PPK – to działa, to się opłaca

Blisko 700 mln zł zebrali do tej pory pracownicy firm, które przystąpiły do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) wraz PKO TFI.
około min czytania

Jak informował w lipcu Państwowy Fundusz Rozwoju (PFR), jeśli uczestnik Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) w ciągu ostatnich 8 miesięcy wpłacił na rachunek 800 zł, to dzięki dopłatom pracodawcy i państwa ma na nim obecnie 1834 zł.

Beneficjentami programu są przede wszystkim pracownicy dużych firm zatrudniających co najmniej 250 osób, które jako pierwsze przystąpiły do PPK i dla nich rachunki w programie zostały otwarte już pod koniec ubiegłego roku.

Duże firmy z PKO TFI

Pierwszą fazę wdrażania PPK celnie skomentował Iwo Turecki, Senior Manager w EY na stronie www.ey.com: „Pierwsza faza wdrażania PPK (…) charakteryzowała się dużą niepewnością. Wszystkie procedury były nowe i wiele kwestii budziło wątpliwości. Sprawę dodatkowo komplikowało to, że na kilka dni przed wejściem w życie PPK, ustawa została znowelizowana”.

Z takimi trudnościami nie spotkały się firmy wdrażające PPK z pomocą PKO TFI. Mogły liczyć na profesjonalną asystę w kwestiach merytorycznych i technicznych. To samo odnosi się do obecnie przystępujących do PPK wraz z PKO TFI.

Wsparcie na wielu poziomach

  • Przedsiębiorstwo przystępujące do tworzenia PPK we współpracy z PKO TFI, bez względu na skalę działania, może liczyć na dedykowany system obsługi zarówno w zakresie dokumentacji kadrowej, jak i wsparcia informatycznego.

Towarzystwo oferuje kompleksową pomoc na każdym etapie wdrożenia PPK, a także obsługę uczestników online (i-fundusze.pl) lub w ponad 1000 oddziałach PKO Banku Polskiego. Dodatkowo, klienci PKO Banku Polskiego korzystający z serwisu internetowego iPKO mogą kompleksowo zarządzać swym rachunkiem osobistym, kartami i innymi produktami posiadanymi w PKO. Mogą też na bieżąco śledzić stan konta PPK w ramach usługi Moje aktywa

Czas do 27 października

Kolejną grupą, która zgodnie z ustawą o PPK przystępuje do programu, są firmy zatrudniające co najmniej 50 osób (nie więcej niż 249). Pierwotny termin zakończenia podpisywania umów o zarządzanie PPK dla tych przedsiębiorców ustalono na II kwartał 2020 r., jednak ze względu na pandemię został on przesunięty do 27 października br. Jak podał PFR, w lipcu, z 20 tys. firm w tej grupy, już ponad 11 tys. podpisało umowy o prowadzenie PPK.

Termin 27 października jest także obowiązujący – i nie został przesunięty – dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób (nie więcej niż 49). W związku z dużą liczbą firm przystępujących w tym roku do PPK (łącznie ok. 70 tys.) moment, w którym pracodawcy rozpoczną przygotowania do utworzenia PPK, ma istotne znaczenie. Im później zaczną, tym trudniej będzie uzyskać od wybranych instytucji finansowych odpowiednie wsparcie (efekt skali). A ponad 40 proc. firm nie dokonało jeszcze wyboru.

Pomocny. Profesjonalny. Kompleksowy

We wrześniu br. do funduszy zdefiniowanej daty działających w ramach PPK prowadzonych przez PKO TFI wpłynęło ponad 60 mln zł. Towarzystwo dominuje na rynku PPK – zarówno pod względem zarządzanych aktywów, jak i wartości miesięcznych napływów (wpłat) – tak w lipcu, jak i we wszystkich dotychczasowych miesiącach tego roku.

Analitycy, doradcy biznesowi zajmujący się PPK, a także eksperci z PFR podkreślają, że pozostało już niewiele czasu na finalizację wyboru podmiotu oferującego obsługę PPK i podpisanie umowy o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób (nie więcej niż 49). Doświadczenia rynkowe z pierwszej fazy wdrożenia programu wskazują, że firmy muszą skupić się na odpowiednim wyborze instytucji finansowej, rozmowach z pracownikami oraz zminimalizowaniu ryzyka dla kadry zarządzającej. Pomoc profesjonalnych doradców może okazać się nieodzowna w ich sprawnym przeprowadzeniu i wdrożeniu.

PPK jest programem umożliwiającym systematyczne oszczędzanie, pomnożenie kapitału i wygodniejsze życie na emeryturze. Część pieniędzy, wpłacanych każdego miesiąca z naszego wynagrodzenia w połączeniu z dopłatami ze strony pracodawcy i Skarbu Państwa, tworzą dodatkowy portfel – mówi Piotr Dziura, dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego Oddział 2 w Kraśniku.

Dodaje, że w PKO Banku Polskim cała procedura zajmuje jedynie kilka minut, a wniosek wypełnimy on-line. – Bank otworzy nam konto, a pieniędzmi zarządzają eksperci z PKO TFI. Nie musimy się więc niczym martwić. To wygodna, bezpieczna i kompleksowa inwestycja. Przez cały okres udziału w PPK mamy pełny dostęp do naszego konta przez serwis bankowości elektronicznej iPKO. Możemy sprawdzać saldo i historię zleceń oraz zmienić dane. Wszystko w jednym miejscu.