Solidne konto to znak firmowy

Jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga dobrego wsparcia. Jest nim m.in. konto bankowe – spełniające wszystkie potrzeby naszego biznesu.
około min czytania

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy rodzaj firmy. Nazywana jest często samozatrudnieniem i może być założona wyłącznie przez osobę fizyczną. Dzięki temu, że jej rejestracja i prowadzenie nie są skomplikowane, jest najbardziej odpowiednią formą działalności dla drobnego biznesu.

Konto firmowe – tak czy nie?

W Polsce przepisy prawa nie zabraniają prowadzenia działalności z wykorzystaniem rachunku prywatnego. Przepisy podatkowe i skarbowe zobowiązują jedynie podatników do rozliczeń z kontrahentami powyżej 15 tys. zł za pomocą przelewów oraz dokonywania wszelkich rozliczeń podatkowych bezgotówkowo.

Przygotowując się jednak do otworzenia biznesu pomyślmy o narzędziach, które nam to ułatwią. Dobre konto firmowe to podstawa. Uporządkuje nam płatności, a prowadzenie działalności będzie transparentne również w razie kontroli.

Najtańsze konto firmowe

Oczywiście zawsze najważniejsze są koszty. Nie chcemy, szczególnie na początku naszej działalności, inwestować zbyt wiele i wydawać za dużo na naszą działalność. PKO Konto Firmowe większość funkcji ma za darmo:

  • 0 zł za prowadzenie rachunku firmowego (dla prowadzących działalność krócej niż 12 miesięcy 0 zł bezwarunkowo przez pół roku od daty otwarcia, a po tym okresie, jeśli przynajmniej raz w miesiącu wykona się przelew do ZUS i dokona płatności bezgotówkowych kartą debetową na kwotę min. 500 zł);
  • 0 zł za przelewy internetowe w serwisie iPKO do ZUS i US;
  • 0 zł za przelewy krajowe przez aplikację mobilną IKO;
  • 0 zł za prowadzenie rachunku VAT umożliwiającego realizację płatności podzielonej (Split Payment);
  • 0 zł za wpłaty we wpłatomatach PKO Banku Polskiego (do 50 tys. zł miesięcznie).

Opłaty za przelewy są płatne, ale dopiero po przekroczeniu 30 pierwszych przelewów zewnętrznych w danym miesiącu zleconych za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO. Za powiadomienia SMS zapłacimy dopiero po trzech miesiącach od daty aktywacji usługi. Co więcej – otrzymamy 1000 zł na 30 dni na niespodziewane wydatki w ramach debetu w koncie firmowym.

Brak kosztów to jedna strona medalu, druga – być może nawet ważniejsza – to szeroka oferta narzędzi dodatkowych. Tworzą one nasze wirtualne biuro. Wśród usług, z których możemy skorzystać, jest wiele udogodnień m.in.:
e-Księgowość, czyli program do fakturowania i samodzielnego prowadzenia księgowości online,
e-Prawnik – pomoc prawna dla firmy za pośrednictwem serwisu tuprawnik.pl;
e-Windykacja, czyli pomoc w odzyskaniu pieniędzy za zaległe faktury – aplikacja IKO – płatności BLIKIEM, przelew na telefon, płatności zbliżeniowe telefonem.

Zdecydowałem się na PKO Konto Firmowe, bo konto w PKO Banku Polskim miałem od dawna. Dla mnie to sprawdzona firma – mówi Jacek Balcerzak z Płocka. – Ponieważ Bank miał już wszystkie potrzebne dane w systemie, założyłem konto praktycznie „od ręki”. Przydało się również, kiedy chciałem wziąć kredyt firmowy – dzięki niemu moje firmowe operacje są uporządkowane i nie zawierają prywatnych płatności. Konto pomaga mi w realizacji biznesowych celów i ogranicza koszty. Jednym zdaniem: łatwiej mi się z nim prowadzi biznes niż bez niego.

Warto wiedzieć: W okresie 1 kwietnia – 30 czerwca br. nie musimy realizować przelewu do ZUS, aby PKO Konto Firmowe było bezpłatne.

Bartosz Piotrowski