Wracają ,,Wieczory u Telemanna" i znów zabrzmi historia!

Po kilku cichych dźwiękach, pierwszych nutach, zdecydowanych ruchach smyczka... melodia wybrzmi z pełną mocą! Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na 42. Festiwal „Wieczory u Telemanna”. W tym roku dwa wyjątkowe koncerty odbędą się w dostojnym wnętrzu zabytkowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie. Partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski.
około min czytania

Piąte urodziny Muzeum Zamkowego w Pszczynie, 340. urodziny Georga Philipa Telemanna, a do tego wielu wykonawców i dwa koncerty – przed nami wyjątkowe wydarzenie na mapie południowej Polski! Już 15 i 16 października odbędzie się 42. Festiwal ,,Wieczory u Telemanna”, podczas którego będziemy mogli zanurzyć się w brzmieniach minionych epok…

Telemann a Pszczyna

,,To, co radość sprawia, każdy chwali pewnie,
A przy polskiej pieśni cały świat tańcuje.
Więc o tej muzyce bez trudu wnioskuję,
Że poruszy wszystko, nawet duszę w drewnie.”

– napisał w swojej autobiografii Georg Philipp Telemann, jeden z najwybitniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów epoki baroku. Ponad 300 lat temu, odwiedzając Pszczynę był zachwycony polską muzyką ludową, która stała się inspiracją dla wielu jego kompozycji. Dziś twórczość Telemanna odkrywana jest na nowo…

Festiwal dedykowany Telemannowi, jednemu z najważniejszych kompozytorów epoki baroku, który na początku XVIII wieku przebywał na zamku pszczyńskim jako nadworny kapelmistrz hrabiego Erdmanna Promnitza, z biegiem lat wpisał się w pejzaż muzyczny nie tylko regionu. Na kolejne edycje jesiennych spotkań muzycznych przyjeżdżają melomani z całej Polski, by słuchać najlepszych artystów i wykonań utworów w unikatowych wnętrzach Sali lustrzanej Muzeum mówi Maciej Kluss, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Festiwal „Wieczory u Telemanna”

To jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych organizowanych w Muzeum Zamkowym. Od lat festiwal popularyzował przede wszystkim muzykę barokową, szczególnie dzieło Telemanna, a jego formuła z roku na rok się rozszerza. Twórczość Telemanna prezentowana jest dziś również poprzez bogate konteksty, sięgające poza ramy muzyki dawnej. Programy konstruowane są wokół odrębnych idei muzycznych, inspirowanych m.in. obchodami rocznic istotnych dla historii muzyki czy eksponujących twórczość kompozytorów i różnorodność gatunkową, co daje możliwość ukazania jak najpełniejszego spektrum kultury muzycznej polskiej i światowej.

W październiku 1979 r. Koncert polski G-dur Georga Ph. Telemanna rozpoczął pierwsze Wieczory u Telemanna. Nikt wtedy nie przypuszczał, że to początek jednego z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych, obok Koncertów Świątecznych i Koncertu Noworocznego, w działalności Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Koncerty z biegiem lat stały się też pewnego rodzaju spotkaniem towarzyskim, w czasie których publiczność może zwiedzić wnętrza z autentycznym XIX-wiecznym wystrojem i wymienić się wrażeniami. Należy też wspomnieć, że Muzeum zostało uhonorowane w 2001 r. Nagrodą im. Georga Ph. Telemanna Miasta Magdeburg, a w uzasadnieniu której wskazano, że „trudno znaleźć przykład porównywalnej europejskiej instytucji, która tak intensywnie pielęgnuje dorobek muzyczny Telemanna”, co dodatkowo podnosi rangę Festiwalu. Dlatego cieszymy się mogąc po rocznej przerwie spowodowanej pandemią zaprosić Państwa po raz 42. na „Wieczory u Telemanna”, specjalne, jubileuszowe, ponieważ Muzeum Zamkowe w Pszczynie kończy w tym roku 75 lat. – dodaje Maciej Kluss, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Koncerty Equilibrium String Quartet i Holland Baroque

Polska muzyka kameralna epok klasycyzmu i romantyzmu wciąż jest bardzo mało znana i niemal nieobecna w repertuarze koncertowym. Zbliżające się wydarzenia będą więc doskonałym momentem, by przypomnieć ją wszystkim melomanom.

