Nowa formuła, niezmienna różnorodność. XII Festiwal NNW

100 filmów w 4 dni! Za tydzień rusza XII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Jak co roku w Gdyni spotkają się pasjonaci filmu i historii. Będzie się działo!
około min czytania

Program festiwalu jest niezwykle bogaty. I to pomimo trudności z przygotowaniem wydarzenia, wynikających z sytuacji epidemicznej w kraju.

Mimo pandemii, w tym roku zaprezentujemy blisko 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz pokazów filmowych, licznych konkursów i paneli dyskusyjnych, dopełnieniem festiwalu będą wystawy oraz prezentacje książek. Jednocześnie odbywać się będzie nawet 6-7 różnych wydarzeń, do których powrócić będzie można dzięki nagraniom. Zachowujemy unikatowy charakter Festiwalu oraz jego ponadczasową formułę ­– mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

Konkursowe zmagania najlepszych

W kategorii, która debiutuje w tym roku, czyli Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, zostanie zaprezentowanych 13 dzieł. Zobaczymy produkcje m.in. z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii. Wśród nich znajdzie się „Kurier” w reż. Władysława Pasikowskiego oraz „Numery” w reż. Olega Sentsowa, czyli więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera. Publiczność będzie mogła obejrzeć również film „Oficer i Szpieg” Romana Polańskiego oraz irański film „Villa Dwellers”.

W tym roku po raz pierwszy oficjalnie nazywamy nasz festiwal międzynarodowym. Pracujemy na to od lat. Zapraszamy do Gdyni świadków historii i twórców z całego świata. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje 25 produkcji zagranicznych, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich – dodaje dyrektor Gołębiewski.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zaprezentowane zostaną 23 produkcje. Zwycięzca otrzyma nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. W Konkursie Filmów Polskich na widzów czeka 26 filmów. Najlepszy zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem, przyznawanym konsekwentnie od pierwszej edycji Festiwalu. W Konkursie Radiowym wystartuje 12 dokumentów radiowych, a kolejna debiutująca kategoria, czyli Konkurs Wideoklipów, obejmie 16 produkcji.

Jakie wyróżnienia zostaną przyznane na festiwalu:

  • Główna nagroda to Złoty Opornik, wręczany za najlepszy film Festiwalu.
  • Platynowy Opornik przyznawany jest w uznaniu za całokształt twórczości, łączącej walory artystyczne i zachowywanie pamięci narodowej.
  • Nagroda im. Janusza Krupskiego wręczana jest za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych.
  • Źródło otrzymują pasjonaci historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej.
  • Nagroda Dyrektora Festiwalu przyznawana jest za artystyczne przełożenie historii na język filmu.
  • Wyróżnienie Dokument Radiowy otrzymuje zwycięzca tej kategorii.
  • Nagroda im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego przyznawana jest za bezkompromisowość w poszukiwaniu tematów i kunszt literacki.
  • Sygnet Niepodległości to wyróżnienie przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju.
  • Drzwi do Wolności wręczane są za odwagę i poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego, jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności.
  • Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych przyznawana jest za najlepszy tytuł w tej kategorii.

Na początek

Filmem otwarcia XII edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci będzie hollywoodzko-polska produkcja historyczna „Znajdę Cię”. Projekcja odbędzie się w piątek 25 września o godzinie 17.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym.

„Znajdę Cię” (reż. Martha Coolidge) to opowieść inspirowana losami polskich muzyków z lat 30. i 40. XX wieku. Fabularna historia Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego opowiada o rodzącej się karierze muzycznej głównych bohaterów, ich życiu w Stanach Zjednoczonych i uczuciu, które ich łączy. Losy tych dwojga przerywał nagły wybuch wojny. Zdjęcia do filmu powstawały w Nowym Jorku, Krakowie i Łodzi. Poruszającą muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek.

Nie tylko filmy…

Obok projekcji filmów, jak co roku, zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem wybitnych historyków, twórców, ekspertów oraz świadków historii. Wśród omawianych tematów znajdą się m.in. relacje Polski i Węgier w XX wieku czy też dzieje NSZZ Solidarność w 40. rocznicę Wydarzeń Sierpniowych. Planowana jest także polemika poświęcona produkcji filmowej, realiom produkcyjnym oraz przyszłości branży kinowej w Polsce.

Festiwalowa telewizja

Obecne realia, związane z pandemią, nie sprzyjają organizacji takich wydarzeń. Festiwalowe projekcje będą odbywały się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. W pokazach będzie mogła uczestniczyć ograniczona przepisami liczba osób, przy zachowaniu dystansu i wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Dla tych, którym nie uda się zasiąść wśród publiczności, organizatorzy zorganizują pełnowymiarową telewizję festiwalową. Pokaże ona na żywo transmisje debat, paneli, wystaw. Większość filmowych tytułów zostanie również zaprezentowana online równolegle z pokazem stacjonarnym. Aby je obejrzeć należy wysłać mail na adres: akredytacje@festiwalnnw.pl

Tegoroczna edycja, ze względów oczywistych, stanowi dla nas duże wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym, które traktujemy od początku jako bodziec do kolejnego skoku rozwojowego wydarzenia. Z racji sytuacji epidemicznej zdecydowaliśmy się na przygotowanie, można powiedzieć, dwóch festiwali. Obok tradycyjnej formuły Festiwalu NNW, która będzie przebiegała na żywo w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym i innych miejscach w Gdyni, przygotowujemy równolegle formułę online. Część festiwalowych wydarzeń będzie emitowana w czasie rzeczywistym w internetowej telewizji festiwalowej – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Do Gdyni i przed komputery na Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci (24-27 września) zaprasza PKO Bank Polski – strategiczny partner wydarzenia.