Kulturalna wakacyjna podróż po Polsce

To będą zupełnie inne wakacje. Polacy ruszyli w Polskę! Sezon urlopowy w kraju można spędzić bardzo kulturalnie. Teatry, filharmonie, opery po kilku miesiącach izolacji tęsknią za widzami, więc warto dziś do nich zajrzeć.
około min czytania

Gdy rozpoczęła się pandemia – skończyły się marzenia o wielkich koncertach, głośnych oklaskach i wyczekiwanych premierach. Ten czas był jednak bardzo cenny dla instytucji kultury. Odkryły one nowe możliwości kontaktu z publicznością i zawiązały szczególną więź.

Wiele instytucji część swojej działalności przeniosło do sieci i pod hasłami #zostanwdomu, #kwarantannarazem, #makepeoplesmileagain czy #musicdoesntstop utrzymywały stały kontakt z widzami w mediach społecznościowych.

Dziś coraz więcej instytucji otwiera swoje drzwi do sal i ogrodów. Zapraszają widzów i słuchaczy ponownie na fascynujące spotkanie ze sztuką na żywo. Wszystko odbywa się oczywiście w reżimie sanitarnym. Teatry, filharmonie, opery publikują na swoich stronach internetowych szczegółowe warunki, pod jakimi można zakupić bilet i zasiąść na widowni.

Sezon Letni Filharmonii Śląskiej 

sezon letni_FS.png

Po długiej przerwie pełnej ciszy filharmonicy wracają do koncertowania. Dzięki współpracy Filharmonii Śląskiej z Muzeum Śląskim i wspólnej misji szerzenia kultury, obie instytucje zapraszają na muzyczne spotkania, które w każdą wakacyjną sobotę ukoją spragnionych koncertów melomanów. W przestrzeni Muzeum Śląskiego w lipcowe i sierpniowe soboty o godzinie 19 będą rozbrzmiewać cudowne dźwięki pod gołym niebem. Przygotowany został program specjalny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną z regionem. Zabrzmią więc m.in. słynne uwertury i symfonie. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej oraz mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny. Sezon Letni będzie też zapowiedzią najbliższego sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej. Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo przeżywał doznania muzyczne.

„Czas to miłość” w Lublinie

czas to milosc_2.jpg

Filharmonia im Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza widzów na cykl niezwykłych koncertów dedykowanych pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Program wydarzenia, zorganizowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji, będzie realizowany w lipcu, sierpniu i wrześniu. W pierwszych miesiącach lata organizatorzy zapraszają do Kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, później do Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej. Wstęp na koncerty jest wolny, ale każdy uczestnik musi podpisać specjalne oświadczenie o stanie zdrowia. Jego druk dostępny jest na stronie internetowej organizatora. W najbliższym czasie publiczność wysłucha m.in. recitalu wokalnego Małgorzaty Grzegorzewicz-Rodek, której na fortepianie akompaniować będzie Tomasz Krawczyk. W lipcu jeszcze zaprezentują się Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Andrzej Gębski (skrzypce) oraz Andrzej Wróbel (wiolonczela), czyli Camerata Vistula.

Najmłodsi melomani wracają do filharmonii

dzieci_olsztyn.jpg

Z możliwości ponownego spotkania z widzami cieszy się Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Jej zespół zaprasza dzieci do udziału w wakacyjnych koncertach. Cykl spotkań z muzyką adresowany jest do najmłodszych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas koncertów dzieci poznają instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość, a także muzykę wielu kultur. Koncerty połączone są z różnymi zadaniami i zabawami. Wystąpią muzycy związani z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej: Michał Marcol (skrzypce), Marta Pawłowska (skrzypce), Fily Katrin Diakité-Mikulska (altówka), Ewa Parkasiewicz (wiolonczela). Spotkania będą realizowane w grupach do 50 osób w sali kameralnej.

Musicalowe szaleństwo w Gdyni

okno na parlament_1.jpg

Wakacyjna przerwa? Nie, gramy! – mówią aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni. W lipcu i w sierpniu zapraszają widzów na kilka legendarnych już tytułów. Na początek szalona brytyjska farsa z polityką w tle, czyli „Okno na parlament”, później najbardziej zwariowany musical świata – „The Big Bang” oraz amerykańska komedia „Szalone nożyczki”. To jedyna okazja dla widzów, by to oni wykreowali zakończenie tej detektywistycznej historii. W sierpniu do listy spektakli dołączy również musical, jakiego jeszcze nie było, czyli „Avenue Q”. Zespół Teatru Muzycznego w Gdyni liczy na widzów z Trójmiasta i turystów, którzy stęsknieni za sztuką zawitają w jego progach.