Tegoroczna edycja Festiwalu prezentuje się niezwykle atrakcyjnie pod względem programowym i wykonawczym. Motywem przewodnim jest wątek polski w twórczości Telemanna, a także ukazanie jego dzieła w kontekście polskich kompozytorów doby romantyzmu. Warto dodać, że ważnym założeniem programowym „Wieczorów u Telemanna” jest również wykonawstwo historyczne. Udział znakomitych artystów grających na oryginalnych instrumentach z epoki lub ich kopiach przybliża słuchaczom brzmienie epoki – mówi Mariola Wojtkiewicz, Kierownik Działu Marketingu Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

15 października o godz. 18:00 odbędzie się koncert zespołu Equilibrium String Quartet, który od wielu lat występuje w kraju i za granicą, aby odkrywać muzykę kameralną XVIII i XIX wieku. Podczas koncertu usłyszymy wybitnych muzyków: Sulamita Ślubowska (skrzypce), Małgorzata Malke (skrzypce), Anna Nowak (altówka) oraz Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela). Koncert będzie uzupełniony o Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki – dedykowany Elsnerowi. W programie usłyszymy takie utwory jak: Kwartet smyczkowy Es-dur op. 8 nr 2 i Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1 (Józef Elsner), a także Kwartet smyczkowy d-moll (Stanisław Moniuszko) – a to wszystko na instrumentach historycznych kwartetów smyczkowych.

Dziś Elsnera znamy głównie jako nauczyciela Fryderyka Chopina, podczas gdy jego własna twórczość i dokonania pozostają w cieniu. A przecież Elsner jest postacią niezwykle ciekawą – to artysta o barwnym życiorysie i wielu talentach oraz imponujących zasługach dla kultury polskiej. Koncert usłyszymy w wykonaniu Equilibrium String Quartet, utalentowanych młodych muzyków, dzięki których działalności luka, jaką jest brak obecności polskiej muzyki kameralnej epoki klasycyzmu i romantyzmu w repertuarze koncertowym i fonograficznym, powoli się zapełnia – dodaje Mariola Wojtkiewicz, Kierownik Działu Marketingu Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Z okazji spotkania z publicznością cieszą się również wykonawcy.

Zbliżający się koncert jest dla nas kolejną wspaniałą okazją do podzielenia się z publicznością repertuarem, który staramy się propagować, czyli polską muzyką kameralną. Będziemy wykonywać kwartety smyczkowe Elsnera oraz Moniuszki. Każdy nasz koncert jest też aktem dzielenia się energią między nami samymi, ale też między nami a publicznością, co sprawia, że każdorazowe wykonanie tego samego utworu jest w pewien sposób zaskakujące i świeże. Dlatego też możemy uznać, że słuchacze powinni spodziewać się niespodziewanego - to samo tyczy się nas! Przed koncertami z Equilibrium zawsze czuję duże podekscytowanie, które wynika tak z radości z występowania, jak i z poczucia wyzwania, jakie stawia gra na instrumentach historycznych. Czuję również wielką radość z możliwości interakcji z moimi znakomitymi partnerami z zespołu – opowiada muzyk Equilibrium, String Quartet, Sulamita Ślubowska.

Z kolei 16 października o godz. 18:00 festiwal swoją obecnością zaszczyci Holland Baroque – znakomita europejska orkiestra instrumentów dawnych. Program koncertu nawiązuje do jednej z ostatnich płyt zespołu w całości poświęconej wątkom polskim w twórczości najbardziej polskiego z niemieckich kompozytorów baroku, Georga Philipa Telemanna, którego kompozycje zaprezentowane zostaną w błyskotliwych i odkrywczych interpretacjach. Holendrzy odkrywają na nowo twórczość Telemanna wnikliwie studiując elementy wyraźnie wybrzmiewającego stylu polskiego. Polskie tańce Telemanna w wykonaniu Holland Baroque są jeszcze bardziej energiczne niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas koncertu wystąpią: Judith Steenbrink (skrzypce), Katarina Aleksić (skrzypce), Chloe Prendergast (skrzypce), Filip Rekieć (altówka), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela), Christoph Sommer (lutnia), Tineke Steenbrink (klawesyn).

O koncercie w imieniu zespołu mówi manager Fiep Nijhof

Czym jest dla Państwa zbliżający się koncert?
Dla muzyków Holland Baroque, wykonanie utworów „Polonoise” w Polsce będzie niezwykle ekscytującym doświadczeniem i przeżyciem! Cały program opowiada o historii kraju, a zwłaszcza o tradycyjnych XVIII-wiecznych korzeniach, które wywarły wpływ na fantastycznego kompozytora Georga Philipa Telemanna. To będzie naprawdę piękny koncert, który pozwoli dotknąć historii, muzyki i tamtych czasów.

Czego słuchacze mogą się spodziewać?
Choć program będzie w całości oparty na kompozycjach Georga Philippa Telemanna, to Polonoise jest propozycją przede wszystkim dla ciekawskich słuchaczy, którzy chcą odkryć jego twórczość zupełnie z innej strony. Tutaj inwencja twórcza łączy się ze szlachetną tradycją. Uczestnicy koncertu usłyszą sporo jego utworów, a jednak wszystkie wybrzmią nieco inaczej. To będzie radość niuansów!

Jakie emocje towarzyszą Państwu przed koncertem?
Oj dziś to trudne pytanie. Bardzo nam się podobała ta podróż i odkrywanie Polski oczami Telemanna, ale o emocjach lepiej porozmawiać już po koncercie!

Michalina Nowak