#Niepodległa #9. Biznes wysokich lotów

Kto z nas nie zna ich podniebnych podbojów? Polskie Linie Lotnicze LOT powstały w odradzającej się Rzeczpospolitej. Już za kilka dni będziemy świętowali kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Dziś poznajmy fascynującą historię polskiej podniebnej dumy. Gotowi do lotu? Startujemy!
około min czytania

Zaczęło się od trzech samolotów, które mogły przewieźć tylko czterech pasażerów. Polskie Linie Lotnicze LOT powstały w 1929 r. z połączenia krajowych przewoźników. Pierwszym dyrektorem został pilot mjr Tomasz Turbiak, a od 1930 r. funkcję tę pełnił mjr Wacław Makowski.

Pierwszą flotę stanowiło 21 samolotów pasażerskich. Loty odbywały się na sześciu trasach krajowych: Warszawa–Łódź–Poznań, Gdańsk–Warszawa, Warszawa–Lwów, Warszawa–Katowice, Warszawa–Bydgoszcz, Katowice–Kraków oraz jednej międzynarodowej: Katowice–Brno–Wiedeń. 1 kwietnia 1930 r. LOT uruchomił trasę do Bukaresztu, a kolejnymi kierunkami były: Ateny, Bejrut i Helsinki.

W 1929 r. odbył się konkurs na logo LOT-u. Zwycięzcą została projekt warszawskiego artysty plastyka Tadeusz Gronowski – wizerunek stylizowanego żurawia w locie wpisanego w koło.

Działalność Polskich Linii Lotniczych została zawieszona w czasie II wojny światowej. Loty krajowe zostały wznowione 1 kwietnia 1945 r. Pierwsze połączenie międzynarodowe LOT uruchomił 11 maja 1945 r. i była to trasa Warszawa-Berlin.

Zdjęcie:

Pasażerowie przed tablicą rozkładu lotów na lotnisku. Widoczne logo (żuraw) i napis P.L.L. LOT, NAC