Bank pełen sztuki

W centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa młodych artystów, wychowanków słynnego polskiego malarza – prof. Jarosława Modzelewskiego. To jedna z wielu ekspozycji sztuki odbywających się w banku. Wcześniej swoje prace prezentowali podopieczni, m.in. prof. Mirosława Bałki czy prof. Leona Tarasewicza. Wszystkie wystawy organizowane są w wyjątkowej przestrzeni – na antresoli, w centralnym punkcie której znajduje się unikatowa rzeźba jednej z najsłynniejszych polskich artystek Magdaleny Abakanowicz.
około min czytania

PKO Bank Polski jest jednym z największych mecenasów sztuki w kraju i jedną z niewielu polskich instytucji finansowych wspierających młodych artystów. Może pochwalić się także bogatą kolekcją polskiej sztuki współczesnej, w której znajdują się wyjątkowe dzieła.

Mecenas młodych artystów

Każdego roku, w centrali banku odbywa się wiele wydarzeń artystycznych. Bank, jako promotor dokonań młodych artystów, regularnie organizuje wystawy malarskie i fotograficzne studentom uczelni plastycznych. Prezentowane tam prace powstają podczas sponsorowanych przez bank tematycznych plenerach artystycznych.

W ciągu ostatnich lat, można było oglądać dokonania studentów takich mistrzów, jak prof. Jarosław Modzelewski, prof. Leon Tarasewicz oraz prof. Mirosław Bałka – wykładowcy warszawskiej ASP, prof. Jan Gryka z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie czy prof. Piotr Wołyński wykładający na poznańskiej ASP.

Drzewo wiadomości dobrego…

Wszystkie wydarzenia kulturalne w banku odbywają się w specjalnej przestrzeni na 5 piętrze wieżowca, w którym mieści się siedziba PKO Banku Polskiego w Warszawie przy ul. Puławskiej 15. W centralnym punkcie antresoli znajduje się okazała rzeźba ze stali – „Drzewo wiadomości dobrego i złego” światowej sławy polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Obiekt mierzy 5 metrów wysokości a u podstawy ma 110 x 100 x 90 cm. To wyjątkowe dzieło! Nie tylko dlatego, że monumentalne i stworzone w przestrzeni publicznej, ale także dlatego, że zostało zrealizowane specjalnie do siedziby centrali PKO Banku Polskiego. Rzeźba powstała w 1998 roku, kiedy to powstawała Kolekcja sztuki PKO Banku Polskiego.

Kolekcja sztuki PKO Banku Polskiego

Kolekcję sztuki PKO Banku Polskiego tworzy ponad siedemdziesiąt dzieł uznanych polskich artystów. Oprócz pracy Magdaleny Abakanowicz znajdują się tu, m.in. dzieła Stefana Gierowskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Tarasina, Jacka Sempolińskiego, Zofii Kulik czy Jarosława Modzelewskiego.  Zbiór stworzony przez wybitną kuratorkę sztuki Andę Rottenberg liczy ponad 70 prac 30 wybitnych artystów reprezentujących 3 pokolenia w powojennej sztuce polskiej. Wśród artystów znajdziemy takie nazwiska jak: Magdalena Abakanowicz, Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Zofia Kulik, Jarosław Modzelewski i Edward Dwurnik. W kolekcji znajdują się również prace początkujących artystów, którzy mimo młodego wieku już mają osiągniecia, jak np. Sebastian Krok (zwycięzca 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, a tym samym Laureat Grand prix Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego), Irmina Staś czy Martyna Ścibor. 


Na kolekcję składają się dzieła reprezentujące różne nurty i dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźba, instalacje, video, czy fotografie. Dzieła są eksponowane w miejscach dostępnych dla pracowników oraz gości budynku centrali banku w Warszawie, a szersza publiczność moje się z nimi zapoznać dzięki zakładce na stronie internetowej Banku: pkobp.pl/kolekcja-sztuki.

Ewa Maciejewska

Specjalista w PKO Banku Polskim