Polski Ład w biznesie. Jaka firma się opłaca?

Nowy rok to nowa rzeczywistość w firmowych finansach. Od stycznia wszedł w życie Polski Ład, czyli rządowy program reformujący gospodarkę. Każdy przedsiębiorca zastanawia się, jaka forma opodatkowania mu się opłaci. To zależy od wielu czynników. Sprawdź, co będzie korzystne dla Twojej firmy?
około min czytania

Przed wyborem formy opodatkowania należy przede wszystkim zastanowić się, jak duże będą w tym roku wydatki związane z działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa. To kluczowe do podjęcia właściwej decyzji.

Nowy Ład – od kiedy?

Zacznijmy od terminów. Najważniejsze przepisy zaczęły obowiązywać od stycznia 2022 r. Kluczowe zmiany, na które zwrócić muszą uwagę wszyscy przedsiębiorcy, zostały już wdrożone. Ważna informacja dla właścicieli firm jest taka, że do 20 lutego 2022 r. mają czas na wybranie formy opodatkowania.

Nowy Ład – podatki

Dotychczas przedsiębiorca mógł wybrać rozliczenie według skali podatkowej, czyli stawkami 17 i 32 proc. Druga opcja to 19-proc. podatek liniowy, a trzecia – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który w zależności od rodzaju prowadzonej działalności wynosi od 2 proc. do 17 proc. Wszystkie te opcje wciąż są na stole i każdy przedsiębiorca może z nich skorzystać. Zmiany kryją się głębiej…

Nowy Ład – kwota wolna od podatku

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie nowej, wyższej kwoty wolnej od podatku. Wynosi ona od stycznia 30 tys. zł. To niewątpliwie najistotniejsza część reformy, ale tylko dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Tych, którzy korzystają z podatku liniowego lub ryczałtu kwota wolna nie obowiązuje.

Polski Ład - podatki

Do 120 tys. zł z 85 tys. zł podniesiony został drugi próg podatkowy. To również istotne dla tych, którzy rozliczają się wg skali podatkowej. A zatem kwota wolna to 30 tys. zł, a następnie: do 120 tys. złotych podstawy obliczenia podatku obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej 120 tys. zł – stawka podatku wynosi 32 proc.

Rządzący wyliczyli, że po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż dotychczas. Ich liczba ma się zmniejszyć z około 1,24 mln do 613 tys.

Polski Ład – składka zdrowotna

Trzecią ważną zmianą, która zdecydowanie może wpłynąć na zmianę sposobu rozliczania się przedsiębiorców jest stawka składki zdrowotnej. Sposób jej obliczania będzie się różnił w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania.

Dla tych, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (czyli wg skali podatkowej), składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne (tak jak dla pracowników). Nie będzie odliczana od podatku.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym od 2022 r. zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu, jednak w 2022 r. nie mniej niż 270,9 zł miesięcznie.

Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. liczone od podstawy:

  • dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł – miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • dla przychodów przekraczających 60 tys. zł i nie przekraczających 300 tys. zł – 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • dla przekraczających 300 tys. zł – 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U ok. 100 tys. podatników, którzy rozliczają się na karcie podatkowej, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

Zmienią się także terminy dotyczące wyliczenia wysokości składki zdrowotnej. Składka np. za marzec będzie płacona od dochodu z lutego, w terminie do 20 kwietnia, a za kwiecień od dochodu z marca – do 20 maja.

Polski Ład – ryczałt

Z początkiem 2022 obniżony został ryczałt dla wielu zawodów – inżynierów i architektów, lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych stawka spadnie z 17 do 14 proc. Informatycy, programiści i inne zawody z branży ICT zapłacą nie 15, a 12 proc. podatku.

Nowy polski ład a karta podatkowa

Znika karta podatkowa dla nowych przedsiębiorstw. Właściciel firmy, który już się w ten sposób rozlicza, nadal będzie mógł z niej korzystać. Nowe rozliczenia nie będą już jednak możliwe. I tu znów ważna informacja dla tych, którzy będą chcieli zmienić sposób opodatkowania. Jeśli zdecydują się do powrotu do opodatkowania na zasadach ogólnych, powinni złożyć odpowiednie oświadczenie do 20 stycznia 2022 r.

Nowy ład – przedsiębiorcy wyliczają

Przy podjęciu decyzji o wyborze sposobu opodatkowania należy pamiętać o istotnym przepisie. Z małżonkiem może rozliczać się tylko ten przedsiębiorca, którego jednoosobowa działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Jeśli więc właściciel firmy rozważa przejście na podatek liniowy lub ryczałt, powinien pamiętać, że straci ten przywilej.

Nowy ład dla Polski – skutki

Będzie więcej etatowych pracowników, a mniej – samozatrudnionych? Skutek wprowadzenia reformy Polski Ład może być taki, że wielu przedsiębiorców zrezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nie zatrudniają pracowników, a świadczą swoje usługi na przykład na rzecz jednego klienta, wówczas bardziej opłacalne dla takiego samozatrudnionego stanie się przejście na etat do tej firmy.

Drugi możliwy skutek to rezygnacja przez wielu przedsiębiorców z rozliczania się podatkiem liniowym. Stanie się to mniej opłacalne. Ci mniej zarabiający przeniosą się zapewne na ryczałt, tracąc możliwość odliczania kosztów, ale zyskując na niższej stawce podatkowej, a firmy z nieco większymi dochodami będą mogły skorzystać z podatku progresywnego, gdzie mają wyższą kwotę wolną i wyższy drugi próg podatkowy, a do tego wciąż będzie możliwość odliczania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.