#Ekoodpowiedzialni. Papier ekologiczny, czyli jaki?

Założenie, że papier jest materiałem ekologicznym jest w większości słuszne. Łatwo poddaje się on recyklingowi i stosunkowo szybko rozkłada, a także dobrze nadaje się do ponownego przetworzenia, o ile tylko jest prawidłowo posegregowany. Istnieje także papier ekologiczny. Na czym polega jego przewaga nad papierem tradycyjnym?
około min czytania

Zanim odpowiemy na pytanie postawione na początku, zacznijmy od nakreślenia statusu „tradycyjnego” papieru. Produkowany jest on z drewna, a dokładniej ze ścieru drzewnego, pozyskiwanego z drzew iglastych i liściastych. Papier ekologiczny to rozwiązanie idące dalej pod względem dbałości o środowisko. Jego główną zaletą jest to, że produkowany jest z surowców wtórnych, a więc pochodzących z recyklingu, co ogranicza wycinkę drzew w stosunku do procesu produkcji zwykłego papieru. Ponowne wykorzystanie makulatury pozwala na ograniczenie wycinki drzew i zużycia wody. Jest to też świetny sposób na zagospodarowanie odpadów papierowych, które w innym wypadku zostałyby spalone lub zalegałyby na wysypiskach.

Jak powstaje papier ekologiczny?

Sam proces produkcji ekologicznego papieru jest bardzo podobny do tradycyjnej metody, a podstawowa różnica leży w materiale, z którego jest wytwarzany. Głównym surowcem do produkcji ekologicznego papieru jest bowiem makulatura. Do niej mogą być również dodawane inne surowce wtórne, takie jak włókna bawełniane, juta, bambus, słoma czy odpady rolnicze, a także barwniki czy wypełniacze. Szczegóły zależą od klasy i przeznaczenia eko papieru.

Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda proces produkcji papieru ekologicznego krok po kroku. Makulatura i inne surowce wtórne są zbierane i sortowane według rodzaju i jakości. Należy pamiętać, że zabrudzony czy zatłuszczony papier nie nadaje się do ponownego wykorzystania, ponieważ tłuszcz hamuje wchłanianie wody, a to znacznie utrudnia rozwłóknianie, czyli kolejny istotny etap.

Surowce są rozdrabniane i mieszane z wodą, z czego powstaje masa papierowa, która następnie jest oczyszczana z zanieczyszczeń i wybielana (opcjonalnie). W następnym kroku jest ona formowana w arkusze papieru na sicie papierniczym. Arkusze są prasowane, co służy usunięciu nadmiaru wody, a następnie suszone.

Papier tradycyjny a papier ekologiczny – różnice

Często sądzi się, że papier ekologiczny to produkt słabszej jakości, mniej wytrzymały, ze skazami. To mit. Producent na etapie projektowania swojego produktu decyduje o efekcie końcowym – ustala gramaturę i wybiera dodatki. Pod względem wytrzymałości czy jakości może on zupełnie nie odbiegać od produktu pierwszej jakości. Główna różnica dostrzegalna jest zazwyczaj w kolorze.  

Papier ekologiczny często nie jest wybielany, co pozwala na zachowanie jego naturalnego koloru i zmniejszenie zużycia chemikaliów. Często jest beżowy, szarawy, nieco ciemniejszy niż papier pierwszego obiegu.

 

Zalety ekologicznego papieru

  • Mniejszy negatywny wpływ na środowisko
  • Oszczędność surowców naturalnych
  • Redukcja zanieczyszczenia
  • Wsparcie dla zrównoważonego rozwoju

Jeżeli jednak eko-papier ma być jasny, nie wolno do tego celu stosować chloru, który jest substancją silnie drażniącą i wywierającą negatywny wpływ na środowisko. To jedna ze ścisłych norm, których należy przestrzegać, jeżeli producent chce utrzymać ekologiczny status swojego produktu.

Jeśli chodzi o rodzaj i liczbę zastosowań obu rodzajów papieru, nie ma tu wielkich różnic. Z obu gatunków mogą powstać zarówno gazety, chusteczki higieniczne, jak i karton czy wizytówki.

Papier ekologiczny certyfikowany

Producenci coraz częściej zwracają uwagę na to, aby drewno pochodziło ze specjalnych, przeznaczonych do wycinki hodowli, a nie z lasów naturalnych. Dzięki temu ekosystemy leśne nie ubożeją i zachowana jest różnorodność środowiska.

Taki papier pochodzący, z certyfikowanych źródeł, jest odmianą papieru ekologicznego. W odróżnieniu od papieru powstałego z recyklingu, papier ekologiczny certyfikowany wykorzystuje surowce z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego leśnictwa, które posiadają renomowany certyfikat FSC (Forest Stewardship Council).

Ten rodzaj papieru powstaje z włókien drzewnych zrównoważonych plantacji, gdzie za każde wycięte drzewo sadzone są trzy nowe. Certyfikat FSC może zostać przyznany także produktom papierowym, które wykorzystują ekologiczne surowce drzewne oraz recyklingową makulaturę.

#Ekoodpowiedzialni. Mamy na to papier!