YAPA 2019 na starcie. Za kilka dni ruszy 44. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej

W najbliższy weekend Łódź stanie się stolicą piosenki turystycznej. Od 8 do 10 marca w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej odbędzie się 44. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku.
około min czytania

Festiwal, organizowany od lat przy wsparciu PKO Banku Polskiego, jest największym takim wydarzeniem w Polsce i jednym z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi.

Większość osób, która tworzy teraz festiwal i co roku zasiada na widowni, nie ma nawet najmniejszych szans tego pamiętać – urodzili się przecież w latach 80. i 90. Kiedy przychodzili na świat, YAPA była już wydarzeniem z dorobkiem, ze swoją historią i z wierną publicznością – mówi Maciej Trojanowski, rzecznik festiwalu. – YAPA bez przerwy się zmienia i jest już zupełnie innym festiwalem niż w latach 80., a nawet innym festiwalem niż 10 lat temu. Piosenka studencka, poetycka i folkowa też się zmieniły. Obraz barda w wyciągniętym swetrze, który na gitarze marki Delfi wygrywa nie zawsze czyste nuty do tekstów Stachury, jest już dawno nieprawdziwy. Dzisiaj festiwal studencki to setki metrów kabli, nowoczesna technika nagłośnieniowa, zespoły z kilkoma sekcjami, bogate aranżacje, transmisja na żywo do internetu, a także pliki mp3 i płyty CD, które coraz częściej zastępują śpiewniki.

Tegoroczny festiwal zapowiada się wyjątkowo. Podczas trzech dni odbędą się cztery koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów. W piątek 8 marca na scenie zobaczyć będzie można między innymi Grupę na Swoim, która podczas ubiegłorocznej YAPY zdobyła nagrodę publiczności. Sobotni koncert nocny uświetni jubileusz 20-lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. W swojej twórczości łączą oni folklor Kresów i POP z muzyką klasyczną. Tego samego wieczoru będzie można również usłyszeć twórców górnośląskiego folkloru: Chwilę Nieuwagiw duecie z Kubą Blokeszem. Również w sobotę wystąpi jedna z yapowych legend, czyli Tomasz Lewandowski – bard, którego piosenki wciąż żyją w górskich schroniskach. Podczas YAPY zaprezentuje swoją nową, koncertową płytę. Nie zabraknie również młodych gwiazd, jak Oreada czy Teatr Piosenki Młyn. To zespoły, które triumfy święciły na ostatnich YAPACH. Festiwal ten to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo czy Wolna Grupa Bukowina.

Jaki jest sekret współczesnej YAPY? – Każdy, kto choć raz pojawił się w Łodzi w drugi weekend marca, nie będzie miał problemów z odpowiedzią – deklaruje Maciej Trojanowski. – To przede wszystkim ludzie, którzy o wiele bardziej niż swoją wygodę i splendor cenią spotkania z przyjaciółmi, muzykę i wspólnie spędzany czas. To właśnie dzięki temu na sali YAPY można poczuć wyjątkowy klimat, który jako jedyny nie zmienił się od ponad 40 lat. Wszystko wokół się zmienia – zespoły, technika, świat, a YAPA dalej udowadnia, że wszystko to jest tylko funkcją wspólnej zabawy.

Muzycy to jedno, ale prowadzący festiwalowe koncerty są równie ważnymi postaciami. Piątkowy koncert poprowadzi Krzysztof „Lumbago” Górski – wieloletni juror YAPY, niegdyś związany z zespołem Bez Jacka. Sobotni koncert konkursowy poprowadzi z kolei Krzysztof Zimoch – dziennikarz radiowy, który swoje pierwsze kroki stawiał w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej. Gospodarzem sobotniego koncertu wieczornego będzienatomiast Bartłomiej Zgorzelski, od wielu lat związany z YAPĄ. Na finał – radiowy duet. Niedzielny koncert laureatów poprowadzą Łukasz Przywara i Ryszard Gawroński. Podobno nie ma drugiej takiej audycji jak ich „Ryneczki kontra markety” na antenie Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. „Parówki kontra hummus”, „Ziemniaki kontra bataty”, „Części zdania kontra wzory skróconego mnożenia” to tylko niektóre z ich ostatnich pojedynków…

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.

Oktawia Staciewińska