Mało znany, ale z potencjałem. Dlaczego warto wybrać faktoring?

Jak bronić się przed zatorami płatniczymi i opóźnieniami w płatnościach? „Tarczą finansową” może być faktoring. Dzięki niemu zamienisz faktury z odroczonym terminem płatności na gotówkę.
około min czytania

Rozwiązanie to doda Twojej firmie wiatru w żagle, pozwoli Ci poprawić płynność finansową i poszerzyć biznesowe horyzonty.

Odkrywamy karty

Faktoring to as w rękawie, z którego wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie sprawy. Na koniec ubiegłego roku z usług firm należących do Polskiego Związku Faktorów korzystało ponad 26 tys. przedsiębiorstw. To tylko 0,6 proc. wszystkich firm działających w Polsce. Liczba ta wydaje się niewielka, jeśli porównamy ją na przykład do kredytów bankowych, z których – jak niedawno informował BIG InfoMonitor – w ostatnich latach korzysta średnio 17 proc. mikrofirm.

Rozwiązanie, które ma potencjał

Mikrofirmy to podmioty zatrudniające od 1 do 9 osób i najliczniejsza grupa przedsiębiorstw w kraju. Obecnie stanowią one ponad 96 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych w Polsce. Potencjał dla faktoringu jest tu więc ogromny. Szczególnie, że obecnie ta usługa finansowa cieszy się największą popularnością wśród dużych firm.

O tym, że zainteresowanie faktoringiem rośnie, świadczyć mogą najnowsze dane opublikowane przez PZF. Wynika z nich, że stale wzrasta zarówno liczba klientów korzystających z tego rozwiązania, jak i obsługiwanych faktur. Po pierwszym kwartale bieżącego roku było ich kolejno: 24,8 tys. (+10,5 proc. r/r) oraz 7 mln (+10 proc. r/r).

Faktoring w trzech słowach

Dlaczego warto „uzbroić” się w faktoring? To doskonałe narzędzie do walki z opóźnieniami w płatnościach. Gdybyśmy mieli opisać je w trzech słowach, byłyby to: szybkość, elastyczność i dostępność.

Po pierwsze, dzięki faktoringowi nie musisz czekać na przelew od swojego kontrahenta. Pieniądze otrzymasz przed upływem terminu płatności na fakturze. Możesz je mieć nawet tego samego dnia!

Po drugie, możesz rozwijać swój biznes bez ograniczeń. Limit faktoringowy rośnie wraz ze wzrostem obrotów Twojej firmy.

Po trzecie, to produkt dostępny także dla klientów o słabszej kondycji finansowej. Często korzystają z niego firmy, które nie uzyskałyby kredytu bankowego. Jest to możliwe dzięki oparciu oceny ryzyka również o portfel kontrahentów klienta.

Ważne narzędzie finansowe

Przyszłość faktoringu w Polsce maluje się obiecująco. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z tego rozwiązania. Wiele wskazuje na to, że produkt ten umocni swoją pozycję jako kluczowe narzędzie finansowe na rynku.