Chór Filharmonii Narodowej kolęduje online

W najbliższą niedzielę każdy we własnym domu będzie mógł posłuchać kolęd w wykonaniu najlepszego w kraju chóru! Ze względu na ograniczenia związane z pandemią Filharmonia Narodowa podjęła decyzję o transmisji wieczoru kolędowego w Internecie. Na koncert zaprasza PKO Bank Polski, Strategiczny Mecenas Roku Filharmonii Narodowej.
około min czytania

Koncerty pieśni bożonarodzeniowych to w Filharmonii Narodowej tradycja. Co roku chór prezentuje najwspanialsze opracowania kolęd i pastorałek. Wybitne głosy zabrzmią pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, z akompaniamentem Jakuba Pankowiaka na organach i Krzysztofa Bąkowskiego na skrzypcach.

Koncert Koledowy (1) (1).jpg

Koncert kolędowy

  • Koncert kolędowy chóru Filharmonii Narodowej odbędzie się w niedzielę 12 grudnia o godz. 18. Bilety do sali koncertowej pozostają ważne, jednak ze względu na obowiązujące limity organizatorzy proszą o okazywanie przed wejściem certyfikatu covidowego. Transmisja w Internecie jest natomiast otwarta dla wszystkich i bezpłatna. Koncertu będzie można posłuchać (i obejrzeć go) na kanale Filharmonii Narodowej w serwisie YouTube.

Z Polski i ze świata

W programie znalazły się nie tylko dobrze znane utwory, ale także te rzadziej wykonywane, a czasem nawet zapomniane. Obok „Cichej nocy”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Mizernej, cichej” chór zaśpiewa także m.in. „Do stajenki pędźmy wszyscy” oraz „Pan Jezus drży w kolebce”. Ciekawostką będą także zagraniczne pieśni, w tym brytyjska „Remember, O Thou Man”, irlandzka „Wexford Carol”, szwedzka „Glans over sjo och strand”, a nawet portorykańska „Da tierra lejana venimos” czy peruwiańska „Festejo de Navidad”.

Koncert Koledowy (3) (1).jpg

Tournée kolędowe

Druga edycja koncertu kolędowego odbędzie się tuż przed Bożym Narodzeniem, we wtorek 21 grudnia. Z kolei po Nowym Roku w ramach tournée z okazji 120-lecia Filharmonii Narodowej chór wystąpi z koncertami kolędowymi w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach (7.01), Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach (8.01) i Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (9.01).

Koncert Koledowy (6) (1).jpg

Bogata historia kolęd i pastorałek

Skarbnica polskich pieśni bożonarodzeniowych jest niezwykle bogata – spośród kilkuset utworów pierwsze pochodzą nawet z połowy ubiegłego tysiąclecia! Jednym z pierwszych zbieraczy i badaczy polskich pieśni bożonarodzeniowych był ks. Michał Mioduszewski, autor pionierskiej i do dziś bardzo ważnej kolekcji „Pastorałki i kolędy z melodiami” z 1843 r. Ten zbiór miał mieć charakter użytkowy, służył do śpiewania w domach i upowszechniał zanikające już wtedy dawne warianty pieśni, sięgających nawet średniowiecznego chorału gregoriańskiego.

Melodie i teksty kolęd i pastorałek zapisywali także Oskar Kolberg, Zygmunt Gloger, Aleksander Brückner oraz ks. Jan Siedlecki, który w 1878 r. opracował pierwsze wydanie „Śpiewnika kościelnego”. Wydawnictwo jest wydawane do dziś i pozostaje podstawą dla wielu chóralnych i solowych aranżacji. Śpiewnik służy bowiem nie tylko duchownym i wiernym, ale również wielu twórcom – kompozytorom, muzykom i wokalistom, którzy na jego podstawie tworzą własne kompozycje i kreacje.

Koncert Koledowy (5) (1).jpg

Inspiracje śpiewnikiem widać także twórczości kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego – temat kanonu w pierwszej części „Symfonii pieśni żałosnych, op. 36” pochodzi w połowie z pieśni „Oto Jezus umiera”, ponadto cztery z pięciu „Pieśni Maryjnych, op. 54”, dwadzieścia z dwudziestu jeden „Pieśni kościelnych” i „Pod Twoją obronę, op. 56” wykorzystują melodie i teksty ze zbioru Siedleckiego.