„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – to ostatnia szansa, by obejrzeć wyjątkową wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie

Prawie 28 tys. osób odwiedziło dotychczas ekspozycję „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa otwarta z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dostępna jest dla zwiedzających jeszcze tylko do 17 marca.
około min czytania

Na wystawie prezentowane są artystyczne relacje wydarzeń dwóch pierwszych dekad XX wieku: są to dzieła przedstawiające proces walki i odzyskiwania niepodległości zarówno w wymiarze politycznym, historycznym, jak i kulturowym. Dodatkowo prezentowana jest polska sztuka u progu odrodzonego już państwa. Całość podzielona jest na 10 części ułożonych w porządku chronologicznym oraz tematycznym. Wystawę rozpoczynają lata 1905-1907, kończy zaś wyłonienie Sejmu Ustawodawczego oraz objęcie prezydentury przez Gabriela Narutowicza.

Ekspozycja „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” wieńczy obchody odzyskania 100-lecia niepodległości Polski w Muzeum Narodowym w Warszawie. – Cieszymy się, że ekspozycja wzbudza emocje i zachęca do dyskusji oraz że w czasie jej trwania Muzeum stało się przestrzenią celebrowania niepodległości. Dzięki licznym wydarzeniom towarzyszącym wystawie: debatom, pokazom kina niemego z muzyką na żywo, warsztatom rodzinnym czy wykładom specjalistów, każdy znajduje coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań – ocenia Dział Komunikacji i Programów Publicznych MNW.

Widzom prezentowane są dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i dziesiątków innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ukazana została walka o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankie, Leopolda Gottlieba, Leona Wyczółkowskiego – a także udział polskich artystów w działaniach wojennych i oddany przez nich obraz wojny i walki o niepodległość.

Wystawie, której mecenasem jest PKO Bank Polski, towarzyszy katalog zawierający wszystkie wystawione prace oraz teksty wprowadzające do prezentowanej problematyki. Dodatkowo na odwiedzających muzeum czeka specjalny pokaz tematyczny w Cyfrowym MNW. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących wystawie dostępny jest na stronie muzeum.

Oktawia Staciewińska