Ale Kino! W Poznaniu rusza 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza

3780 filmów ze 115 państw i 6 kontynentów – w tym roku padł rekord! Wśród zgłoszonych obrazów jest aż 441 filmów pełnometrażowych i 3339 krótkometrażowych, z których ostatecznie wyselekcjonowano prawie 150 najlepszych produkcji dla dzieci od 4. roku życia, ale również rodziców i seniorów. Między 1 a 8 grudnia w Poznaniu odbędzie się 37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Od lat partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski.
około min czytania

Jak co roku organizatorzy zapraszają na panoramę filmów z całego świata.

Na początku XXI w. polski film fabularny dla dzieci w zasadzie zniknął z ekranów, a film animowany istniał zaledwie szczątkowo. Nieliczne, nawet jeżeli znakomite, wyjątki, potwierdzały tylko regułę. Na szczęście, po więcej niż dekadzie posuchy, stan ten, co prawda z wolna, ale wydaje się zmieniać. Dzieje się coś ważnego, nowego: scenarzyści, reżyserzy i producenci coraz częściej spoglądają na kino dla najmłodszych nie jako na mało znaczący gatunek bez perspektyw, ale zaczynają upatrywać w nim zarówno możliwość artystycznej ekspresji i rozmowy z ciekawą grupą odbiorców, jak i potencjał biznesowy. Pojawiają się także niezwykle ciekawe inicjatywy wspierające rozwój nowego polskiego kina dla dzieci. Podczas Festiwalu pojawi się niemal dwustu gości – twórców filmowych i przedstawicieli branży.

Jerzy Moszkowicz, dyrektor Festiwalu Ale Kino! 


Będą pokazy dla widzów najmłodszych, nastolatków i dorosłych, wydarzenia towarzyszące oraz spotkania z niezwykłymi gośćmi, ale przede wszystkim emocje. Opowiada o nich Karolina Kulig, rzecznik prasowy Festiwalu.

 1. Festiwal „Ale Kino!” to dla mnie…
  najgorętszy okres w tej najzimniejszej porze roku – absolutnie niezwykły filmowy tydzień, który ładuje pozytywną energią na kolejnych 51 tygodni w roku! To uczta filmowa, wielkie święto światowego kina dla młodego widza… i nie tylko!

 2. To, co moim zdaniem wyróżnia wydarzenie na tle innych to…
  wiek i rozmiar – to najstarszy i największy festiwal filmowy w Poznaniu oraz drugi najstarszy festiwal w Polsce! Z dumą kontynuujemy więc długą tradycję i z radością „wychowujemy” kolejne pokolenia kinomanów. I to właśnie oni wyróżniają „Ale Kino!” na tle innych. To niezwykła publiczność, która każdego roku szturmuje nasze kina, mimo grudniowych mrozów i niepogody.

 3. Tegoroczna edycja na tle tych z poprzednich lat…
  pobiła kolejny rekord. W tym roku do udziału w sekcjach konkursowych festiwalu zgłoszono aż 3780 filmów ze 115 państw na 6 kontynentach! Nasi selekcjonerzy popłynęli na ogromnej fali filmowych propozycji i… wyłonili spośród nich ponad 100 filmów, które „Alekinowa” publiczność zobaczy już w pierwszym tygodniu grudnia.

 4. Ze wszystkich wydarzeń towarzyszących…
  trudno wybrać to najciekawsze! Miejsce dla siebie znajdą zarówno fani teatru, a to dzięki projektowi Teatroteka Młodego Człowieka, jak i przedstawiciele branży i nauczyciele (dzięki platformie Industry/Education Pro) czy młodzi adepci sztuki filmowej – za sprawą warsztatów Filmujemy z Gwiazdą… To będzie intensywny tydzień!

 5. Widzowie Festiwalu są wyjątkowi, ponieważ…
  są niezwykle czujnymi, krytycznymi, uważnymi odbiorcami, którzy swoimi kilku- i kilkunastoletnimi oczami dostrzegają w filmach nieoczywiste wymiary i wysnuwają zaskakujące, nieoczywiste wnioski. Jeśli kibicują bohaterowi – robią to głośno, emocjonalnie, entuzjastycznie; jeśli coś im się nie podoba – nie mają oporów, by głośno wykrzyczeć swój protest. Taki seans to nie tylko obserwacja tego, co dzieje się na ekranie, to prawdziwe, fizyczne uczestnictwo! 

