41. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

15 lutego 1979 r. o godzinie 12.37 skrzyżowaniem ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich w Warszawie wstrząsnął wybuch Rotundy, w wyniku którego zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Dziś mija 41. rocznica tragicznych wydarzeń.
około min czytania

Świadkowie, którzy widzieli wybuch Rotundy, wspominali o głuchym odgłosie tąpnięcia, po którym budynek napęczniał jak bańka mydlana i pękł, siejąc wokół kawałkami szkła i metalowymi elementami konstrukcji. Na pracowników i klientów Banku spadły nie tylko fragmenty fasady, ale i stropy. Dodatkowo wybuch gazu spowodował pożar. O sile eksplozji świadczy opis budynku od strony Alej Jerozolimskich i biurowca Uniwersalu – zamiast hali kasowej powstał wielki lej. Gmach Rotundy został zniszczony w 70 procentach.

Do ratowania ofiar natychmiast rzucili się przypadkowi przechodnie. Na miejscu szybko pojawiły się też służby ratunkowe. Ostatnią ranną osobę wydobyto po trzech godzinach akcji. Grupa 2 tys. ratowników, którą tworzyli strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy Banku, przez kolejne dwa tygodnie przeszukiwała gruzy.

Po wypadku w Rotundzie ogłoszono dwudniową żałobę narodową.

Odbudowaną Rotundę otwarto już 8 miesięcy po katastrofie (27 października 1979 r.). Do 23 grudnia 2016 r. w budynku znajdował się Oddział 3 PKO Banku Polskiego. Przez kolejne trzy lata trwała gruntowna rewitalizacja budynku z zachowaniem dotychczasowego kształtu i charakterystycznych elementów.

Nową PKO Rotundę otwarto pod koniec listopada 2019 r. Na poziomie 0 i -1 znajduje się Oddział PKO Banku Polskiego. Na poziomie +1 powstała Strefa Spotkań – otwarta przestrzeń dostępna siedem dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 8-21 i 10-21 w weekend. Można skorzystać w niej z oferty kawiarni, odpocząć, popracować, spotkać się ze znajomymi czy wziąć udział w planowanych tu ciekawych wydarzeniach.

Marek Patrocki