Sztuka w zasięgu ręki. Czy jest nam jeszcze potrzebna?

Jak co roku 15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Czy w czasach wszechobecnej technologii i sztucznej inteligencji jest nam ona jeszcze potrzebna?
około min czytania

Sztuka jest dla wszystkich – niezależnie od wieku, pochodzenia poglądów czy umiejętności. Obecnie sztuka jest też bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki technologiom cyfrowym można podziwiać najważniejsze dzieła z całego świata na ekranach komputerów i smartfonów. Ponadto jest obecna nie tylko w muzeach i galeriach, ale także w parkach, budynkach publicznych, a nawet na ulicach. Wystarczy się otworzyć i dać porwać wyobraźni, by skorzystać z wielu pozytywnych aspektów, jakie niesie.

Pozwala wyrazić siebie

Sztuka to język, którym możemy komunikować swoje myśli, uczucia i doświadczenia. Pozwala na wyrażenie siebie w sposób, którego nie da się osiągnąć za pomocą słów. Może być również sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami i doświadczeniami, pomóc odkryć wewnętrzne ja, zrozumieć wartości i priorytety. Nie jest to jednak zarezerwowane jedynie dla profesjonalnych artystów. Każdy może tworzyć własne prace i dzielić się nimi z innymi za pomocą mediów społecznościowych. Kto wie – może w ten sposób urodzi się współczesny van Gogh…

Pozwala doświadczać emocji

Sztuka od wieków była wykorzystywana do wyrażania emocji przez twórców ich oraz doświadczania przez odbiorców. Może poruszać do głębi, wywoływać łzy, śmiech, gniew, radość, a nawet strach. Pozwala na kontakt z wewnętrznymi uczuciami i przeżyciami w sposób, który nie zawsze jest możliwy za pomocą słów. Przykładem może być słynny „Krzyk” Edwarda Muncha – artysta przekazuje nam emocje, które trudno byłoby opisać w inny sposób. 

Jest znakiem czasu

Sztuka od zawsze była i nadal jest odzwierciedleniem rzeczywistości, w której powstaje. Artyści tworzą swoje prace w odpowiedzi na bieżące wydarzenia, zmiany społeczne, ruchy kulturowe i technologiczne. Sztuka odzwierciedla ducha czasów, w których powstaje, a kolekcje stają się ich kroniką. Doskonałym przykładem jest Kolekcja Sztuki PKO Banku Polskiego – jedna z pierwszych i najważniejszych kolekcji instytucjonalnych w Polsce. Zbiór pokazuje najważniejsze nurty i zjawiska w polskiej sztuce XX i XXI wieku.

Integruje narody

Od wieków w świecie pełnym podziałów i konfliktów sztuka stanowi potężne narzędzie integracji. Łączy ludzi różnych kultur, narodowości, języków i wyznań. W trudnych czasach jest także narzędziem działań patriotycznych i buduje ducha narodu. Taką funkcję pełniła słynna „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Obraz jest dla Polaków symboliczny i bezcenny, dlatego w 2010 r. PKO Bank Polski współfinansował jego gruntowną renowację. Ponadto Fundacja PKO Banku Polskiego jako mecenas sztuki wspiera działalność najważniejszych muzeów w Polsce. Dzięki temu możliwe jest systematyczne wzbogacanie zbiorów i kolekcji o randze narodowej, które budują naszą tożsamość.

Może być formą protestu

Mówi się, że artyści widzą i czują więcej – zwracają uwagę na ważne problemy społeczne i inspirują do działania. Sztuka od wieków była także narzędziem do wyrażania sprzeciwu wobec władzy, niesprawiedliwości i nierówności. Jednym z najbardziej znanych obrazów o takiej funkcji jest słynna „Guernica” Pabla Picassa. Artysta namalował obraz po zbombardowaniu baskijskiego miasta Guernica podczas hiszpańskiej wojny domowej. Dzieło szybko stało się uniwersalnym symbolem sprzeciwu wobec okrucieństwa wojny. Podobne funkcje pełnią obecnie murale anonimowego artysty, działającego pod pseudonimem Banksy.