 6. Najbardziej podczas tegorocznej edycji czekam na…
  spotkania z publicznością, twórcami, filmami. W programie filmowym jest kilka perełek dla widzów 16+, dla których na pewno znajdę czas. A wśród nich np. „Błąd systemu”, czyli niemiecki kandydat do Oscara, nominowany również do Europejskiej Nagrody Filmowej, „Młody Ahmed” legendarnych braci Dardenne, „Wszystko dla mojej matki”, czyli polska propozycja na Ale Kino! Koniecznie należy też zwrócić uwagę na filmy krótkometrażowe pokazywane na festiwalu – to pewnie jedyna okazja, by zobaczyć je na wielkim ekranie!
 Koziołek Matołek Każdego roku podczas Festiwalu przyznawana jest nagroda specjalna – Platynowe Koziołki. W tym roku jej laureatem został… Koziołek Matołek! O bohaterze zrodzonym w książkach obrazkowych Makuszyńskiego i Walentynowicza pisano, że jest ikoną popkultury i dziedzictwem narodowym. Produkcję bajki o przygodach Koziołka Matołka rozpoczęto 60 lat temu, w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie. Jednak debiut ekranowy Koziołka miał miejsce już jedenaście lat wcześniej, w filmie „Koziołek Matołek kontra Krwawy Joe”, nakręconym w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

 

 1. Na uczestników festiwalu czekają niezwykłe spotkania nie tylko z filmem, ale również…
  z wyjątkowymi gośćmi z całego świata! To tradycja „Ale Kino!”, że co roku w Poznaniu odwiedzają nas twórcy prezentowanych filmów, którzy spotykają się, dyskutują i słuchają naszej publiczności. Fala inspiracji działa w dwie strony i przynosi czasem nieoczekiwane rezultaty!

 2. Przewidziano kilka specjalnych sekcji festiwalowych…,
  spośród których na pewno najbardziej wyróżnia się Ale Kino! dla Najnajmłodszego Widza. To wydarzenie przygotowane dla kilkuletnich kinomanów, którzy w specjalnie przystosowanych do swoich potrzeb warunkach i wśród specjalnej scenografii będą mogli obejrzeć perełkę z roku 1960 – „Psotnego kotka” Jadwigi Kędzierzawskiej. Warto też zwrócić uwagę na prawdopodobnie jedyną taką sekcję filmową na świecie – Ale Kino! z piłką, czyli dedykowaną filmom o… piłce nożnej. W programie również pokaz z muzyką na żywo oraz wyjątkowe gale otwarcia i zamknięcia festiwalu.

 3. To, co może zaskoczyć uczestników Festiwalu, to… 
  jak bardzo będą tęsknić za festiwalową atmosferą, gdy „Ale Kino!” dobiegnie końca! Właśnie dlatego czerpać trzeba z festiwalu pełnymi garściami i do pełna ładować filmowe akumulatory, by doskonały humor utrzymywał się w nas przez cały rok.

 4. Zapraszam na Festiwal, dlatego że…
  jednocześnie poprawia humor, skłania do przemyśleń, edukuje, wzrusza i cieszy. Czas przeznaczony na wizytę na Ale Kino! zwraca się z nawiązką.

Do zobaczenia w Poznaniu!

 Festiwal co roku odwiedzają niezwykli nauczyciele, łączący wysokiej klasy profesjonalizm pedagogiczny z pasją do kina. Dla swoich uczniów są prawdziwymi przewodnikami w świecie kinematografii, a w oglądaniu z nimi filmów widzą szerokie możliwości wychowawcze i edukacyjne, znacznie wykraczające poza stereotypową kinową rozrywkę czy „lekturowość”. Ich wiedza i doświadczenie w pracy z najmłodszymi stanowią, w naszym przekonaniu, znakomitą podstawę do rozmowy o filmie dziecięcym. Z tego dialogu każdy coś wyniesie: filmowcy lepszy obraz swoich przyszłych odbiorców, realną wiedzę o ich potrzebach i zainteresowaniach, a sami nauczyciele możliwość głębszego zapoznania się z procesem powstawania i rozpowszechniania filmu oraz z ludźmi weń zaangażowanymi.
Jerzy Moszkowicz, dyrektor Festiwalu Ale Kino!

 

Oktawia Staciewińska