Tak, gramy!

Tak, gramy.jpg

To będą szczególne wakacje dla muzyków Filharmonii Narodowej w Warszawie. W sierpniu i we wrześniu zaproszą oni słuchaczy na serię specjalnych, różnorodnych wydarzeń. Maestro Andrzej Boreyko poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Narodowej w trzech programach (czterech koncertach). Orkiestra smyczkowa zaprezentuje swoje brzmienie w utworach Mahlera, Karłowicza, Ivesa i Dvořáka, a zespół instrumentów dętych (z towarzyszeniem perkusji i klawesynu) wykona wysmakowany program z kompozycjami Poulenca, Dvořáka i Straussa. W sierpniu będzie również okazja do wysłuchania wyjątkowego projektu z Serenadą nestora polskich kompozytorów – Romualda Twardowskiego oraz suitą orkiestrową Mieszczanin szlachcicem Richarda Straussa, wykonaną pierwotnie jako muzyka do Molierowskiej komedii. W koncercie tym weźmie udział Andrzej Seweryn. Powróci także uwielbiana przez publiczność seria plenerowych koncertów „Klasycznie na trawie”. Mieszkańców Warszawy i turystów Filharmonia Narodowa zaprasza do Parku Królikarnia. Maciej Tomasiewicz, dyrygent asystent Dyrektora Artystycznego, poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Narodowej w niezwykle atrakcyjnym programie z dziełami klasyków wiedeńskich: Beethovena, Haydna i Mozarta. Miłośników liryki wokalnej ucieszy również wrześniowy recital wybitnego polskiego śpiewaka Tomasza Koniecznego, który wraz z pianistą Lechem Napierałą wykona program z dziełami Musorgskiego i Rachmaninowa.

Przygotowania do jesiennego startu

virtuoso.png

Wiele instytucji kultury nie otwiera jeszcze swoich drzwi przed publicznością, ale to nie znaczy, że zespoły artystyczne tych miejsc odpoczywają. Przeciwnie, trwają intensywne prace nad wrześniowym repertuarem. Teatr Stary w Lublinie jesienią zaprosi widzów m.in. na spektakl „Kimberly Akimbo”. Za reżyserię tego widowiska odpowiada Aleksandra Popławska. Na scenie zaprezentuje się doborowa obsada, m.in. Jadwiga Jankowska-Cieślak i Marek Kalita. Teatr Muzyczny w Poznaniu już w pierwszych dniach września zaprosi publiczność na przezabawną komedię „Akompaniator”, później natomiast na genialną premierę. 12 września publiczność po raz pierwszy zobaczy i usłyszy fenomenalne widowisko „Virtuoso”. To musical o Ignacym Janie Paderewskim – polityku, pianiście, kompozytorze, który w każdej z tych ról był wybitny, ale… twórcy zachęcają, by poznać drugą stronę jego życia? „Showman! Najbogatszy artysta! Filantrop! Bożyszcze tłumów! Ulubieniec kobiet! Niemożliwe? Poznajcie Elvisa tamtych czasów!”.

Jesienią odbędą się także wydarzenia, na które publiczność czekała już wiosną. W dniach 14-19 września w Hajnówce i Białymstoku znów zabrzmi muzyka cerkiewna. Planowana na wiosnę XXXIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej została przesunięta na wczesną jesień. Organizatorzy mają nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce pozwoli na utrzymanie tego terminu.

Jubileuszowa gala przy pustej sali

opera slaska_3.png

Za nami także bardzo nietypowe podsumowanie poprzedniego sezonu. Jubileuszowy koncert galowy w Operze Śląskiej odbył się bez udziału publiczności. Ambitny program został jednak zrealizowany i zarejestrowany, a melomani mogą obejrzeć go na kanale Opery Śląskiej na YouTube. Podczas koncertu wybrzmiały m.in. fragmenty takich oper jak „Nabucco”, „Don Carlos” i „Traviata” Giuseppe Verdiego, „Rokiczana” Stanisława Moniuszki, „La rondine”, „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego, „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda, „Carmen” Georges'a Bizeta, „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego i wiele innych. Widowisko z udziałem wielu znakomitych solistów wyreżyserował Michał Znaniecki. Spektakl został znakomicie przyjęty przez publiczność w internecie.

Na wszystkie wydarzenia zaprasza PKO Bank Polski, mecenas instytucji kultury w Polsce.

Joanna Kozłowska