Programie PKO Inteligentny dom zestaw chroniący nas przed jednym zagrożeniem, np. przed zalaniem wraz z jego instalacją, będzie kosztował ok. 1200 zł. Warto pamiętać, że osoby, które zdecydują się ubezpieczyć dom w PKO i skorzystać z Programu PKO Inteligentny dom, otrzymują 40 proc. zniżki na nasze produkty.

Tomasz Waligóra